Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Falken Tyre pracuje nad rozwiązaniem umożliwiającym gromadzenie energii elektrycznej generowanej przez opony

Japoński producent ogumienia Falken Tyre rozwija technologię, która pozwoli wykorzystać elektryczność statyczną powstającą w trakcie toczenia i odkształcania się opon.

Falken opony elektryczność

© rezulteo

Opony jako baterie przyszłości?

A gdyby tak można było zasilać samochód energią czerpaną z opon? To nowy i tylko pozornie szalony pomysł japońskiego giganta Sumitomo Rubber Industries – właściciela marki Falken. Przedsiębiorstwo opracowało układ, który gromadzi elektryczność statyczną powstającą w w wyniku poruszania się opon i przesyła ją do poszczególnych podzespołów samochodu. Zabudowany wewnątrz osnowy gumowy element o nazwie „Energy Harvester” (dosłownie zbieracz energii) powstał w ramach programu badawczo-rozwojowego Sumimoto, który miał na celu poprawę bezpieczeństwa na drodze i ograniczenie efektów oddziaływania produktów firmy na środowisko.

Dzięki współpracy z profesorem Hiroshim Tanem z Uniwersytetu Kansai w Osace prawdopodobnie uda się uzyskać taką sprawność energetyczną układu, aby mógł on samodzielnie zasilać niektóre urządzenia pokładowe, np. system monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS). To znakomita wiadomość dla producentów aut elektrycznych, którzy nieustannie starają się zwiększyć zasięg pojazdów na jednym ładowaniu i być może wykorzystają to rozwiązanie jako zapasowe źródło energii.

Ta raczkująca technologia zapowiada się na tyle obiecująco, że Japońska Agencja ds. Nauki i Technologii właśnie zadeklarowała oficjalne wsparcie projektu oraz pomoc dla Sumitomo i Falken w jego rozwoju.

Falken energy harvester

© Falken

CZYTAJ TAKŻE

Conti CARE – prototypowe opony Continental

Niemiecki producent ogumienia Continental zaprezentował na targach IAA we Frankfurcie innowacyjny prototyp opony zintegrowanej z felgą, która potrafi łączyć się z zewnętrzną aplikacją pozwalającą na lepsze zarządzanie mobilnością.

Michelin dostarczy wirtualne ogumienie w grze Gran Turismo Sport

Francuski producent ogumienia Michelin poinformował o nawiązaniu porozumienia z Sony i PlayStation w sprawie oficjalnej współpracy w zakresie technologii opon dla gry wyścigowej Gran Turismo.

Toyo Tires wkrótce otworzy pierwszy ośrodek badawczo-rozwojowy w Europie

Japoński producent ogumienia Toyo Tires oficjalnie potwierdził zamiar otworzenia nowego ośrodka badawczo-rozwojowego w Niemczech, pierwszej tego typu placówki firmy w Europie.

Koncerny motoryzacyjne i stosowane przez nie oznaczenia opon

W niniejszym artykule przedstawimy wiodące koncerny samochodowe i opowiemy, jakie oznaczenia opon stosują niektóre z nich.