Porównaj opony i znajdź je w najlepszej cenie!

Jak uniknąć wysokich temperatur w samochodzie podczas letnich upałów

Latem wszyscy staramy się parkować auto w cieniu. Ale niestety nie zawsze jest to możliwe. Jak obniżyć temperaturę w samochodzie? Czym grozi pozostawienie dziecka lub zwierzaka domowego w zamkniętym pojeździe? Jak wysoka temperatura wpływa na ogumienie?

Jak uchronić samochód przed nadmierną temperaturą podczas letnich upałów?

© Adobe - aapsky

W jaki sposób przebywanie w nagrzanym samochodzie wpływa na organizm?

Na samym początku warto wyjaśnić, że w samochodzie pozostawionym na pełnym słońcu zachodzi tzw. efekt szklarniowy – szyby i brak przewiewu powietrza sprawiają, że temperatura błyskawicznie wzrasta nawet do 60°C. To zdecydowanie nieodpowiednie warunki dla dzieci i czworonożnych przyjaciół, którym już powyżej 40°C grożą poważne skutki dla zdrowia z powodu odwodnienia.

W jaki sposób gorąco wpływa na opony?

Promienie słoneczne bezpośrednio ogrzewają mieszankę gumową pozostającą w ciągłym kontakcie z gorącym asfaltem. Oto kilka ważnych wskazówek dotyczących ogumienia:

●      Stosuj opony letnie lub całoroczne – mieszanka gumowa, z której zostały wykonane, jest odporna na działanie wysokich temperatur i zachowuje pełnię właściwości użytkowych w czasie upałów. Jest to o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie, niż jazda na ogumieniu zimowym, stworzonym z myślą o zimniejszej porze roku.

●      Koniecznie sprawdzaj ciśnienie w oponach. Pamiętaj, że może ono niebezpiecznie spaść podczas szczególnie silnych upałów, a nieprawidłowe ciśnienie oznacza poważne kłopoty w trakcie jazdy, m.in. mniej wydajne hamowanie oraz niebezpieczeństwo przebicia lub rozerwania opony. Wyreguluj ciśnienie w oponach zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu. Nie mierz ciśnienia podczas upałów ani po dłuższym postoju auta w pełnym słońcu.

●      Sprawdź stopień zużycia ogumienia – bieżnik powinien sięgać ponad wskaźnik, w przeciwnym razie należy bezwzględnie wymienić opony. Pamiętaj też, że tylko czysty bieżnik może sprawnie odprowadzać wodę spod kół oraz pozbywać się pyłu i drobnych kamyków. Upalne lato to niesprzyjający czas dla ogumienia.

Czy czarne samochody nagrzewają się mocniej?

Wnętrza aut z jasną karoserią (np. białą, jasnoszarą, metaliczną itp.) nagrzewają się wyraźnie mniej. Kto nie spał na lekcjach fizyki ten wie, że czarne przedmioty pochłaniają więcej promieni UV, przez co znacznie szybciej się nagrzewają w przeciwieństwie do białych i metalicznych powierzchni, które odbijają światło. Różnica jest naprawdę spora, bowiem czarny samochód zaparkowany w pełnym słońcu może nagrzać się do temperatury o 25°C wyższej od stojącego obok auta polakierowanego na biało. Wyposażenie wykonane z materiału i utrzymane w jasnych tonacjach również może ograniczyć temperaturę wewnątrz pojazdu.

Jak ochłodzić wnętrze samochodu?

Najprostszym rozwiązaniem jest przetarcie elementów wyposażenia zwilżonym ręcznikiem lub mokrą szmatką. Skórzane siedzenia, deska rozdzielcza, kierownica oraz gałka zmiany biegów mogą podczas upałów nagrzać się do bardzo wysokich temperatur. Powyżej 50°C można doznać poważnych oparzeń! Wiedząc, że elementy z tworzywa z łatwością nagrzewają się do 80°C po godzinnym postoju na słońcu, lepiej nie ryzykować. Przed ruszeniem w drogę można też obłożyć wilgotnymi ręcznikami szyby oraz kratki wentylacyjne. Bawełniane ściereczki na oparciach siedzeń doskonale sprawdzą się w roli pochłaniaczy potu. O ile wygodniej podróżować w takich warunkach!

Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji?

