Porównaj opony i znajdź je w najlepszej cenie!

Jaki samochód dla młodego kierowcy?

Niezależnie od tego, czy jesteś studentem czy młodym pracownikiem, Twój budżet przeznaczony na samochód jest często dość ograniczony… Chociaż na początku dorosłego życia czuje się potrzebę niezależności, młody kierowca nie może wydać wszystkich swoich oszczędności na zakup pierwszego pojazdu, niezależnie od tego, czy jest on używany czy nowy. rezulteo odpowiada na pytania, które zadaje sobie większość przyszłych nabywców pierwszego auta.

Poradnik rezulteo: jaki samochód dla młodego kierowcy?

© iStock / stocknshares

Jaki samochód dla młodego kierowcy: nowy czy używany?

Generalnie młody kierowca jest bardziej skłonny do zakupu samochodu używanego, biorąc pod uwagę koszty utrzymania i ubezpieczenia. Nowy samochód ma wiele zalet w zakresie bezpieczeństwa (poduszka powietrzna, ABS...) i estetyki, ale pozostaje drogi.

Dlatego też, przed zakupem nowego lub używanego samochodu, niedoświadczony kierowca musi rozważyć zalety i wady każdej alternatywy:

Co powinieneś wiedzieć jeśli zamierzasz kupić nowy samochód:

 • W przypadku zakupu nowego lub mało używanego pojazdu, należy wybrać ubezpieczenie od wszystkich ryzyk (All Risks). Polisa obejmuje wszystkie szkody materialne w razie wypadku, w którym odpowiedzialność spada na ubezpieczonego, nawet w przypadku klasyfikacji samochodu jako wrak. Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie w wysokości wartości samochodu. Ale to ma swoją cenę!
 • Nowe pojazdy tracą dużo na wartości już od pierwszego roku eksploatacji (a aż 25% od razu po zakupie). Jeśli później zamierzasz sprzedać swój nowy samochód, musisz się liczyć ze stratą pieniędzy, nawet jeśli pojazd jest w dobrym stanie.
 • Kupno nowego samochodu u autoryzowanego koncesjonera daje możliwość wyboru opcji i skorzystania z interesujących gwarancji.

Co powinieneś wiedzieć kupując samochód używany:

 • Podobnie jak używane opony, zakup samochodu okazyjnie kosztuje mniej, ale wymaga kompromisów. Wprawdzie ubezpieczenie jest przystępne cenowo, to jednak zanim się zdecydujesz na wykup polisy, przyjrzyj się dobrze ofercie. Należy również zwrócić uwagę na moc silnika. Pojazd o dużej mocy może być atrakcyjny, ale jego ubezpieczenie może być bardzo drogie lub wręcz niemożliwe, w zależności od modelu.
 • Używany pojazd może następnie wymagać inwestycji w poważne naprawy.
 • Uwaga na używane samochody, które mogą mieć ukryte wady! Szukaj swojego pierwszego auta z pomocą doświadczonego mechanika. Możesz też udać się do salonów samochodowych, które oferują gwarancje na wadliwe części, robociznę a także pomoc w razie awarii, na określony czas.

Zanim dokonasz ostatecznego wyboru pierwszego samochodu, zaplanuj całkowity budżet:

 • Zakup samochodu: 10 tys. złotych
 • Rejestracja samochodu: 180 złotych
 • Wyposażenie obowiązkowe i zalecane (kamizelki, trójkąt ostrzegawczy, alkomat...): około 120 złotych
 • Koszty powtarzające się regularnie, obejmujące ubezpieczenie, przeglądy techniczne, paliwo, utrzymanie opon i samego pojazdu, naprawy związane ze starzeniem się samochodu, opłaty drogowe, parkingi...

Porada rezulteo: 

Sprawdź rozmiar opon jakiego wymaga Twój samochód! W zależności od wymaganego rozmiaru, wymiana opon może okazać się kosztowna.

Jakie modele samochodów są najbardziej popularne wśród młodych kierowców?

Oto 10 modeli samochodów najbardziej poszukiwanych i cenionych przez świeżo upieczonych polskich kierowców:

Który model wybrać na pierwsze auto?

