Rezulteo
Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

Nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

6 prostych zabiegów pozwalających utrzymać auto w czystości

Planujesz wysprzątać samochód w oczekiwaniu na nadejście pogodnych dni? Czasami wolimy zrobić to w spokoju pod domem, zamiast jechać do myjni. Czy wiesz, że naturalne i niedrogie środki czystości, które zazwyczaj mamy pod ręką, mogą sprawdzić się równie dobrze do czyszczenia samochodu? Generalne sprzątanie dwa razy do roku pozwoli utrzymać wnętrze w czystości i przywrócić idealny wygląd nadwozia. Poniżej garść wskazówek na temat produktów do ekologicznego czyszczenia samochodów.

Dokładnie wyczyść tapicerkę i dywaniki samochodowe, aby zapewnić sobie i swoim pasażerom wyższy komfort jazdy

© Adobe Stock

Przywróć felgom ich pierwotny blask!

Czyste felgi – nieważne, czy aluminiowe, czy z innego materiału – mają kolosalny wpływ na ogólny wygląd kół pojazdu. Felgi najbardziej brudzą się od pyłu generowanego przez klocki hamulcowe.

Tradycyjne środki czyszczące tworzą ochronną powłokę, która zapobiega przywieraniu zabrudzeń. Istnieje jednak bardziej naturalna metoda czyszczenia przy użyciu ekologicznego produktu, jakim jest zwykły ocet. Jak przywrócić blask felgom? Nic prostszego:

  1. Spryskaj felgi i czystą szmatkę octem
  2. Wycieraj felgi szmatką, dopóki nie zobaczysz w nich swojego odbicia
  3. Na koniec spłucz felgi czystą wodą

Czyste i lśniące felgi nieodmiennie przykuwają wzrok, zwłaszcza w połączeniu z oponami o niebanalnym wzornictwie.

Wybierz odpowiedni produkt do czyszczenia wewnętrznych elementów

Plastikowe elementy wyposażenia w kabinie pojazdu są dość trudne do utrzymania w czystości. Nieprawidłowo dobrany środek czystości może zostawiać ślady i źle zbierać nagromadzony kurz. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem może być płyn do czyszczenia szyb. Doskonale nadaje się do wstępnego czyszczenia i usuwania kurzu. Można też użyć gąbki zwilżonej najpierw w wodzie z mydłem, a potem w samej wodzie, oczywiście uważając, aby przypadkiem nie zamoczyć przycisków i elektroniki. Na koniec wystarczy wytrzeć wszystko do sucha czystą szmatką. W przypadku deski rozdzielczej i boków drzwi dobrym pomysłem może być użycie specjalistycznych kosmetyków samochodowych na bazie wosków roślinnych o podwójnym działaniu:

●      chronią przed osadzaniem się kurzu,

●      zapobiegają odbarwieniom tworzywa dzięki aktywnym dodatkom blokującym promienie UV. 

Trik dla fanów ekologicznych rozwiązań: aby przywrócić blask plastikowym elementom wyposażenia, przetrzyj je ściereczką zwilżoną zmiękczaczem do tkanin lub oliwą z oliwek (tylko nie dźwignię zmiany biegów i nie kierownicę!).

Sposób na każdą plamę

Jak czyścić tapicerkę? Najlepiej od razu po zaplamieniu, w przeciwnym razie zanieczyszczenia na materiale lub skórze zaschną i zostaną z nami na zawsze.

Jak skutecznie usunąć plamy z tapicerki? Wszystko zależy od rodzaju zanieczyszczenia:

●      Wszystkie rodzaje plam: woda gazowana, ocet, ekologiczne mydło (np. marsylskie), amoniak, woda utleniona

●      Plamy na tapicerce skórzanej: czyścić szmatką bawełnianą lub z mikrofibry zwilżoną mleczkiem do demakijażu lub płynem do kąpieli dla niemowląt. Uwaga: w żadnym wypadku nie stosować wody!

●      Ślady gumy do żucia, szminki lub długopisu: domowe środki czystości na bazie alkoholu

●      Sierść zwierząt: rolka z klejem

●      W celach profilaktycznych: impregnat do ochrony tkanin przed plamami.

Po usunięciu plam tapicerkę należy przetrzeć wilgotną, ale nie nadmiernie mokrą szmatką lub gąbką, aby umożliwić szybkie wyschnięcie. Kosmetyki samochodowe dostępne w hipermarketach lub specjalistycznych sklepach są bardzo skuteczne, ale drogie. W dodatku często zawierają substancje chemiczne szkodliwe dla dróg oddechowych!

Dodatkowa wskazówka – pamiętaj o wietrzeniu samochodu dla własnego zdrowia! Przewietrzaj kabinę w trakcie jazdy tak często, jak to tylko możliwe. W zamkniętych i ograniczonych przestrzeniach łatwo gromadzą się zanieczyszczenia i może niebezpiecznie wzrastać stężenie dwutlenku azotu.

Wyczyść karoserię bez pozostawiania smug!

