Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Cyber Car: nowy inteligentny system komunikujący się z oponami Pirelli

Podczas 88. Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie firma Pirelli zaprezentowała swój nowy system zapewniający łączność między oponą i samochodem: Cyber Car.

Podczas Salonu w Genewie

Podczas Salonu w Genewie firma Pirelli zaprezentowała swoją nową inteligentną technologię Cyber Car. © rezulteo

Po Connesso Pirelli wprowadza na rynek Cyber Car

W ubiegłym roku na tym samym Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie firma Pirelli przedstawiła Connesso, swoją aplikację zapewniającą komunikację z oponami. Podczas 88. edycji salonu włoski producent zaprezentował swój nowy system współpracujący z samochodem. O ile Connesso było przeznaczone na rynek wtórny, to Cyber Car ma wchodzić w skład oryginalnego wyposażenia. Rozwiązanie to, stworzone we współpracy z najważniejszymi producentami samochodów, będzie podłączone bezpośrednio do elektronicznego układu pojazdu.

Opony Pirelli z wmontowanym czipem będą się komunikować z systemami wspomagania jazdy, dostarczając różne informacje na temat swojego stanu: ciśnienie, obciążenie pojazdu, temperaturę zewnętrzną, stopień zużycia lub lokalizację itd. Kierowca będzie mógł sprawdzić wszystkie dane, a samochód dokona ich analizy. Umożliwi to wprowadzanie dostosowanych ustawień w celu zapewnienia bezpieczniejszej jazdy i optymalnych osiągów pojazdu. Pirelli przewiduje również umożliwienie warsztatom samochodowym zdalnej identyfikacji opon dzięki unikalnemu ID, co pozwoli im zaoferować szybką wymianę w razie pojawienia się uszkodzeń.

nową inteligentną technologię Cyber Car

© Pirelli

 System dopasowany do każdego samochodu

Stanowi to część strategii „Perfect Fit”. Pirelli chce dostarczać opony zaprojektowane specjalnie dla każdego samochodu. Firma planuje wprowadzić tę koncepcję w życie również w przypadku systemu Cyber Car, aby lepiej spełniać oczekiwania użytkowników i dopasować się do specjalizacji producentów pojazdów.

Pierwsze modele wyposażone w Cyber Car pojawią się na rynku w ciągu tego roku, podczas gdy aplikacja Connesso zagości w Europie po udanym debiucie w Stanach Zjednoczonych. Wielu producentów dostosowało już ten system do elektronicznego środowiska ich samochodów.

Firma Pirelli opracowała również Cyber Fleet, system dla administratorów floty, i ma nadzieję kontynuować rozwój swojej technologii, dążąc do stworzenia inteligentnych opon Cyber Tyre. Te opony przyszłości, zdolne do przekazywania jeszcze bardziej zaawansowanych danych, nie są na razie dostępne w sprzedaży, ale zostały już zamontowane w Ferrari FXX K przeznaczonym wyłącznie do jazdy po torze. Luigi Staccoli, wiceprezes firmy Pirelli, obiecuje podać szczegóły tego projektu za rok: „Spotkajmy się w 2019 r. na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie!”.

CZYTAJ TAKŻE

Michelin Uptis – opony odporne na przebicie w naszych samochodach już od 2024 roku?

Podczas ostatniego szczytu zrównoważonej mobilności Movin’On Michelin i General Motors zaprezentowali prototyp bezpowietrznych opon do samochodów osobowych. Innowacyjne ogumienie pod nazwą Uptis ma wejść do sprzedaży w 2024 roku.

Co drugi francuski kierowca jeździ na zużytych lub niedopompowanych oponach – alarmuje Auto Plus

Dziennikarze czasopisma Auto Plus udali się w teren i przebadali opony w 200 francuskich samochodach w mieście, na wsi i na autostradach. W ponad połowie aut stwierdzono poważne usterki ogumienia.

Opony Bridgestone na oryginalnym wyposażeniu BMW X5 serii 3 i 8

Japoński producent ogumienia Bridgestone ogłosił nawiązanie współpracy z BMW w zakresie dostawy opon do nowych modeli X5 serii 3 i 8.

Bridgestone opracuje opony do jazdy po Księżycu

Bridgestone zapowiedział swój udział w misji kosmicznej planowanej przez Japońską Agencję Aerokosmiczną. Cel: opracowanie opon przystosowanych do jazdy po Księżycu.