Optymalny pierwszy samochód dla młodego kierowcy to stosunkowo niewielkie auto. Mniejsze rozmiary ułatwią manewrowanie i parkowanie. Ponieważ z reguły budżet na pierwsze auto nie jest wysoki i biorąc pod uwagę jego spalanie oraz ewentualne naprawy i koszty serwisu, warto wybrać auto kilkuletnie pochodzące z rynku wtórnego, o mniej dynamicznych jednostkach napędowych. Jeśli chodzi o skrzynię biegów, najlepiej wybrać manualną, która pozwala doskonalić umiejętności. 

Oto kilka modeli dla kierowców, którzy właśnie odebrali prawo jazdy:

Daewoo Matiz (1998-2008)

Fiat Panda II (2003–2012)

Fiata Punto II (1999-2003)

Nissan Micra III (2003–2010)

Opel Corsa C (2000-2006)

Opel Astra II (1998-2009)

Renault Clio II (1998-2012)

Skoda Fabia I (1999-2006)

Suzuki Swift III (1996–2004)

Toyota Yaris (1999-2005)

Co należy wiedzieć kupując samochód używany?

 • Przy zakupie powinien Ci towarzyszyć ekspert od mechaniki samochodowej, który będzie potrafił sprawdzić rzeczywisty stan pojazdu.
 • Cena niektórych bardzo poszukiwanych modeli może być zawyżona, warto więc zweryfikować rzeczywistą wartość zakupu.
 • Należy postarać się sprawdzić faktyczny stan licznika.
 • Stawki polis ubezpieczeniowych sportowych wersji samochodów mogą być podwyższone!

Mamy nadzieję, że nasz artykuł ułatwi Ci poszukiwania Twojego pierwszego samochodu.

Życzymy powodzenia i zapraszamy na stronę rezulteo, kiedy przyjdzie czas na zmianę opon. 

CZYTAJ TAKŻE

8 jeux sans matériel pour s’occuper en voiture

Qu’il peut être long le voyage en voiture pour partir en vacances ! Vous avez préparé toutes les valises mais sur le trajet, vous vous rendez compte que vous avez oublié les boîtes de jeux pour occuper les enfants en voiture. Pas de panique ! On oublie un peu les écrans et les jeux tout prets. Pour petits et grands, on vous propose 8 jeux à faire sans avoir besoin de matériel.

Jak uniknąć wysokich temperatur w samochodzie podczas letnich upałów

Latem wszyscy staramy się parkować auto w cieniu. Ale niestety nie zawsze jest to możliwe. Jak obniżyć temperaturę w samochodzie? Czym grozi pozostawienie dziecka lub zwierzaka domowego w zamkniętym pojeździe? Jak wysoka temperatura wpływa na ogumienie?

Sposoby na tańsze ubezpieczenie samochodu

Jeżeli nie chcesz przepłacać za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, musisz na bieżąco śledzić zmiany w ofertach firm ubezpieczeniowych. Wysokość składki często zależy od wieku pojazdu, a niektóre firmy oferują korzystne rabaty, jeśli zdecydujesz się wykupić kilka polis u tego samego ubezpieczyciela. Przed zawarciem umowy na pewno warto sprawdzić aktualne oferty za pomocą porównywarki internetowej. Korzystających z takiego udogodnienia pragniemy jednak z góry uprzedzić, że rezygnacja z dodatkowych opcji ubezpieczeniowych nie jest dobrym pomysłem na oszczędności. Poniższe wskazówki ułatwią znalezienie przyzwoitej oferty ubezpieczeniowej za rozsądną cenę.

Osiem pomysłów na nadmorską przejażdżkę samochodem

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Masz ochotę wybrać się autem w ciekawe miejsca o unikalnych walorach architektonicznych, kulturowych i krajobrazowych? Poznaj nasze propozycje najpiękniejszych tras nadmorskich w różnych krajach Europy. W każdym z nich czekają na Ciebie niezapomniane widoki i zaskakujące wrażenia. Przed wyruszeniem w trasę nie zapomnij o odpowiednim przygotowaniu samochodu: zmień opony na letnie, sprawdź ciśnienie i stopień zużycia bieżnika, wymień koło zapasowe itd.