Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Najlepsze ogumienie do samochodów użytkowych na 2019 rok wg testów TCS i ADAC

Po przetestowaniu opon letnich do aut miejskich Touring Club Suisse we współpracy z ADAC wzięły pod lupę 16 modeli opon o rozmiarze 215/65 R16 przeznaczonych do furgonetek.

Test i ranking najlepszych opon do furgonetek na 2019 rok

Przeczytaj więcej o teście opon do aut użytkowych przeprowadzonym przez ADAC. © ADAC

16 testowanych modeli opon do furgonetek

Tak jak w przypadku opon letnich do samochodów osobowych, modele poddano serii testów podzielonych na 6 kategorii: sucha nawierzchnia, mokra nawierzchnia, komfort, spalanie, zużycie oraz wysoka prędkość. Wyniki uzyskane w dwóch pierwszych kategoriach składają się na 60% oceny końcowej.

Większość opon z adnotacją „niepolecane”

Przyjęte przez ADAC i Touring Club Suisse kryteria oceny niejako z automatu dyskwalifikują ogumienie, które słabo radzi sobie na mokrej nawierzchni. Właśnie z tego powodu pierwszy test opon do furgonetek trudno uznać za szczególnie udany. Weźmy pod uwagę, że ogumienie do pojazdów użytkowych projektowane jest przede wszystkim z myślą o jak najwyższej żywotności. Ponieważ nie da się uzyskać opon idealnych, producenci zmuszeni są poświęcić inny parametr użytkowy i najczęściej jest to wydajność na mokrej nawierzchni. Oto dlaczego bez wyjątku wszystkie testowane modele otrzymały niższe noty. Dziewięć z nich opatrzono nawet adnotacją „niepolecane”.

Oferowane przez Savę, Fuldę i Michelin opony do vanów mogą przejechać od 65 000 do 80 000 kilometrów, a to naprawdę sporo, ale niestety bardzo słabo radzą sobie na mokrej nawierzchni. Nawet całkiem przyzwoita wydajność na suchej drodze to za mało, aby nadrobić w rankingu.

Inne modele, m.in. Kleber Transpro i Semperit Van-Life 2 charakteryzują się jeszcze słabszą trwałością, a w dodatku oferują niższy poziom bezpieczeństwa na suchej i mokrej nawierzchni.

Z kolei Nexen Roadian CT8 i Hankook Vantra LT pozostawiają wiele do życzenia jeżeli chodzi o trwałość oraz wydajność na mokrej nawierzchni, ale całkiem nieźle sobie radzą na suchych drogach.

Opony Falken Linam Van01 i Uniroyal RainMax 3 mają nieco lepiej zrównoważone parametry i charakteryzują się dobrą trwałością, a mimo to wydajność na mokrej nawierzchni okazała się zbyt słaba, aby uzyskać rekomendację ADAC i TCS.

Test i ranking najlepszych opon do furgonetek na 2019 rok

© ADAC

Równowaga przede wszystkim

Kumho Portran KC53 mają dobrze zrównoważone parametry, ale słabiej sobie radzą na mokrej nawierzchni, przez co uzyskały tylko adnotację „polecane z zastrzeżeniem”. To samo dotyczy modelu Maxxis Vansmart MCV3+, który dobrze wypadł w testach na suchej drodze i w próbach trwałości.

Ostatecznie TCS i ADAC przyznały adnotację „polecane” pięciu testowanym modelom. Tym niemniej w większości przypadków zwrócono uwagę na średnią wydajność na mokrej nawierzchni.

Opony Continental ContiVanContact 200 mają dość zrównoważone parametry i plasują się w czołówce pod względem zachowania na mokrej nawierzchni. Dobrą trwałość oraz niskie zużycie paliwa uzyskano kosztem wydajności na suchej nawierzchni. W tym samym przedziale znalazły się opony Nokian cLine o nieco lepszej wydajności na suchych drogach, ale z gwarantowanym przebiegiem zaledwie 30 000 kilometrów. Pod tym względem nie mogą równać się z Pirelli Carrier, które przejadą nawet 50 00 kilometrów, a poza tym uzyskały całkiem niezłe noty w innych kategoriach.

