Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Od 2021 r. więcej informacji na etykietach opon

Po przeprowadzeniu konsultacji społecznych Komisja Europejska zaproponowała nowe rozporządzenie w sprawie etykietowania opon. Nowe etykiety mają być lepiej widoczne, dokładniejsze i przede wszystkim trwalsze.

Nowe europejskie etykiety opon od 2021 r

Nowe europejskie etykiety opon od 2021 r © Adobe

Nowe przepisy w sprawie ogumienia

Wprowadzone w 2012 roku obowiązkowe europejskie oznaczenia opon wkrótce przejdą lifting! Komisja Europejska osiągnęła wstępne porozumienie w sprawie zmiany tego charakterystycznego systemu oznakowania. Większa czytelność oraz wprowadzenie nowych kryteriów oceny, takich jak trwałość, odporność na ścieranie oraz przyczepność na zaśnieżonej i oblodzonej nawierzchni, mają ułatwić konsumentom wybór odpowiedniego produktu. Nowy system etykietowania ma być stosowany również w przypadku opon do pojazdów ciężarowych, które dotychczas nie były objęte unijnymi wymogami w tej sprawie.

Nowa wersja etykiety europejskiej przypominać będzie wyglądem znane wszystkim etykiety informujące o efektywności energetycznej urządzeń AGD, z tym że zachowane zostaną oryginalne piktogramy. Inicjatywa ta została przyjęta z zadowoleniem przez Miguela Ariasa Cañete, komisarza ds. działań w dziedzinie klimatu i energii: – Efektywność energetyczna dotyczy przede wszystkim sposobu jazdy. Przestawienie się na energooszczędne opony pozwoli Europejczykom znacznie ograniczyć zużycie paliwa, a tym samym oszczędzić pieniądze i lepiej chronić środowisko naturalne. W ten sposób Europa zmierza w kierunku rzeczywistego bezpieczeństwa energetycznego w połączeniu z ochroną klimatu.

Zdaniem Komisji nowe przepisy umożliwią w całej Unii Europejskiej roczne oszczędności energii odpowiadające wycofaniu 4 mln samochodów. W najbliższym czasie projekt trafi pod obrady Parlamentu Europejskiego i Rady. Jeżeli przepisy zostaną przyjęte, nowe reguły będą miały zastosowanie od 1 maja 2021 roku.

CZYTAJ TAKŻE

Michelin Agilis 3 – nowe opony letnie do lekkich samochodów dostawczych

W zeszłym roku Michelin wypuścił na rynek opony Agilis Crossclimate. Francuski producent w żadnym wypadku nie zamierza wycofywać się z segmentu ogumienia do lekkich samochodów dostawczych i już ogłasza przyszłoroczną premierę nowych opon letnich Agilis 3.

Nokian zapowiada nowe ogumienie Powerproof i Wetproof do SUV-ów

Fiński producent ogumienia Nokian Tyres zaprezentował opony letnie Powerproof i Wetproof do SUV-ów. Nowe ogumienie dostosowane do większych obciążeń gwarantuje bezpieczeństwo i wydajność podczas jazdy samochodami sportowo-użytkowymi i crossoverami.

7 najlepszych opon letnich 2019/2020 wg naszych ekspertów

Nie wiesz, które opony wybrać? Przygotowane przez naszych ekspertów zestawienie opon letnich 2019 pomoże Ci dokonać właściwego wyboru, niezależnie od tego, jakim dysponujesz budżetem i jakie są Twoje szczególne wymagania.

Continental dostarczy terenowe ogumienie dla elektrycznego SUV-a klasy Extreme E

Dwa nowe modele opon Continental opracowane na mistrzostwa SUV-ów elektrycznych Extreme E pojawiły się na Goodwood Festival of Speed. Wersję letnią i zimową zaprezentowano na elektrycznym SUV-ie Odyssey 21, który posłuży do testów w ekstremalnych warunkach drogowych.