Rezulteo
Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

Nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Osiem pomysłów na nadmorską przejażdżkę samochodem

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Masz ochotę wybrać się autem w ciekawe miejsca o unikalnych walorach architektonicznych, kulturowych i krajobrazowych? Poznaj nasze propozycje najpiękniejszych tras nadmorskich w różnych krajach Europy. W każdym z nich czekają na Ciebie niezapomniane widoki i zaskakujące wrażenia. Przed wyruszeniem w trasę nie zapomnij o odpowiednim przygotowaniu samochodu: zmień opony na letnie, sprawdź ciśnienie i stopień zużycia bieżnika, wymień koło zapasowe itd.

Zaplanuj niezapomniany wyjazd nad morze w jednym z europejskich krajów

© Adobe Stock

Najpiękniejsze europejskie trasy nadmorskie:

●      Costa da Morte

●      Z Antalyi do Finike

●      Rugia

●      Causeway

●      Zelandia i Plan Delta

●      Zatoka Quiberon

●      Półwysep Helski

●      Z Otranto do Santa Maria di Leuca

Najpiękniejsza trasa nadmorska w Hiszpanii – Costa da Morte

Niezapomniana przejażdżka turystyczna wzdłuż Wybrzeża Śmierci w Galicii

© Pixabay - Pablo Valerio

Galicia (wym. galisja) to owiana celtycką legendą kraina na zachodnim krańcu Hiszpanii. Wśród perełek krajobrazowych regionu na szczególną uwagę zasługuje Costa da Morte, czyli Wybrzeże Śmierci, które rozciąga się na długości kilkudziesięciu kilometrów pomiędzy A Laracha i Muros. Jest więc sporo do obejrzenia i podziwiania. Widoki rozległych plaż i dzikich urwistych klifów doprawdy zapierają dech w piersiach. Cały region jest słabo zurbanizowany, dzięki czemu nie zabraknie okazji do krótkich postojów i podziwiania malowniczych cypelków, zatoczek, plaż i portów.  Wybrzeże Śmierci zawdzięcza swą budzącą grozę nazwę licznym wrakom statków rozbitych o zdradzieckie skały na niespokojnych wodach Atlantyku targanych gwałtownymi burzami.

Przygotuj się na prawdziwą przygodę!

Ciśnienie w oponach, stopień zużycia, koło zapasowe, czyli trzy najważniejsze rzeczy, które trzeba sprawdzić przed dłuższą podróżą

Najpiękniejsza trasa nadmorska w Turcji – Z Antalyi do Finike

Śladami starożytnej historii z Finike do Antalyi na tureckim wybrzeżu morza Śródziemnego

© https://commons.wikimedia.org/ - Александр Попрыгин

Kolejna trasa, w którą polecamy się wybrać ze względu na walory krajobrazowe i historyczne, znajduje się w Turcji. Wiedzie ona z Antalyi do Finike wzdłuż spokojnych wód morza Śródziemnego oblewających półwysep Teke. Nie brak tu atrakcji archeologicznych, a najstarsze zachowane ślady cywilizacji sięgają 3000 r. p.n.e.! Trasa przebiega przez obszary tłumnie odwiedzane przez turystów. Warto zobaczyć m.in. ruiny starożytnego greckiego miasta Arykanda, ruiny Limyry, jaskinię Suluin oraz wrak fenickiego statku handlowego (z 1200 r. p.n.e.) wystawiony w Bodrum.

Uwaga! Po pokonaniu dłuższego dystansu warto sprawdzić stan ogumienia!

Jak błyskawicznie sprawdzić stan zużycia opon?

Najpiękniejsza trasa nadmorska w Niemczech – Rugia

Wybierz się na Rugię, aby podziwiać niesamowite nadmorskie widoki

© Tourismuszentrale Rügen/Christian Thiele

Jeżeli kusi Cię wyjazd nad Bałtyk, koniecznie rozważ wizytę na Rugii – ta największa niemiecka wyspa może pochwalić się fantastyczną trasą z przeuroczym krajobrazem. Na wyspę prowadzi długi most zaczynający się tuż za miastem Stralsund. Po jego pokonaniu stanie przed Tobą otworem 574-kilometrowa trasa wzdłuż malowniczego bałtyckiego wybrzeża. Liczne plaże z białym piaskiem – w tym niektóre nieco na uboczu – oraz majestatyczne klify z białej kredy wyglądają naprawdę wspaniale. Jeżeli więc wybierasz się w podróż z zapalonym fotografem, koniecznie zaplanuj częste postoje na sesje zdjęciowe, zwłaszcza na półwyspie Jasmund na północnym wschodzie wyspy, gdzie widoki po prostu zapierają dech. Warto też udać się na spacer po brzozowym lesie w pobliskim parku narodowym, którego największą atrakcją jest Königsstuhl (dosłownie Królewski Tron), czyli najwyższa formacja klifowa na wyspie wznosząca się na 118 m n.p.m., która z pewnością zrobi wrażenie na każdym miłośniku cudów natury.