Wyższe miejsce zdobyły opony Goodyear EfficientGrip Cargo, głównie dzięki nieco lepszej wydajności, zwłaszcza na suchej nawierzchni. Warto też zwrócić uwagę na przebieg do 60 000 kilometrów.

Niekwestionowanym zwycięzcą testu ADAC i TCS jest model Apollo Altrust. Te opony uzyskały najwyższe noty w próbach na suchej i mokrej nawierzchni i okazały się tylko nieco mniej trwałe od pozostałych testowanych modeli.

Klasyczne ogumienie do aut użytkowych?

W teście ADAC i TCS położono duży nacisk na bezpieczeństwo, zwłaszcza na mokrej nawierzchni. Dlatego też wyniki prób hamowania opon do aut użytkowych porównano z wynikami „klasycznego” ogumienia do samochodu osobowego. Zwróćmy uwagę, że podczas gdy najlepsze w swojej klasie Apollo Altrust potrzebują aż 47 metrów do całkowitego zatrzymania pojazdu, droga hamowania standardowych opon letnich jest o prawie 10 metrów krótsza.

Właśnie z tego powodu stowarzyszenia motoryzacyjne zalecają w niektórych przypadkach (użytek prywatny, nieznaczne dystanse itp.) porównywanie z oponami do aut osobowych o rozmiarach zatwierdzonych przez producenta pojazdu.

Opony

Miejsce

Trwalość

Apollo Altrust

1

31 000 km

Goodyear EfficientGrip Cargo

2=

59 000 km

Pirelli Carrier

2=

49 000 km

Nokian cLine

4

31 000 km

Continental ContiVan Contact 200

5

43 000 km

Maxxis Vansmart MCV3+

6

52 000 km

Kumho Portran KC53

7

39 000 km

Falken Linam Van01

8=

53 000 km

Uniroyal RainMax 3

8=

53 000 km

Michelin Agilis +

10

67 000 km

Fulda Conveo Tour 2

11=

75 000 km

Nexen Roadian CTB

11=

31 000 km

Sava Trenta 2

11=

81 000 km

Semperit Van-Life 2

14

48 000 km

Hankook Vantra LT

15=

38 000 km

Kleber Transpro

15=

47 000 km

CZYTAJ TAKŻE

Test ogumienia całorocznego do SUV-ów 2019 – najlepsze opony wielosezonowe wg magazynu Auto Bild

Specjaliści z magazynu Auto Bild przetestowali i porównali 7 modeli opon całorocznych w takich samych warunkach, w jakich sprawdzano ogumienie typowo letnie i zimowe. Do testów wybrano opony o rozmiarze 235/55 R19 przeznaczonym do SUV-ów.

Test opon letnich do aut kompaktowych 2019 – najlepsze ogumienie według ACE Lenkrad

Niemiecki magazyn motoryzacyjny ACE Lenkrad właśnie opublikował wyniki najnowszego testu opon letnich na 2019 rok. W tegorocznej edycji porównano 9 modeli opon o rozmiarze 205/55 R16.

rezulteo testuje opony Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5

Goodyear szykuje prawdziwą rewolucję na rynku ogumienia sportowego, wprowadzając do sprzedaży cztery nowe modele opon. Największą popularnością będzie cieszył się zapewne Asymmetric 5, któremu już dziś wróżymy świetlaną karierę.

Najlepsze opony sportowe 2019 – test magazynu Sport Auto przeprowadzony na Hondzie Civic Type R

Specjaliści z niemieckiego magazynu Sport Auto przetestowali na Hondzie Civic Type R osiem modeli opon ultra high performance o wymiarze 245/30 R20. To wyjątkowo mocne auto pozwoliło ujawnić wszystkie zalety i wady testowanego ogumienia.