Rezulteo
Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

Nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Jak wymienić przepalony bezpiecznik w samochodzie?

Dzisiejsze samochody są naszpikowane elektroniką odpowiadającą za wspomaganie kierowcy, bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Bezpiecznik ma za zadanie chronić wrażliwe układy elektryczne przed ewentualnym uszkodzeniem w razie przegrzania. Dlatego warto wiedzieć, jak go wymienić w razie awarii. Ale jak to zrobić? Gdzie znajduje się skrzynka z bezpiecznikami? Jak rozpoznać przepalony bezpiecznik?

Jak wymienić przepalony bezpiecznik w samochodzie? Zlokalizuj skrzynkę z bezpiecznikami pod maską pojazdu

Skrzynka z bezpiecznikami znajduje się zazwyczaj pod maską pojazdu lub pod deską rozdzielczą. © Istockphoto.com - zenstock

Do czego służy bezpiecznik w samochodzie?

Zasada działania bezpiecznika jest prosta. W razie nadmiernego wzrostu napięcia odcina on dopływ prądu do chronionych obwodów elektrycznych. Znajdujący się w środku drucik z przewodzącego stopu, który łączy zestyki bezpiecznika, nagrzewa się, a następnie przepala, blokując tym samym przepływ prądu.

Uwaga! Bezpiecznik może przepalić się w najmniej spodziewanym momencie. Dlatego właśnie zawsze warto wozić ze sobą zestaw zapasowych bezpieczników. Podobnie jak wymiana zużytego oleju silnikowego, wymiana uszkodzonego bezpiecznika nie nastręcza specjalnych trudności i można ją niskim kosztem przeprowadzić samodzielnie.

Dlaczego przepalony bezpiecznik blokuje działanie urządzeń elektrycznych?

Niedziałające kierunkowskazy, światła mijania, ogrzewanie szyby czy radio? Kontrolka na desce rozdzielczej sygnalizuje nieprawidłowości albo wręcz przeciwnie – nic się nie zapala? To znak, że doszło do awarii zasilania!

Prawdopodobnie z powodu nadmiernego wzrostu napięcia bezpiecznik – zależnie od rodzaju – przepalił się lub stopił, aby uchronić układy elektryczne przed uszkodzeniem. W takim przypadku konieczna jest wymiana przepalonego bezpiecznika na nowy.

Z biegiem czasu bezpieczniki w komorze silnika mogą również utleniać się pod wpływem wilgoci. To zjawisko także może doprowadzić do przerwania przepływu prądu, a w efekcie – do wyłączenia urządzeń elektrycznych w samochodzie.

Jak rozpoznać przepalony bezpiecznik, nie mając do dyspozycji miernika?

Przepalony bezpiecznik można rozpoznać gołym okiem po zaczernieniu przezroczystej osłonki izolacyjnej lub przerwaniu znajdującego się wewnątrz drucika.

Trzeba jednak najpierw ustalić, gdzie znajduje się skrzynka z bezpiecznikami – w tym celu najlepiej zajrzeć do instrukcji obsługi pojazdu. Może się ona znajdować w kabinie pod deską rozdzielczą lub w komorze silnika. Po otwarciu skrzynki w jej wnętrzu zobaczysz schemat wskazujący prąd znamionowy poszczególnych grup bezpieczników wyrażony w amperach.

Niestety nie w każdym samochodzie da się wzrokowo sprawdzić stan bezpieczników bez ich wyjmowania. W tym celu należy skorzystać z miernika.

Jak używać miernika?

Obsługa miernika jest banalnie prosta – najpierw przestaw urządzenie w tryb omomierza (symbol Ω). Następnie sprawdź bezpiecznik za pomocą podłączonych do miernika sond. Wskazanie 1 na wyświetlaczu oznacza, że testowany bezpiecznik jest przepalony. Z kolei wartość zero (lub bliska zera) sygnalizuje zachowanie ciągłości obwodu, co oznacza, że dany bezpiecznik jest sprawny.

Jak sprawdzić przepalony bezpiecznik w samochodzie za pomocą miernika?

© Pixabay - jjpn

Jak rozpoznać typ bezpiecznika?

W instrukcji obsługi i konserwacji samochodu znajdziesz niezbędne informacje o typach zastosowanych bezpieczników.

