Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Ekologiczna opona Goodyear Oxygene przyszłością metropolii

Podczas tegorocznego Salonu Samochodowego w Genewie, Goodyear zaprezentował Oxygene, koncepcyjną oponę zbudowaną z myślą o czystszym powietrzu i wygodnej komunikacji w miastach.

Goodyear Oxygène

Opona koncepcyjna Goodyear Oxygene może uwalniać tlen w procesie fotosyntezy. © Goodyear

Innowacyjny pomysł oczyszczania powietrza: opona z mchem

Czy opona potrafiąca walczyć z zanieczyszczeniem powietrza to utopia? Nie dla amerykańskiej firmy Goodyear.  Jej wizjonerskie rozwiązanie ma na celu przyczynić się do rozwoju ekologicznej, bezpieczniejszej i bardziej zrównoważonej miejskiej komunikacji.

Oxygene powstała z odzyskanych opon w procesie trójwymiarowego druku. Ma wyjątkową budowę, w której skład wchodzi rosnący na jej bocznej ścianie żywy mech! Specjalny bieżnik umożliwia jej pobór wilgoci z jezdni i wchłanianie dwutlenku węgla z powietrza. Uruchamiający się następnie proces fotosyntezy pozwala jej uwalniać tlen do atmosfery.

"Podobnie do opon koncepcyjnych prezentowanych przez Goodyear podczas poprzednich Salonów Samochodowych w Genewie, zadaniem Oxygene jest poszerzenie  naszej refleksji i wzbogacanie debaty na temat inteligentnej, bezpiecznej i zrównoważonej motoryzacji przyszłości" - mówi Chris Delaney, Prezes Goodyear w regionie Europa, Bliski Wschód i Afryka. "Przyczyniając się do oczyszczania powietrza w mieście, opona może poprawiać jakość życia i zdrowia mieszkańców miast”.

Goodyear Oxygène Genève

© Goodyear

Inteligentna i „zielona”: opona na miarę XXI wieku

Otwarta struktura Oxygene, która dzięki wchłanianiu wody z bieżnika poprawia przyczepność na mokrej powierzchni, jest jej dodatkowym elementem bezpieczeństwa.

Energia wytworzona podczas fotosyntezy pozwala jej na samodzielne zasilanie elektroniki: rożnego rodzaju czujników, procesora sztucznej inteligencji oraz paska świetlnego, który zmieniając kolory informuje innych kierowców o manewrach pojazdu.

Oxygene korzysta także z systemu komunikacji światłem widzialnym - LiFi - który łączy ją z Internetem Rzeczy, z innymi pojazdami oraz umożliwia wymianę danych. To podstawa systemów zarządzania inteligentną motoryzacją.

CZYTAJ TAKŻE

Pirelli Track Adrenaline – aplikacja pozwalająca wycisnąć maksimum z opon P Zero

Na 89. międzynarodowych targach motoryzacyjnych w Genewie Pirelli zaprezentował nowe rozwiązanie do komunikacji z oponami: Track Adrenaline.

Show Pirelli P Zero w Genewie

Na międzynarodowych targach motoryzacyjnych w Genewie Pirelli zapowiedział ciekawe dodatki do swojej serii sportowej P Zero, między innymi specjalne oznakowanie „Elect” oraz ogumienie „Color Edition”, które będzie fabrycznie montowane w niektórych autach.

Goodyear Golden Sahara II – prototyp autonomicznego samochodu z lat 50 z przezroczystymi oponami

Amerykański producent ogumienia Goodyear zaprezentował prototyp samochodu z lat 50, do którego opracował przezroczyste opony. Odnaleziony po latach Golden Sahara II można podziwiać na międzynarodowych targach motoryzacyjnych w Genewie.

Goodyear Aero – prototypowe opony do samochodów latających i autonomicznych

Goodyear nie przestaje zaskakiwać gości międzynarodowych targów motoryzacyjnych w Genewie. W 2016 roku amerykański producent zaprezentował opony kuliste, w zeszłym roku – ogumienie na bazie włókien roślinnych, a na tegorocznych targach pokazuje innowacyjny prototyp opon do autonomicznych samochodów przyszłości.