Regularne mycie nadwozia samochodu jest niezbędne do zachowania przyjemnego dla oka połysku lakieru. Niestety zakup osobnych produktów do czyszczenia, polerowania, woskowania itp. może okazać się wyjątkowo kosztowny.

Dlatego warto wiedzieć, że wcale nie potrzeba kilkudziesięciu litrów wody ani drogich kosmetyków, aby dobrze umyć samochód. Przygotuj suchą szmatkę, czystą gąbkę, wiadro wody z dodatkiem czarnego mydła, detergentu na bazie oleju lnianego lub sody oczyszczonej. Przy użyciu tego wyposażenia dokładnie umyj nadwozie. Na koniec wylej brudną wodę i wlej wodę z odrobiną octu, który zapobiega powstawaniu osadów z kamienia

Jeżeli chcesz dodatkowo zabezpieczyć karoserię, po myciu użyj odpowiedniego środka do polerowania i woskowania. Wydłużają one żywotność lakieru i chronią przed trudnymi do uniknięcia zarysowaniami.

Dodatkowa wskazówka – w specjalistycznych sklepach można nabyć przezroczystą taśmę samoprzylepną, która chroni lakier przed zarysowaniem. Taką taśmą można zabezpieczyć progi, lusterka, pasy przednie i tylne, słowem wszystkie miejsca szczególnie narażone na uszkodzenia, np. podczas manewrowania i postoju na parkingach podziemnych.

Umyj przednią szybę domowym sposobem!

Ze względów bezpieczeństwa przednia szyba i pozostałe przeszklenia muszą zapewniać idealną widoczność drogi i najbliższego otoczenia pojazdu. Jak wszystkie elementy szklane, można je skutecznie wyczyścić zwykłym płynem do mycia okien. Lekko spryskaj powierzchnię szyby lub czystą szmatkę płynem i delikatnie wycieraj.

Tylną szybę najlepiej przecierać równolegle do ścieżek, aby ich nie uszkodzić. Pamiętaj też o umyciu lusterek i świateł (kierunkowskazów, reflektorów itd.).

Dodatkowa wskazówka – tak jak w przypadku okien w domu, na koniec szyby można przetrzeć starymi gazetami.

Wytrzep dywaniki z kurzu!

Nie masz możliwości dokładnego odkurzenia dywaników i wykładzin? Zawsze możesz przynajmniej dokładnie je wytrzepać, aby pozbyć się kurzu i sierści psa czy kota. Ewentualne plamy z łatwością usuniesz według wyżej podanych zaleceń dotyczących czyszczenia tapicerki.

Dodatkowa wskazówka – zwilżona rękawica lub szmatka doskonale nadaje się do zbierania włosów i usuwania uporczywych zabrudzeń.

CZYTAJ TAKŻE

Koronawirus – jak zadbać o samochód podczas kwarantanny?

Podczas kwarantanny z powodu epidemii Covid-19 Twój samochód raczej nie będzie zbyt często używany. Właściwie przez większość czasu będzie stał na parkingu albo w garażu. Dlaczego więc zawracać sobie nim głowę? Odpowiedź jest prosta – prawidłowa konserwacja unieruchomionego pojazdu pozwoli uniknąć zanieczyszczenia silnika i miejscowego spłaszczenia opon. Warto pomyśleć o tym zawczasu, jeżeli nie chcemy, aby spotkała nas przykra niespodzianka przy pierwszym rozruchu auta po zniesieniu stanu wyjątkowego.

Jak wymienić przepalony bezpiecznik w samochodzie?

Dzisiejsze samochody są naszpikowane elektroniką odpowiadającą za wspomaganie kierowcy, bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Bezpiecznik ma za zadanie chronić wrażliwe układy elektryczne przed ewentualnym uszkodzeniem w razie przegrzania. Dlatego warto wiedzieć, jak go wymienić w razie awarii. Ale jak to zrobić? Gdzie znajduje się skrzynka z bezpiecznikami? Jak rozpoznać przepalony bezpiecznik?

Samodzielna wymiana oleju – proste i ekonomiczne!

Czy naprawdę za każdym razem trzeba udawać się do warsztatu, aby wymienić olej silnikowy? To przecież dość prosta i niespecjalnie kosztowna czynność. Ale jak się za nią zabrać? Jakie narzędzia będą potrzebne? Aby prawidłowo wymienić olej silnikowy, przeczytaj nasz poradnik i postępuj dokładnie według podanych wskazówek.

Na które koła ma napęd moje auto?

Aby samochód mógł jeździć, konieczne jest przeniesienie napędu z silnika na koła – przednie, tylne bądź jedne i drugie. Obecnie najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest napęd na przednią oś. W takim przypadku mamy dwa koła napędowe z przodu pojazdu i dwa koła skrętne z tyłu. Mniej popularnym rozwiązaniem jest napęd na tylną oś. Jakie funkcje pełnią poszczególne pary kół? Oczywiście mamy też na rynku auta z napędem na cztery (lub wszystkie) koła, określane zazwyczaj skrótem 4x4. Czy takie rozwiązanie lepiej sprawdza się na śniegu? W jaki sposób typ napędu wpływa na zużywanie się opon?