Porównaj opony i znajdź je w najlepszej cenie!

Bridgestone i Microsoft pracują nad poprawą bezpieczeństwa opon

Producenci ogumienia w swoich nowych przedsięwzięciach śmiało wybiegają w przyszłość. Bezpieczeństwo kierowców i pasażerów wymaga kontroli zużycia bieżnika i ciśnienia w kołach, ale nie tylko. Częsta jazda po nierównej nawierzchni prowadzi do stopniowej degradacji opon, a uszkodzone ogumienie może negatywnie wpływać na pracę samochodu. Właśnie dlatego Bridgestone we współpracy z Microsoftem opracowali system bieżącej kontroli stanu opon dedykowany do pojazdów współpracujących z siecią.

Inteligentny system dla poprawy bezpieczeństwa drogowego opracowany przez Bridgestone i Microsoft

© Adobe Stock - Syda Productions

Do czego ma służyć system monitorowania stanu opon?

Producent ogumienia Bridgestone opracował we współpracy z Microsoftem innowacyjny system monitorowania stanu opon.

Z danych Brytyjskiego Ministerstwa Transportu wynika, że przyczyną ok. 30% wypadków drogowych jest stopniowa degradacja opon w trakcie użytkowania. A uszkodzone opony mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia kierowcy i innych użytkowników dróg. Zdarza się też, że usterka ogumienia prowadzi do uszkodzenia pobliskich elementów mechanicznych, np. koła pojazdu.

Brak kontroli stanu ogumienia oraz niewłaściwe ciśnienie w oponach to najczęstsze przyczyny awarii pojazdów skutkujących wypadkami. Oto kilka prostych sposobów poprawy bezpieczeństwa drogowego:

●      Kontrola ciśnienia w oponach za pomocą systemu TPMS

●      Wymiana zużytego ogumienia

●      Montaż opon dostosowanych do pory roku

●      Regularna kontrola stopnia zużycia bieżnika

Specjaliści z Bridgestone doszli do wniosku, że najpoważniejszym zagrożeniem dla bezpieczeństwa drogowego jest trudność wykrycia niektórych uszkodzeń potencjalnie szkodliwych dla ogumienia i samochodu. W oparciu o te ustalenia powstał nowy system monitorowania stanu opon Bridgestone.

 Co drugi francuski kierowca jeździ na złych oponach – alarmuje Auto Plus

Zrównoważony transport nie obejdzie się bez technologii cyfrowych

We współpracy z działającą w chmurze Platformą Microsoft dla Cyfrowych Pojazdów (Microsoft Connected Vehicle Platform, w skrócie MCVP) system analizuje dane pochodzące z fabrycznie zamontowanych czujników sprzętowych. Przypomina to rozwiązanie Pirelli Cyber Tyre oparte na technologii 5G z tą różnicą, że system Bridgestone nie wymaga instalacji żadnego dodatkowego wyposażenia.

System na bieżąco wykrywa wszelkie anomalie na poziomie bieżnika i osnowy opon. Informacje te przekazywane są kierowcy, który po otrzymaniu ostrzeżenia może podjąć właściwe środki bezpieczeństwa.

To jednak nie wszystko. System monitorowania rejestruje również miejsce i czas uszkodzenia opon. Dzięki temu służby odpowiedzialne za utrzymanie dróg są niezwłocznie alarmowane o problemach z podległą im infrastrukturą, takich jak ubytki w nawierzchni, przeszkody na drodze itp.

Podobnie jak w przypadku innych prototypowych rozwiązań tego rodzaju, Bridgestone i Microsoft zakładają, że w przyszłości system ten znajdzie się na wyposażeniu autonomicznych pojazdów i będzie mógł ostrzegać pobliskich kierowców o wykrytych zagrożeniach.

– Technologie cyfrowe znajdują się obecnie w centrum zainteresowania firmy Bridgestone, w związku z czym nieustannie staramy się zacieśniać współpracę z liderami w branży, którzy będą w stanie zaspokoić nasze potrzeby dzisiaj i w przyszłości. Partnerstwo z Microsoftem pozwoli nam dotrzeć z naszym systemem monitorowania stanu opon do milionów kierowców, zapewniając im poprawę bezpieczeństwa na drodze i spokojniejszą podróż – tłumaczy Laurent Dartoux, Prezes Bridgestone EMIA.

CZYTAJ TAKŻE

Michelin Track Connect w darmowej wersji dla każdego

Od teraz dostępna jest nowa wersja aplikacji Track Connect z darmowymi funkcjami dla każdego. Rozwiązanie proponowane przez firmę Michelin bardzo zmieniło się od czasów premiery pierwszej wersji, która miała miejsce dwa lata temu. Specjaliści z Michelin chcieli stworzyć produkt przyjazny i uwzględniający potrzeby zarówno kierowców zawodowych, jak i amatorów. Z niniejszego artykułu dowiesz się więcej o samej technologii oraz wprowadzonych usprawnieniach. Przeczytasz o trzech nowych trybach działania aplikacji i dowiesz się, jakie auta wyposażone są w moduł Track Connect.

Jakie marki opon pochodzą z Niemiec?

Które firmy produkujące opony powstały w Niemczech? Jakie marki ogumienia pochodzą z Niemiec? Continental to nie tylko jedna z najbardziej znanych na świecie marek, która nieustannie zdobywa wysokie miejsca w rozmaitych rankingach opon. To również wielki koncern, do którego należy kilka mniej znanych marek. Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać innych niemieckich producentów ogumienia.

Producenci ogumienia próbują zaistnieć na zawodach e-sportowych

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że wielu producentów ogumienia regularnie pojawia się ze swoimi markami na rozmaitych zawodach motorowych, a obecność tę regulują poważnie negocjowane umowy – niekiedy również na wyłączność. Tymczasem w wirtualnym świecie wyłaniają się nowe możliwości współpracy. Wraz z profesjonalizacją graczy, a także za sprawą odwołania licznych tradycyjnych imprez w 2020 roku coraz więcej producentów opon próbuje zaistnieć na wirtualnych torach wyścigowych.

Covid-19 – Michelin zamierza produkować milion masek wielorazowego użytku tygodniowo

Giganci przemysłu mobilizują się do walki z koronawirusem. Michelin zapowiedział, że 10 jego zakładów w rożnych krajach Europy aktywnie włączy się do walki z pandemią, produkując maski klasy FFP1 i FFP2.