Chłodzenie należy nastawić na ok. 5 do 6°C poniżej temperatury zewnętrznej. Prawidłowa konserwacja układu jest nieodzownym warunkiem jego poprawnego działania przez całe lato. Po każdym dłuższym postoju warto dobrze przewietrzyć wnętrze pojazdu przed ponownym ruszeniem w drogę – pozwoli to skutecznie wyrównać temperaturę, którą można potem stopniowo obniżać przy użyciu klimatyzacji. Pamiętaj, że pozostawienie lekko opuszczonych szyb w trakcie postoju nic nie da.

Inna ważna rzecz – jazda z otwartymi oknami też nie jest najlepszym pomysłem. Zdecydowanie lepiej włączyć klimatyzację przy zamkniętych szybach, ponieważ pozwala to ograniczyć zużycie paliwa.

Czy osłony przeciwsłoneczne coś dają?

Szyby samochodu wywołują tzw. efekt szklarniowy, który sprawia, że wnętrze pojazdu nagrzewa się do wysokich temperatur.

Przyciemniane szkło filtruje promienie UV, dzięki czemu efekt ten jest mniej dokuczliwy. Innym wyjściem może być skorzystanie z osłony przeciwsłonecznej. W sklepach znajdziesz wiele różnych rodzajów osłon – naklejane, zwijane, składane, mniejsze i większe, pofałdowane i gładkie. Srebrna lub złota osłona umieszczona od wewnątrz przy szybie może uchronić przed przegrzaniem deskę rozdzielczą, kierownicę oraz siedzenia. Ale najskuteczniejsze są osłony mocowane na zewnątrz pojazdu za pomocą drzwi – zdecydowanie lepiej chronią przed promieniami słonecznymi, pozwalając obniżyć temperaturę w kabinie o 10°C, a temperaturę deski rozdzielczej nawet o 40°C.

Dodatkowe wyposażenie do walki z upałem

●      Nawilżacz powietrza

●      Butelki na wodę

Ciśnienie w oponach, stopień zużycia bieżnika, koło zapasowe, czyli trzy najważniejsze rzeczy, które trzeba sprawdzić przed dłuższą podróżą

CZYTAJ TAKŻE

8 jeux sans matériel pour s’occuper en voiture

Qu’il peut être long le voyage en voiture pour partir en vacances ! Vous avez préparé toutes les valises mais sur le trajet, vous vous rendez compte que vous avez oublié les boîtes de jeux pour occuper les enfants en voiture. Pas de panique ! On oublie un peu les écrans et les jeux tout prets. Pour petits et grands, on vous propose 8 jeux à faire sans avoir besoin de matériel.

Sposoby na tańsze ubezpieczenie samochodu

Jeżeli nie chcesz przepłacać za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, musisz na bieżąco śledzić zmiany w ofertach firm ubezpieczeniowych. Wysokość składki często zależy od wieku pojazdu, a niektóre firmy oferują korzystne rabaty, jeśli zdecydujesz się wykupić kilka polis u tego samego ubezpieczyciela. Przed zawarciem umowy na pewno warto sprawdzić aktualne oferty za pomocą porównywarki internetowej. Korzystających z takiego udogodnienia pragniemy jednak z góry uprzedzić, że rezygnacja z dodatkowych opcji ubezpieczeniowych nie jest dobrym pomysłem na oszczędności. Poniższe wskazówki ułatwią znalezienie przyzwoitej oferty ubezpieczeniowej za rozsądną cenę.

Jaki samochód dla młodego kierowcy?

Niezależnie od tego, czy jesteś studentem czy młodym pracownikiem, Twój budżet przeznaczony na samochód jest często dość ograniczony…
Chociaż na początku dorosłego życia czuje się potrzebę niezależności, młody kierowca nie może wydać wszystkich swoich oszczędności na zakup pierwszego pojazdu, niezależnie od tego, czy jest on używany czy nowy. rezulteo odpowiada na pytania, które zadaje sobie większość przyszłych nabywców pierwszego auta.

Osiem pomysłów na nadmorską przejażdżkę samochodem

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Masz ochotę wybrać się autem w ciekawe miejsca o unikalnych walorach architektonicznych, kulturowych i krajobrazowych? Poznaj nasze propozycje najpiękniejszych tras nadmorskich w różnych krajach Europy. W każdym z nich czekają na Ciebie niezapomniane widoki i zaskakujące wrażenia. Przed wyruszeniem w trasę nie zapomnij o odpowiednim przygotowaniu samochodu: zmień opony na letnie, sprawdź ciśnienie i stopień zużycia bieżnika, wymień koło zapasowe itd.