Rezulteo
Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

Nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Samodzielna wymiana oleju – proste i ekonomiczne!

Czy naprawdę za każdym razem trzeba udawać się do warsztatu, aby wymienić olej silnikowy? To przecież dość prosta i niespecjalnie kosztowna czynność. Ale jak się za nią zabrać? Jakie narzędzia będą potrzebne? Aby prawidłowo wymienić olej silnikowy, przeczytaj nasz poradnik i postępuj dokładnie według podanych wskazówek.

Przeczytaj nasz poradnik, aby szybko i sprawnie wymienić olej silnikowy bez pomocy mechanika.

Poradnik dotyczący samodzielnej wymiany oleju silnikowego © Waranya Sawasdee / Istockphoto

Dlaczego należy wymieniać olej silnikowy?

Regularna wymiana zużytego oleju silnikowego pozwala uniknąć przedwczesnego zużycia silnika. To dość prosta do wykonania czynność mechaniczna, którą można przeprowadzić samodzielnie zamiast niepotrzebnie wydawać pieniądze w warsztacie. Zupełnie początkującym zajmie ona od półtorej do dwóch godzin. To właśnie dwa powody, dla których warto samodzielnie wymienić olej silnikowy.

Sześć prostych zabiegów pozwalających utrzymać auto w czystości 

Jak często wymieniać olej silnikowy?

W większości samochodów na desce rozdzielczej wskazywana jest liczba kilometrów do kolejnej wymiany oleju. Zasadniczo olej silnikowy należy wymieniać co rok do dwóch lat, czyli co 10 do 30 tys. przejechanych kilometrów. Wiele zależy jednak od stylu jazdy oraz jakości stosowanego oleju.

Gdzie najlepiej wymienić olej silnikowy?

Zaparkuj samochód na płaskim lub lekko uniesionym do przodu podłożu, np. na krawężniku, aby przyspieszyć ściekanie oleju. Dla własnego bezpieczeństwa zadbaj o prawidłowe unieruchomienie pojazdu. Na ziemi rozłóż stare gazety lub kawałek niepotrzebnej plandeki, aby zabezpieczyć podłoże przed zabrudzeniem.

Jaki olej silnikowy stosować?

Przy wyborze oleju silnikowego należy uwzględnić zalecenia producenta samochodu, a także preferowany styl jazdy oraz panujące warunki klimatyczne. Zwróć uwagę na wskaźnik lepkości (liczba + W jak Winter, czyli zima). Przykładowo – oznaczenie „5W-30” na pojemniku mówi, że  mamy do czynienia z olejem przeznaczonym do użytku w niskich temperaturach i przy dużych obciążeniach silnika (np. podczas jazdy po mieście). W cieplejszym klimacie można spokojnie stosować olej z oznaczeniem 10W40 lub nawet 10W60.

Prawidłowy dobór oleju silnikowego 5W40 do wymiany

© Michael Kauer - Pixabay

Jakie narzędzia będą potrzebne do wymiany oleju silnikowego?

Wymiana oleju silnikowego nie powinna nastręczać specjalnych trudności, pod warunkiem, że mamy do dyspozycji odpowiedni sprzęt. Potrzebne będą:

●      5-litrowy pojemnik oleju silnikowego

●      Nowy filtr olejowy – według zaleceń producenta pojazdu, mechanika lub pracownika warsztatu

●      4 kobyłki samochodowe do uniesienia pojazdu i utrzymania go w poziomie

●      Klucz do odkręcenia filtru olejowego

●      Pojemnik na zużyty olej

●      Lejek

●      Klucz nasadowy do odkręcenia korka spustowego

●      Nowa uszczelka do korka spustowego

●      Wkrętak do demontażu osłony pod silnikiem

●      Szmatki do czyszczenia elementów po wymianie oleju

●      Rękawice chroniące przed bezpośrednim kontaktem z zanieczyszczonym i ewentualnie ciepłym olejem.

Jak samodzielnie wymienić olej?

Poradnik dotyczący samodzielnej wymiany oleju

Przygotuj samochód:

1. Przed przystąpieniem do wymiany oleju przygotuj wszystkie wyżej wymienione materiały i narzędzia.

2. Uruchom silnik na 5 do 10 minut, aby lekko podgrzać olej, co znacznie przyspieszy jego ściekanie.

3. Podstaw kobyłki pod samochód i unieś go za pomocą podnośnika (nie jest to konieczne w przypadku samochodów terenowych i SUV-ów), a następnie zabezpiecz podłoże starymi gazetami lub kawałkiem niepotrzebnej plandeki. Dokładnie sprawdź stabilność uniesionego pojazdu.

Uwaga na niebezpieczeństwo poparzenia – nawet po zatrzymaniu silnik i zawarty w nim olej mogą być przez dłuższy czas gorące! Włóż rękawiczki.

Teraz możesz przystąpić do wymiany oleju:

4. Odkręć korek wlewowy oleju pod maską.

5. Wejdź pod auto i odkręć osłonę silnika przy użyciu wkrętaka. Bezpośrednio pod silnikiem przykręcona jest miska olejowa. Z boku lub pod nią znajdziesz korek spustowy oleju.

6. Podstaw pojemnik na zużyty olej i delikatnie poluzuj korek.

7. Przy użyciu odpowiedniego klucza ostrożnie odkręć korek, uważając aby nie wpadł do pojemnika. Zanim przejdziesz do kolejnego kroku, cierpliwie odczekaj, aż cały olej zleci do pojemnika.