Aby uniknąć niemiłych niespodzianek w trakcie podróży i zapewnić bezpieczeństwo pasażerów, koniecznie sprawdź ciśnienie w oponach!

Ciśnienie w kołach, czyli kiedy i jak pompować opony

Najpiękniejsza trasa nadmorska w Irlandii Północnej – Causeway

Fantastyczna wycieczka samochodowa po Irlandii wzdłuż malowniczej trasy Causeway

© Northern Ireland Tourist Board 

A może tak wypad do Irlandii Północnej? Po obowiązkowym zwiedzeniu Belfastu skieruj się drogą wiodącą na Derry-Londonderry. To prawie 200 km dzikiego wybrzeża usianego zabytkami, pomnikami przyrody i miejscami owianymi legendą. Nadmorska trasa Causeway jest bez dwóch zdań jedną z najciekawszych tego typu atrakcji na świecie! Turyści z różnych zakątków globu szybko przekonują się dlaczego – rozległe piaszczyste plaże, gościnne rybackie wioski, tętniące zielenią doliny, piękne widoki na otwarte morze, zamki i malownicze wodospady... można tak wyliczać w nieskończoność. Do największych atrakcji turystycznych regionu należy wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Grobla Olbrzyma, most linowy Carrick-a-Rede oraz znany wszystkim fanom „Gry o Tron” zamek Dunluce, który „zagrał” siedzibę rodu Greyjoyów.

Jeżeli nie chcesz skończyć tak jak niektórzy bohaterowie kultowego serialu, koniecznie zaopatrz się w porządne ogumienie!

Jazda na oponach zimowych latem – czym różnią się opony zimowe od letnich?

Najpiękniejsza trasa nadmorska w Holandii – Zelandia i Plan Delta

Holenderska prowincja Zelandia jest jednym z ulubionych celów samochodowych wycieczek. Nic dziwnego, skoro da się tam poczuć niemal jak na pełnym morzu, w ogóle nie wychodząc z auta. Holandia to przecież kraj wydarty wodzie. Podróż warto zacząć od zwiedzenia systemu budowli hydrotechnicznych o nazwie Plan Delta, w skład którego wchodzi zapora na Skaldzie Wschodniej. Ta 8-kilometrowa konstrukcja jest główną atrakcją regionu. Została wzniesiona po serii katastrofalnych w skutkach powodzi w 1953 roku. Dalej radzimy skierować się drogą E312, która wiedzie przez malownicze miasteczka portowe, wioski rybackie – jak choćby Yerseke, gdzie można zobaczyć trawlery do połowu omułków i ostryg – oraz przez urokliwą gminę Veere. Koniecznie trzeba też zwiedzić stolicę prowincji, czyli Middelburg, którego historia sięga czasów średniowiecznych. Piękne widoki można podziwiać z wieży kościoła Lange Jan, a smakoszom polecamy wybranie się do którejś z restauracyjek we Vlissingen u ujścia Skaldy Zachodniej.

Jeżeli chcesz miło i przyjemnie spędzić czas w podróży, koniecznie postaraj się o ciche ogumienie.

Hałas toczenia i nierówności na drodze a komfort jazdy

Najpiękniejsza trasa nadmorska we Francji – zatoka Quiberon

Tuż za słynnymi menhirami we francuskim Carnac rozpoczyna się malownicza nadmorska trasa prowadząca na Półwysep Quiberon. Opuść szyby, poczuj wiatr we włosach i słonawy smak wolności. Przygotuj deskę do surfowania, ciesz się plażą z drobniutkim piaskiem, pospaceruj z rodziną i przyjaciółmi albo wyciągnij aparat. Bretońskie morze zachęca do aktywności fizycznej i działalności twórczej! Z Quiberon można popłynąć promem na pobliską Belle-Île-en-Mer, Houat czy Hoedic. A jeśli masz chorobę morską, możesz pozostać na lądzie i odkryć piękno naturalnego krajobrazu Quiberon – przesmyk Penthièvre to najwęższa część półwyspu ze wspaniałym widokiem na Atlantyk po jednej stronie i na zatokę po drugiej. Finalnym akcentem wyprawy niech będzie urokliwy zameczek Turpault wzniesiony na samym krańcu półwyspu i z trzech stron otoczony morzem. Co za fantastyczny widok!

Jeżeli w trakcie wycieczki złapiesz kapcia, nie panikuj, tylko zajrzyj do naszego poradnika!

