Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Cyber Car: nowy inteligentny system komunikujący się z oponami Pirelli

Podczas 88. Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie firma Pirelli zaprezentowała swój nowy system zapewniający łączność między oponą i samochodem: Cyber Car.

Podczas Salonu w Genewie

Podczas Salonu w Genewie firma Pirelli zaprezentowała swoją nową inteligentną technologię Cyber Car. © rezulteo

Po Connesso Pirelli wprowadza na rynek Cyber Car

W ubiegłym roku na tym samym Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie firma Pirelli przedstawiła Connesso, swoją aplikację zapewniającą komunikację z oponami. Podczas 88. edycji salonu włoski producent zaprezentował swój nowy system współpracujący z samochodem. O ile Connesso było przeznaczone na rynek wtórny, to Cyber Car ma wchodzić w skład oryginalnego wyposażenia. Rozwiązanie to, stworzone we współpracy z najważniejszymi producentami samochodów, będzie podłączone bezpośrednio do elektronicznego układu pojazdu.

Opony Pirelli z wmontowanym czipem będą się komunikować z systemami wspomagania jazdy, dostarczając różne informacje na temat swojego stanu: ciśnienie, obciążenie pojazdu, temperaturę zewnętrzną, stopień zużycia lub lokalizację itd. Kierowca będzie mógł sprawdzić wszystkie dane, a samochód dokona ich analizy. Umożliwi to wprowadzanie dostosowanych ustawień w celu zapewnienia bezpieczniejszej jazdy i optymalnych osiągów pojazdu. Pirelli przewiduje również umożliwienie warsztatom samochodowym zdalnej identyfikacji opon dzięki unikalnemu ID, co pozwoli im zaoferować szybką wymianę w razie pojawienia się uszkodzeń.

nową inteligentną technologię Cyber Car

© Pirelli

 System dopasowany do każdego samochodu

Stanowi to część strategii „Perfect Fit”. Pirelli chce dostarczać opony zaprojektowane specjalnie dla każdego samochodu. Firma planuje wprowadzić tę koncepcję w życie również w przypadku systemu Cyber Car, aby lepiej spełniać oczekiwania użytkowników i dopasować się do specjalizacji producentów pojazdów.

Pierwsze modele wyposażone w Cyber Car pojawią się na rynku w ciągu tego roku, podczas gdy aplikacja Connesso zagości w Europie po udanym debiucie w Stanach Zjednoczonych. Wielu producentów dostosowało już ten system do elektronicznego środowiska ich samochodów.

Firma Pirelli opracowała również Cyber Fleet, system dla administratorów floty, i ma nadzieję kontynuować rozwój swojej technologii, dążąc do stworzenia inteligentnych opon Cyber Tyre. Te opony przyszłości, zdolne do przekazywania jeszcze bardziej zaawansowanych danych, nie są na razie dostępne w sprzedaży, ale zostały już zamontowane w Ferrari FXX K przeznaczonym wyłącznie do jazdy po torze. Luigi Staccoli, wiceprezes firmy Pirelli, obiecuje podać szczegóły tego projektu za rok: „Spotkajmy się w 2019 r. na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie!”.

CZYTAJ TAKŻE

Pirelli Track Adrenaline – aplikacja pozwalająca wycisnąć maksimum z opon P Zero

Na 89. międzynarodowych targach motoryzacyjnych w Genewie Pirelli zaprezentował nowe rozwiązanie do komunikacji z oponami: Track Adrenaline.

Show Pirelli P Zero w Genewie

Na międzynarodowych targach motoryzacyjnych w Genewie Pirelli zapowiedział ciekawe dodatki do swojej serii sportowej P Zero, między innymi specjalne oznakowanie „Elect” oraz ogumienie „Color Edition”, które będzie fabrycznie montowane w niektórych autach.

Goodyear Golden Sahara II – prototyp autonomicznego samochodu z lat 50 z przezroczystymi oponami

Amerykański producent ogumienia Goodyear zaprezentował prototyp samochodu z lat 50, do którego opracował przezroczyste opony. Odnaleziony po latach Golden Sahara II można podziwiać na międzynarodowych targach motoryzacyjnych w Genewie.

Goodyear Aero – prototypowe opony do samochodów latających i autonomicznych

Goodyear nie przestaje zaskakiwać gości międzynarodowych targów motoryzacyjnych w Genewie. W 2016 roku amerykański producent zaprezentował opony kuliste, w zeszłym roku – ogumienie na bazie włókien roślinnych, a na tegorocznych targach pokazuje innowacyjny prototyp opon do autonomicznych samochodów przyszłości.