Spuszczanie oleju – korek spustowy do odkręcenia

© Bob M - Pxhere

Wymiana filtru olejowego:

8. Za pomocą odpowiedniego klucza (opaskowego lub pazurkowego) odkręć filtr i delikatnie go wyjmij. Posmaruj uszczelkę nowego filtru czystym olejem, aby zapewnić szczelność oraz ułatwić założenie i późniejszy demontaż. Wkręć nowy filtr ręką i dokręć kluczem opaskowym.

9. Zanim zabierzesz pojemnik nazużyty olej i dokręcisz korek spustowy, wlej do układu niewielką ilość nowego oleju, aby wypłukać resztki starego, a wraz z nimi ewentualne nieczystości. Pozwoli to zapobiec zanieczyszczeniu nowego oleju, a tym samym wydłużyć jego żywotność. Przed przejściem do kolejnego kroku odczekaj, aż cały olej zleci do podstawionego pojemnika.

10. Ponownie wejdź pod auto. Prawidłowo zamocuj nową uszczelkę na korku spustowym, a następnie wkręć korek ręką i dokręć odpowiednim kluczem.

11. Przykręć osłonę silnika za pomocą wkrętaka i usuń kobyłki spod pojazdu.

Wymiana filtru olejowego po zlaniu oleju

© Dearcompany - Pixabay

 Wlewanie nowego oleju silnikowego:

12. Przy użyciu lejka ostrożnie wlej ¾ zawartości pojemnika z nowym olejem (ok. 4 litrów), od czasu do czasu sprawdzając poziom za pomocą bagnetu.

13. Uruchom silnik, aby nieco podgrzać nowy olej. Zamknij korek. Uwaga: nie należy przekraczać maksymalnego poziomu zaznaczonego na bagnecie, ponieważ grozi to uszkodzeniem uszczelek.

14. Po przejechaniu kilkunastu kilometrów sprawdź poziom i w razie konieczności dolej oleju.

 

Zlewanie zużytego oleju silnikowego do pojemnika

© Tim Mossholder - Unsplash

Co zrobić ze zużytym olejem?

15. Zużyty olej jest substancją silnie toksyczną dla środowiska, dlatego w żadnym wypadku nie należy go wylewać na ziemię (podobnie jak nie wyrzuca się byle gdzie zużytych opon), ani odprowadzać do domowej kanalizacji! Najlepiej zlać go do pustego pojemnika i oddać do odpowiedniego punktu zbiórki lub najbliższego warsztatu samochodowego.

16. Sprawdź w instrukcji obsługi pojazdu jak wyzerować licznik kilometrów do kolejnej wymiany oleju.

17. Pozostały w pojemniku nowy olej przyda się w razie gdyby zaszła potrzeba uzupełnienia poziomu. Pamiętaj o regularnej kontroli poziomu oleju za pomocą bagnetu.

CZYTAJ TAKŻE

Jak wymienić przepalony bezpiecznik w samochodzie?

Dzisiejsze samochody są naszpikowane elektroniką odpowiadającą za wspomaganie kierowcy, bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Bezpiecznik ma za zadanie chronić wrażliwe układy elektryczne przed ewentualnym uszkodzeniem w razie przegrzania. Dlatego warto wiedzieć, jak go wymienić w razie awarii. Ale jak to zrobić? Gdzie znajduje się skrzynka z bezpiecznikami? Jak rozpoznać przepalony bezpiecznik?

6 astuces pour garder sa voiture propre

Vous souhaitez garder votre automobile propre avec l’arrivée des beaux jours ? On préfère parfois le faire tranquillement à côté de sa maison au lieu d’aller au lavage auto. Avec des produits d’entretien naturels pas cher qu’on a souvent chez soi, on peut bien nettoyer sa voiture. Le grand ménage de son véhicule doit se faire deux fois par an pour garder l’intérieur sain et l’extérieur entretenu. Voici des conseils sur les produits à utiliser pour laver sa voiture le plus naturellement possible.

Na które koła ma napęd moje auto?

Aby samochód mógł jeździć, konieczne jest przeniesienie napędu z silnika na koła – przednie, tylne bądź jedne i drugie. Obecnie najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest napęd na przednią oś. W takim przypadku mamy dwa koła napędowe z przodu pojazdu i dwa koła skrętne z tyłu. Mniej popularnym rozwiązaniem jest napęd na tylną oś. Jakie funkcje pełnią poszczególne pary kół? Oczywiście mamy też na rynku auta z napędem na cztery (lub wszystkie) koła, określane zazwyczaj skrótem 4x4. Czy takie rozwiązanie lepiej sprawdza się na śniegu? W jaki sposób typ napędu wpływa na zużywanie się opon?

Koronawirus – jak zadbać o samochód podczas kwarantanny?

Podczas kwarantanny z powodu epidemii Covid-19 Twój samochód raczej nie będzie zbyt często używany. Właściwie przez większość czasu będzie stał na parkingu albo w garażu. Dlaczego więc zawracać sobie nim głowę? Odpowiedź jest prosta – prawidłowa konserwacja unieruchomionego pojazdu pozwoli uniknąć zanieczyszczenia silnika i miejscowego spłaszczenia opon. Warto pomyśleć o tym zawczasu, jeżeli nie chcemy, aby spotkała nas przykra niespodzianka przy pierwszym rozruchu auta po zniesieniu stanu wyjątkowego.