Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Falken Tyre pracuje nad rozwiązaniem umożliwiającym gromadzenie energii elektrycznej generowanej przez opony

Japoński producent ogumienia Falken Tyre rozwija technologię, która pozwoli wykorzystać elektryczność statyczną powstającą w trakcie toczenia i odkształcania się opon.

Falken opony elektryczność

© rezulteo

Opony jako baterie przyszłości?

A gdyby tak można było zasilać samochód energią czerpaną z opon? To nowy i tylko pozornie szalony pomysł japońskiego giganta Sumitomo Rubber Industries – właściciela marki Falken. Przedsiębiorstwo opracowało układ, który gromadzi elektryczność statyczną powstającą w w wyniku poruszania się opon i przesyła ją do poszczególnych podzespołów samochodu. Zabudowany wewnątrz osnowy gumowy element o nazwie „Energy Harvester” (dosłownie zbieracz energii) powstał w ramach programu badawczo-rozwojowego Sumimoto, który miał na celu poprawę bezpieczeństwa na drodze i ograniczenie efektów oddziaływania produktów firmy na środowisko.

Dzięki współpracy z profesorem Hiroshim Tanem z Uniwersytetu Kansai w Osace prawdopodobnie uda się uzyskać taką sprawność energetyczną układu, aby mógł on samodzielnie zasilać niektóre urządzenia pokładowe, np. system monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS). To znakomita wiadomość dla producentów aut elektrycznych, którzy nieustannie starają się zwiększyć zasięg pojazdów na jednym ładowaniu i być może wykorzystają to rozwiązanie jako zapasowe źródło energii.

Ta raczkująca technologia zapowiada się na tyle obiecująco, że Japońska Agencja ds. Nauki i Technologii właśnie zadeklarowała oficjalne wsparcie projektu oraz pomoc dla Sumitomo i Falken w jego rozwoju.

Falken energy harvester

© Falken

CZYTAJ TAKŻE

Koncerny motoryzacyjne i stosowane przez nie oznaczenia opon

W niniejszym artykule przedstawimy wiodące koncerny samochodowe i opowiemy, jakie oznaczenia opon stosują niektóre z nich.

Sukces firmy Continental w segmencie oryginalnego wyposażenia

Wiodący europejscy producenci samochodów coraz chętniej sięgają po opony Continental.

Już milion razy skorzystano z usługi SnapSkan udostępnionej przez firmę Nokian

Opracowana przez Nokian Tyres cyfrowa usługa badania stanu ogumienia SnapSkan w maju tego roku obsłużyła milionowego użytkownika. Wyniki badań przeprowadzonych w Finlandii pokazują, że 10% kierowców w tym kraju jeździ na niebezpiecznie zużytych oponach.

Enliten – technologia Bridgestone dla bardziej ekologicznych opon

Japoński producent ogumienia Bridgestone zaprezentował najnowszą technologię „Enliten”, która umożliwi produkcję opon bardziej przyjaznych dla środowiska. Technologia ta pozwala zmniejszyć zużycie paliwa, emisję CO2 i opór toczenia nawet o 20%.