Rezulteo
Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

Nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Enliten – technologia Bridgestone dla bardziej ekologicznych opon

Japoński producent ogumienia Bridgestone zaprezentował najnowszą technologię „Enliten”, która umożliwi produkcję opon bardziej przyjaznych dla środowiska. Technologia ta pozwala zmniejszyć zużycie paliwa, emisję CO2 i opór toczenia nawet o 20%.

Technologia Bridgestone Enliten

© Bridgestone

Odchudzona sylwetka

Producenci ogumienia coraz częściej dostrzegają potrzebę obniżenia zużycia paliwa oraz emisji CO2 do atmosfery. Kolejną – po Nokian – firmą, która podjęła zdecydowane działania w tym kierunku jest Bridgestone. Japoński producent opracował technologię „Enliten”, która pozwala zmniejszyć ilość surowców potrzebnych do produkcji opon. Ponadto auta wyposażone w takie ogumienie zachowują pełną sprawność, a przy tym emitują mniej CO2 do atmosfery, co doskonale wpisuje się w restrykcyjne unijne normy dla nowych pojazdów.

Nowe opony wyprodukowane w oparciu o technologię Enliten są o ok. 10% lżejsze i mają nawet o 20% niższy opór toczenia w porównaniu do konkurencyjnych modeli letnich. Przekłada się to na realne oszczędności paliwa, a co za tym idzie – także mniejszą emisję dwutlenku węgla. Bridgestone utrzymuje również, że to rozwiązanie poprawia zwrotność i stabilność pojazdu.

Na czym dokładnie polega innowacyjność technologii Enliten? Po pierwsze – specjalnie opracowana mieszanka gumowa, która zapewnia większą trwałość, po drugie – cieńsza, ale bardziej wytrzymała powłoka wewnętrzna i wreszcie po trzecie – nowa forma z płytszymi rowkami bieżnika. Bridgestone liczy, że już niedługo znajdzie na europejskich rynkach partnerów wspierających technologię Enliten.

– Zrównoważony rozwój wymaga zaangażowania wszystkich mieszkańców globu, a przede wszystkim czynnego udziału przedsiębiorstw – przekonuje Paolo Ferrari, dyrektor generalny i prezes Bridgestone na region EMEA. – Pracujemy nad naszą długoterminową wizją środowiskową, która zakłada całkowite przejście na produkcję ze stuprocentowo odnawialnych i zrównoważonych surowców do 2050 roku, a technologia Enliten stanowi w tym zakresie wielki krok naprzód.

CZYTAJ TAKŻE

Samochodowy szyk Pirelli i Junya Watanabe na Tygodniu Mody w Paryżu

Ubrania spod znaku znanego producenta opon zaczynają być modne. Pirelii i kreator mody Junya Watanabe zaprezentowali na Tygodniu Mody w Paryżu nową, czteroczęściową kolekcję odzieży męskiej na sezon jesień/zima 2020. To odważna linia ubrań łączących modę vintage ze sportami motorowymi.

Jak producenci ogumienia walczą z globalnym ociepleniem?

W miarę wzrostu świadomości nadciągającej katastrofy ekologicznej, zarówno firmy jak i konsumenci poszukują zrównoważonych rozwiązań mających na celu ograniczenie możliwych szkód. Branża oponiarska nie jest pod tym względem wyjątkiem. Do produkcji opon potrzeba surowców naturalnych i rozmaitych chemikaliów. Zużyte ogumienie wymaga złożonego procesu recyklingu, o ile tylko nie zostało beztrosko porzucone w lesie. W jaki sposób producenci starają się ograniczać negatywny wpływ swojej działalności na środowisko? Jakie podejmują działania na rzecz ekologicznego rozwoju?

Opony bezdętkowe – opis i historia współczesnego ogumienia

Opony bezdętkowe zrobiły zawrotną karierę od czasów ich wynalezienia ponad 90 lat temu. Stosowane są w motocyklach, rowerach szosowych i górskich oraz oczywiście w nowoczesnych samochodach. Czy znasz historię tych opon? Wiesz, kto je wynalazł? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać odpowiedzi na te pytania.

Nowo odkryty gatunek w rezerwacie Michelin Ouro Verde

Naukowcy z rezerwatu przyrodniczego Michelin Ouro Verde w brazylijskim stanie Bahia odkryli nieznany dotychczas gatunek owada. To wspaniała wiadomość w tak ponurych czasach dla bioróżnorodności naszej planety.