Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Cyber Car: nowy inteligentny system komunikujący się z oponami Pirelli

Podczas 88. Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie firma Pirelli zaprezentowała swój nowy system zapewniający łączność między oponą i samochodem: Cyber Car.

Podczas Salonu w Genewie

Podczas Salonu w Genewie firma Pirelli zaprezentowała swoją nową inteligentną technologię Cyber Car. © rezulteo

Po Connesso Pirelli wprowadza na rynek Cyber Car

W ubiegłym roku na tym samym Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie firma Pirelli przedstawiła Connesso, swoją aplikację zapewniającą komunikację z oponami. Podczas 88. edycji salonu włoski producent zaprezentował swój nowy system współpracujący z samochodem. O ile Connesso było przeznaczone na rynek wtórny, to Cyber Car ma wchodzić w skład oryginalnego wyposażenia. Rozwiązanie to, stworzone we współpracy z najważniejszymi producentami samochodów, będzie podłączone bezpośrednio do elektronicznego układu pojazdu.

Opony Pirelli z wmontowanym czipem będą się komunikować z systemami wspomagania jazdy, dostarczając różne informacje na temat swojego stanu: ciśnienie, obciążenie pojazdu, temperaturę zewnętrzną, stopień zużycia lub lokalizację itd. Kierowca będzie mógł sprawdzić wszystkie dane, a samochód dokona ich analizy. Umożliwi to wprowadzanie dostosowanych ustawień w celu zapewnienia bezpieczniejszej jazdy i optymalnych osiągów pojazdu. Pirelli przewiduje również umożliwienie warsztatom samochodowym zdalnej identyfikacji opon dzięki unikalnemu ID, co pozwoli im zaoferować szybką wymianę w razie pojawienia się uszkodzeń.

nową inteligentną technologię Cyber Car

© Pirelli

 System dopasowany do każdego samochodu

Stanowi to część strategii „Perfect Fit”. Pirelli chce dostarczać opony zaprojektowane specjalnie dla każdego samochodu. Firma planuje wprowadzić tę koncepcję w życie również w przypadku systemu Cyber Car, aby lepiej spełniać oczekiwania użytkowników i dopasować się do specjalizacji producentów pojazdów.

Pierwsze modele wyposażone w Cyber Car pojawią się na rynku w ciągu tego roku, podczas gdy aplikacja Connesso zagości w Europie po udanym debiucie w Stanach Zjednoczonych. Wielu producentów dostosowało już ten system do elektronicznego środowiska ich samochodów.

Firma Pirelli opracowała również Cyber Fleet, system dla administratorów floty, i ma nadzieję kontynuować rozwój swojej technologii, dążąc do stworzenia inteligentnych opon Cyber Tyre. Te opony przyszłości, zdolne do przekazywania jeszcze bardziej zaawansowanych danych, nie są na razie dostępne w sprzedaży, ale zostały już zamontowane w Ferrari FXX K przeznaczonym wyłącznie do jazdy po torze. Luigi Staccoli, wiceprezes firmy Pirelli, obiecuje podać szczegóły tego projektu za rok: „Spotkajmy się w 2019 r. na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie!”.

CZYTAJ TAKŻE

Eagle F1 SuperSport: ultra sportowe opony Goodyear

Goodyear zaprezentował nową gamę opon Ultra Ultra High Performance (UUHP). Semi-slicki Eagle F1 SuperSport powstały z inspiracji najbardziej spektakularnymi osiągnięciami w sportach motorowych, aby zapewnić kierowcom jeszcze lepszą wydajność.

Kalendarz Pirelli 2019: Laetitia Casta i Gigi Hadid w krainie marzeń

Pirelli zaprezentował przyszłoroczne wydanie swojego słynnego kalendarza na uroczystej gali w Mediolanie. 46. odsłona przygotowana przez fotografika Alberta Watsona nosi tytuł „Dreaming” i skupia się na ukazaniu sfery marzeń.

Systemy TPMS niedługo obowiązkowe w SUV-ach i lekkich pojazdach użytkowych

Rada Unii Europejskiej zaproponowała przepisy rozszerzające obowiązek stosowania systemów monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS) na lekkie pojazdy użytkowe i SUV-y.

Hexonic i Aeroflow: dwa modele inteligentnych opon przyszłości od firmy Hankook

Na tegorocznych targach motoryzacyjnych w niemieckim Essen Hankook zaprezentował dwa prototypowe modele opon opracowane w ramach projektu Design Innovation. Opony „Aeroflow” i „Hexonic” to nowatorskie podejście do mobilności i technologii jutra, która znajdzie zastosowanie zarówno w samochodach miejskich, jak i autach wyścigowych.