Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Ekologiczna opona Goodyear Oxygene przyszłością metropolii

Podczas tegorocznego Salonu Samochodowego w Genewie, Goodyear zaprezentował Oxygene, koncepcyjną oponę zbudowaną z myślą o czystszym powietrzu i wygodnej komunikacji w miastach.

Goodyear Oxygène

Opona koncepcyjna Goodyear Oxygene może uwalniać tlen w procesie fotosyntezy. © Goodyear

Innowacyjny pomysł oczyszczania powietrza: opona z mchem

Czy opona potrafiąca walczyć z zanieczyszczeniem powietrza to utopia? Nie dla amerykańskiej firmy Goodyear.  Jej wizjonerskie rozwiązanie ma na celu przyczynić się do rozwoju ekologicznej, bezpieczniejszej i bardziej zrównoważonej miejskiej komunikacji.

Oxygene powstała z odzyskanych opon w procesie trójwymiarowego druku. Ma wyjątkową budowę, w której skład wchodzi rosnący na jej bocznej ścianie żywy mech! Specjalny bieżnik umożliwia jej pobór wilgoci z jezdni i wchłanianie dwutlenku węgla z powietrza. Uruchamiający się następnie proces fotosyntezy pozwala jej uwalniać tlen do atmosfery.

"Podobnie do opon koncepcyjnych prezentowanych przez Goodyear podczas poprzednich Salonów Samochodowych w Genewie, zadaniem Oxygene jest poszerzenie  naszej refleksji i wzbogacanie debaty na temat inteligentnej, bezpiecznej i zrównoważonej motoryzacji przyszłości" - mówi Chris Delaney, Prezes Goodyear w regionie Europa, Bliski Wschód i Afryka. "Przyczyniając się do oczyszczania powietrza w mieście, opona może poprawiać jakość życia i zdrowia mieszkańców miast”.

Goodyear Oxygène Genève

© Goodyear

Inteligentna i „zielona”: opona na miarę XXI wieku

Otwarta struktura Oxygene, która dzięki wchłanianiu wody z bieżnika poprawia przyczepność na mokrej powierzchni, jest jej dodatkowym elementem bezpieczeństwa.

Energia wytworzona podczas fotosyntezy pozwala jej na samodzielne zasilanie elektroniki: rożnego rodzaju czujników, procesora sztucznej inteligencji oraz paska świetlnego, który zmieniając kolory informuje innych kierowców o manewrach pojazdu.

Oxygene korzysta także z systemu komunikacji światłem widzialnym - LiFi - który łączy ją z Internetem Rzeczy, z innymi pojazdami oraz umożliwia wymianę danych. To podstawa systemów zarządzania inteligentną motoryzacją.

CZYTAJ TAKŻE

Eagle F1 SuperSport: ultra sportowe opony Goodyear

Goodyear zaprezentował nową gamę opon Ultra Ultra High Performance (UUHP). Semi-slicki Eagle F1 SuperSport powstały z inspiracji najbardziej spektakularnymi osiągnięciami w sportach motorowych, aby zapewnić kierowcom jeszcze lepszą wydajność.

Kalendarz Pirelli 2019: Laetitia Casta i Gigi Hadid w krainie marzeń

Pirelli zaprezentował przyszłoroczne wydanie swojego słynnego kalendarza na uroczystej gali w Mediolanie. 46. odsłona przygotowana przez fotografika Alberta Watsona nosi tytuł „Dreaming” i skupia się na ukazaniu sfery marzeń.

Systemy TPMS niedługo obowiązkowe w SUV-ach i lekkich pojazdach użytkowych

Rada Unii Europejskiej zaproponowała przepisy rozszerzające obowiązek stosowania systemów monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS) na lekkie pojazdy użytkowe i SUV-y.

Hexonic i Aeroflow: dwa modele inteligentnych opon przyszłości od firmy Hankook

Na tegorocznych targach motoryzacyjnych w niemieckim Essen Hankook zaprezentował dwa prototypowe modele opon opracowane w ramach projektu Design Innovation. Opony „Aeroflow” i „Hexonic” to nowatorskie podejście do mobilności i technologii jutra, która znajdzie zastosowanie zarówno w samochodach miejskich, jak i autach wyścigowych.