Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Enliten – technologia Bridgestone dla bardziej ekologicznych opon

Japoński producent ogumienia Bridgestone zaprezentował najnowszą technologię „Enliten”, która umożliwi produkcję opon bardziej przyjaznych dla środowiska. Technologia ta pozwala zmniejszyć zużycie paliwa, emisję CO2 i opór toczenia nawet o 20%.

Technologia Bridgestone Enliten

© Bridgestone

Odchudzona sylwetka

Producenci ogumienia coraz częściej dostrzegają potrzebę obniżenia zużycia paliwa oraz emisji CO2 do atmosfery. Kolejną – po Nokian – firmą, która podjęła zdecydowane działania w tym kierunku jest Bridgestone. Japoński producent opracował technologię „Enliten”, która pozwala zmniejszyć ilość surowców potrzebnych do produkcji opon. Ponadto auta wyposażone w takie ogumienie zachowują pełną sprawność, a przy tym emitują mniej CO2 do atmosfery, co doskonale wpisuje się w restrykcyjne unijne normy dla nowych pojazdów.

Nowe opony wyprodukowane w oparciu o technologię Enliten są o ok. 10% lżejsze i mają nawet o 20% niższy opór toczenia w porównaniu do konkurencyjnych modeli letnich. Przekłada się to na realne oszczędności paliwa, a co za tym idzie – także mniejszą emisję dwutlenku węgla. Bridgestone utrzymuje również, że to rozwiązanie poprawia zwrotność i stabilność pojazdu.

Na czym dokładnie polega innowacyjność technologii Enliten? Po pierwsze – specjalnie opracowana mieszanka gumowa, która zapewnia większą trwałość, po drugie – cieńsza, ale bardziej wytrzymała powłoka wewnętrzna i wreszcie po trzecie – nowa forma z płytszymi rowkami bieżnika. Bridgestone liczy, że już niedługo znajdzie na europejskich rynkach partnerów wspierających technologię Enliten.

– Zrównoważony rozwój wymaga zaangażowania wszystkich mieszkańców globu, a przede wszystkim czynnego udziału przedsiębiorstw – przekonuje Paolo Ferrari, dyrektor generalny i prezes Bridgestone na region EMEA. – Pracujemy nad naszą długoterminową wizją środowiskową, która zakłada całkowite przejście na produkcję ze stuprocentowo odnawialnych i zrównoważonych surowców do 2050 roku, a technologia Enliten stanowi w tym zakresie wielki krok naprzód.

CZYTAJ TAKŻE

Michelin dostarczy wirtualne ogumienie w grze Gran Turismo Sport

Francuski producent ogumienia Michelin poinformował o nawiązaniu porozumienia z Sony i PlayStation w sprawie oficjalnej współpracy w zakresie technologii opon dla gry wyścigowej Gran Turismo.

Toyo Tires wkrótce otworzy pierwszy ośrodek badawczo-rozwojowy w Europie

Japoński producent ogumienia Toyo Tires oficjalnie potwierdził zamiar otworzenia nowego ośrodka badawczo-rozwojowego w Niemczech, pierwszej tego typu placówki firmy w Europie.

Falken Tyre pracuje nad rozwiązaniem umożliwiającym gromadzenie energii elektrycznej generowanej przez opony

Japoński producent ogumienia Falken Tyre rozwija technologię, która pozwoli wykorzystać elektryczność statyczną powstającą w trakcie toczenia i odkształcania się opon.

Koncerny motoryzacyjne i stosowane przez nie oznaczenia opon

W niniejszym artykule przedstawimy wiodące koncerny samochodowe i opowiemy, jakie oznaczenia opon stosują niektóre z nich.