Najważniejszym parametrem każdego bezpiecznika jest maksymalna wielkość prądu, jaki może wytrzymać, zanim się przepali. Przykładowe wartości to: 3,5 A, 5 A, 7,5 A, 10 A, 15 A itd. Rozpoznanie bezpiecznika dodatkowo ułatwiają standardowe oznaczenia kolorystyczne zgodne z normą DIN 72581.

Gdzie szukać skrzynki z bezpiecznikami w samochodzie?

© Pxhere - Henrique Pinto

Jak wymienić przepalony bezpiecznik w samochodzie?

  1. zajrzyj do instrukcji obsługi pojazdu, aby sprawdzić umiejscowienie skrzynki z bezpiecznikami. Zazwyczaj znajduje się ona pod maską silnika lub pod deską rozdzielczą
  2. odłącz jeden zacisk akumulatora, aby uniknąć porażenia prądem podczas wymiany bezpiecznika!
  3. weź szczypce z długimi końcówkami, aby łatwo dostać się do danego bezpiecznika, nie uszkadzając przy tym sąsiednich elementów
  4. odchyl bezpiecznik, aby przyjrzeć się stronie z drucikiem (lub blaszką przewodzącą)
  5. wyciągnij przepalony bezpiecznik szczypcami
  6. włóż nowy bezpiecznik o takich samych parametrach (i takim samym kolorze) w zaciski sprężynowe
  7. delikatnie zamknij zaciski, uważając, aby ich nie wygiąć

Uwaga: pamiętaj, że nowy bezpiecznik musi mieć takie same parametry i ten sam kolor, w przeciwnym razie może dojść do zwarcia w instalacji elektrycznej, a nawet do pożaru.

CZYTAJ TAKŻE

Samodzielna wymiana oleju – proste i ekonomiczne!

Czy naprawdę za każdym razem trzeba udawać się do warsztatu, aby wymienić olej silnikowy? To przecież dość prosta i niespecjalnie kosztowna czynność. Ale jak się za nią zabrać? Jakie narzędzia będą potrzebne? Aby prawidłowo wymienić olej silnikowy, przeczytaj nasz poradnik i postępuj dokładnie według podanych wskazówek.

6 astuces pour garder sa voiture propre

Vous souhaitez garder votre automobile propre avec l’arrivée des beaux jours ? On préfère parfois le faire tranquillement à côté de sa maison au lieu d’aller au lavage auto. Avec des produits d’entretien naturels pas cher qu’on a souvent chez soi, on peut bien nettoyer sa voiture. Le grand ménage de son véhicule doit se faire deux fois par an pour garder l’intérieur sain et l’extérieur entretenu. Voici des conseils sur les produits à utiliser pour laver sa voiture le plus naturellement possible.

Na które koła ma napęd moje auto?

Aby samochód mógł jeździć, konieczne jest przeniesienie napędu z silnika na koła – przednie, tylne bądź jedne i drugie. Obecnie najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest napęd na przednią oś. W takim przypadku mamy dwa koła napędowe z przodu pojazdu i dwa koła skrętne z tyłu. Mniej popularnym rozwiązaniem jest napęd na tylną oś. Jakie funkcje pełnią poszczególne pary kół? Oczywiście mamy też na rynku auta z napędem na cztery (lub wszystkie) koła, określane zazwyczaj skrótem 4x4. Czy takie rozwiązanie lepiej sprawdza się na śniegu? W jaki sposób typ napędu wpływa na zużywanie się opon?

Koronawirus – jak zadbać o samochód podczas kwarantanny?

Podczas kwarantanny z powodu epidemii Covid-19 Twój samochód raczej nie będzie zbyt często używany. Właściwie przez większość czasu będzie stał na parkingu albo w garażu. Dlaczego więc zawracać sobie nim głowę? Odpowiedź jest prosta – prawidłowa konserwacja unieruchomionego pojazdu pozwoli uniknąć zanieczyszczenia silnika i miejscowego spłaszczenia opon. Warto pomyśleć o tym zawczasu, jeżeli nie chcemy, aby spotkała nas przykra niespodzianka przy pierwszym rozruchu auta po zniesieniu stanu wyjątkowego.