Koronawirus – jak zadbać o samochód podczas kwarantanny?
Podczas kwarantanny z powodu epidemii Covid-19 Twój samochód raczej nie będzie zbyt często używany. Właściwie przez większość czasu będzie stał na parkingu albo w garażu. Dlaczego więc zawracać sobie nim głowę? Odpowiedź jest prosta – prawidłowa konserwacja unieruchomionego pojazdu pozwoli uniknąć zanieczyszczenia silnika i miejscowego spłaszczenia opon. Warto pomyśleć o tym zawczasu, jeżeli nie chcemy, aby spotkała nas przykra niespodzianka przy pierwszym rozruchu auta po zniesieniu stanu wyjątkowego.
Jak dostosować ciśnienie w oponach?
Na oponach rezulteo zna się jak mało kto, więc warto skorzystać z naszej rady i napompować koła lekko na wyrost. Dlaczego? Ponieważ powietrze stopniowo z nich ucieka podczas postoju, co może doprowadzić do trwałego odkształcenia opon. Najlepiej napompować koła do wartości o 0,2 bara wyższej od ciśnienia zalecanego przez producenta pojazdu.
Pozwoli to przede wszystkim uniknąć zjawiska miejscowego spłaszczenia opon (tzw. flatspotting) wskutek długotrwałego postoju, kiedy to opony naturalnie „osiadają” pod wpływem ciężaru pojazdu. Niedopompowane koła są szczególnie narażone na takie zagrożenie.
Jeżeli tylko masz taką możliwość, zaparkuj auto w garażu, aby uchronić je przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i wahaniami temperatury. Innym sposobem na uniknięcie tego zjawiska jest podłożenie pod koła specjalnych klinów ograniczających styczność opon z podłożem.
Po zniesieniu stanu wyjątkowego sprawdź i w razie konieczności skoryguj ciśnienie w oponach.
Jak uniknąć rozładowania akumulatora?
Kolejna istotna sprawa: poziom naładowania akumulatora. Akumulator stopniowo rozładowuje się, jeżeli regularnie nie uruchamiamy silnika. Najnowsze samochody naszpikowane elektroniką – jak np. Seat Ibiza wyposażony w stacyjkę z czujnikiem zbliżeniowym – są szczególnie podatne na to niekorzystne zjawisko. Można temu zaradzić na dwa sposoby:
● skorzystać z podtrzymywacza napięcia,
● odłączyć ujemny biegun akumulatora
Jak naoliwić silnik i elementy mechaniczne samochodu?
rezulteo radzi uruchomić auto raz na tydzień. Pozwoli to odpowiednio naoliwić silnik oraz współpracujące z nim elementy mechaniczne. Takie smarowanie przeciwdziała zastojom oleju w dolnej części silnika, które mogłyby doprowadzić do zanieczyszczenia obwodów. Warto pamiętać też o uruchomieniu klimatyzacji celem nasmarowania uszczelek i sprężarki. Aby działania te przyniosły oczekiwany skutek, silnik powinien nagrzewać się przez co najmniej piętnaście minut. Pamiętaj o zapewnieniu odpowiedniej ilości paliwa w baku. Stosowanie się do powyższych wskazówek pozwoli uniknąć zabrudzenia obwodów i uszkodzenia silnika (zarówno na olej napędowy, jak i na benzynę).
Jak czyścić samochód?
Większość warsztatów i myjni samochodowych jest obecnie zamknięta, więc nawet nie ma sensu się tam udawać. Ale jeśli trzymasz samochód w garażu lub w prywatnym ogródku, możesz spożytkować nadmiar wolnego czasu na dokładne mycie i dezynfekcję. Zwróć przy tym szczególną uwagę na wszelkie miejsca bezpośrednio dotykane rękami – kierownica, klamki, dźwignia zmiany biegów, radio, siedzenia oraz panele z przyciskami to idealne siedliska groźnych dla zdrowia mikroorganizmów. Zastosuj produkty przeznaczone do danego rodzaju powierzchni i nie zapomnij o wyczyszczeniu kluczyków.