Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Ekologiczna opona Goodyear Oxygene przyszłością metropolii

Podczas tegorocznego Salonu Samochodowego w Genewie, Goodyear zaprezentował Oxygene, koncepcyjną oponę zbudowaną z myślą o czystszym powietrzu i wygodnej komunikacji w miastach.

Goodyear Oxygène

Opona koncepcyjna Goodyear Oxygene może uwalniać tlen w procesie fotosyntezy. © Goodyear

Innowacyjny pomysł oczyszczania powietrza: opona z mchem

Czy opona potrafiąca walczyć z zanieczyszczeniem powietrza to utopia? Nie dla amerykańskiej firmy Goodyear.  Jej wizjonerskie rozwiązanie ma na celu przyczynić się do rozwoju ekologicznej, bezpieczniejszej i bardziej zrównoważonej miejskiej komunikacji.

Oxygene powstała z odzyskanych opon w procesie trójwymiarowego druku. Ma wyjątkową budowę, w której skład wchodzi rosnący na jej bocznej ścianie żywy mech! Specjalny bieżnik umożliwia jej pobór wilgoci z jezdni i wchłanianie dwutlenku węgla z powietrza. Uruchamiający się następnie proces fotosyntezy pozwala jej uwalniać tlen do atmosfery.

"Podobnie do opon koncepcyjnych prezentowanych przez Goodyear podczas poprzednich Salonów Samochodowych w Genewie, zadaniem Oxygene jest poszerzenie  naszej refleksji i wzbogacanie debaty na temat inteligentnej, bezpiecznej i zrównoważonej motoryzacji przyszłości" - mówi Chris Delaney, Prezes Goodyear w regionie Europa, Bliski Wschód i Afryka. "Przyczyniając się do oczyszczania powietrza w mieście, opona może poprawiać jakość życia i zdrowia mieszkańców miast”.

Goodyear Oxygène Genève

© Goodyear

Inteligentna i „zielona”: opona na miarę XXI wieku

Otwarta struktura Oxygene, która dzięki wchłanianiu wody z bieżnika poprawia przyczepność na mokrej powierzchni, jest jej dodatkowym elementem bezpieczeństwa.

Energia wytworzona podczas fotosyntezy pozwala jej na samodzielne zasilanie elektroniki: rożnego rodzaju czujników, procesora sztucznej inteligencji oraz paska świetlnego, który zmieniając kolory informuje innych kierowców o manewrach pojazdu.

Oxygene korzysta także z systemu komunikacji światłem widzialnym - LiFi - który łączy ją z Internetem Rzeczy, z innymi pojazdami oraz umożliwia wymianę danych. To podstawa systemów zarządzania inteligentną motoryzacją.

CZYTAJ TAKŻE

Opony Bridgestone na oryginalnym wyposażeniu BMW X5 serii 3 i 8

Japoński producent ogumienia Bridgestone ogłosił nawiązanie współpracy z BMW w zakresie dostawy opon do nowych modeli X5 serii 3 i 8.

Bridgestone opracuje opony do jazdy po Księżycu

Bridgestone zapowiedział swój udział w misji kosmicznej planowanej przez Japońską Agencję Aerokosmiczną. Cel: opracowanie opon przystosowanych do jazdy po Księżycu.

Nokian Tyres wyposaży pierwszy na świecie pojazd autonomiczny całkowicie odporny na warunki pogodowe

Fiński producent ogumienia Nokian Tyres właśnie ogłosił podpisanie umowy na wyposażenie nowego autobusu autonomicznego, który będzie mógł poruszać się w każdych, nawet najbardziej niesprzyjających, warunkach pogodowych.

Pirelli Track Adrenaline – aplikacja pozwalająca wycisnąć maksimum z opon P Zero

Na 89. międzynarodowych targach motoryzacyjnych w Genewie Pirelli zaprezentował nowe rozwiązanie do komunikacji z oponami: Track Adrenaline.