Instrukcja montażu koła zapasowego

Najpiękniejsza trasa nadmorska w Polsce – Półwysep Helski

Półwysep Helski z łatwością można zwiedzić samochodem dzięki drodze prowadzącej wzdłuż wybrzeża

© https://commons.wikimedia.org / Muniorek1983 / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Mierzeja Helska zwana dumnie półwyspem to oddzielający Zatokę Pucką od morza Bałtyckiego wąziutki skrawek lądu o długości 34 km, który kształtem przypomina krowi ogon. Okoliczni mieszkańcy lubią czasem mówić, że to początek Polski. Wzdłuż półwyspu prowadzi tylko jedna droga, a więc zabłądzić się nie da. Po obu jej stronach ciągną się piaszczyste wydmy, rozległe plaże i niekończące się sosnowe lasy. To wręcz idealne miejsce do uprawiania windsurfingu. Droga przecinająca Nadmorski Park Krajobrazowy (który powstał w 1978 roku, aby chronić ten wyjątkowy fragment Polski) kończy się w malowniczym rybackim miasteczku. Można tam podziwiać urokliwe domy szachulcowe, zwiedzić muzeum rybołówstwa, które mieści się w starym kościele, a także wybrać się z wizytą do jedynego w swoim rodzaju fokarium.

W czasie wycieczki na pewno nie raz trzeba będzie podjechać na stację benzynową. Czy znasz już prosty trik, dzięki któremu zawsze zaparkujesz auto po właściwej stronie dystrybutora?

Z której strony znajduje się wlew paliwa?

Najpiękniejsza trasa nadmorska we Włoszech – z Otranto do Santa Maria di Leuca

Nasz krótki przegląd najpiękniejszych europejskich tras nadmorskich zamyka Apulia (Puglia) – prowincja leżąca na obcasie włoskiego buta. Podróż najlepiej zacząć w Otranto, niewielkim miasteczku portowym, nad którym góruje majestatyczny średniowieczny zamek z obwarowaniami zachęcającymi do przechadzek. W okolicy znajduje się sporo średniowiecznych wiosek oraz lasów wchodzących w skład Parku Narodowego Gargano. Na samym wybrzeżu zaś na turystów czekają zatoczki, jaskinie i plaże z krystalicznie czystą wodą. Na obiad warto zatrzymać się w pobliskiej trattorii lub osterii, by spróbować lokalnych smakołyków i specjałów, bowiem Apulia słynie z aromatycznej oliwy z oliwek i znakomitych win. Jadąc dalej na południe dotrzesz do skąpanego w słońcu półwyspu Salento, gdzie wyraźnie mieszają się wpływy antycznej Grecji i Rzymu. Na ostatnim etapie podróży w Santa Maria di Leuca możesz zostawić auto na parkingu i przesiąść się na łódź, która przewozi turystów do malowniczych jaskiń dostępnych wyłącznie od strony morza.

I na tym kończymy nasz przegląd najpiękniejszych europejskich tras nadmorskich. Masz już ochotę pakować się i ruszać w drogę? Koniecznie sprawdź też nasze propozycje turystyczne na zimę!

Osiem najpiękniejszych europejskich tras górskich na zimowe wycieczki 

CZYTAJ TAKŻE

Jaki samochód dla młodego kierowcy?

Niezależnie od tego, czy jesteś studentem czy młodym pracownikiem, Twój budżet przeznaczony na samochód jest często dość ograniczony…
Chociaż na początku dorosłego życia czuje się potrzebę niezależności, młody kierowca nie może wydać wszystkich swoich oszczędności na zakup pierwszego pojazdu, niezależnie od tego, czy jest on używany czy nowy. rezulteo odpowiada na pytania, które zadaje sobie większość przyszłych nabywców pierwszego auta.

Jak wymienić przepalony bezpiecznik w samochodzie?

Dzisiejsze samochody są naszpikowane elektroniką odpowiadającą za wspomaganie kierowcy, bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Bezpiecznik ma za zadanie chronić wrażliwe układy elektryczne przed ewentualnym uszkodzeniem w razie przegrzania. Dlatego warto wiedzieć, jak go wymienić w razie awarii. Ale jak to zrobić? Gdzie znajduje się skrzynka z bezpiecznikami? Jak rozpoznać przepalony bezpiecznik?

Samodzielna wymiana oleju – proste i ekonomiczne!

Czy naprawdę za każdym razem trzeba udawać się do warsztatu, aby wymienić olej silnikowy? To przecież dość prosta i niespecjalnie kosztowna czynność. Ale jak się za nią zabrać? Jakie narzędzia będą potrzebne? Aby prawidłowo wymienić olej silnikowy, przeczytaj nasz poradnik i postępuj dokładnie według podanych wskazówek.

6 prostych zabiegów pozwalających utrzymać auto w czystości

Planujesz wysprzątać samochód w oczekiwaniu na nadejście pogodnych dni? Czasami wolimy zrobić to w spokoju pod domem, zamiast jechać do myjni. Czy wiesz, że naturalne i niedrogie środki czystości, które zazwyczaj mamy pod ręką, mogą sprawdzić się równie dobrze do czyszczenia samochodu? Generalne sprzątanie dwa razy do roku pozwoli utrzymać wnętrze w czystości i przywrócić idealny wygląd nadwozia. Poniżej garść wskazówek na temat produktów do ekologicznego czyszczenia samochodów.