Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Goodyear Aero – prototypowe opony do samochodów latających i autonomicznych

Goodyear nie przestaje zaskakiwać gości międzynarodowych targów motoryzacyjnych w Genewie. W 2016 roku amerykański producent zaprezentował opony kuliste, w zeszłym roku – ogumienie na bazie włókien roślinnych, a na tegorocznych targach pokazuje innowacyjny prototyp opon do autonomicznych samochodów przyszłości.

Targi motoryzacyjne 2019 w Genewie – prototypowe opony Goodyear Aero przeznaczone do latających i autonomicznych samochodów przyszłości

Na targach motoryzacyjnych w Genewie Goodyear zaprezentował Aero, czyli nowy prototyp opon do latających samochodów! © Goodyear

Opony bez powietrza, które pozwolą latać w przestworzach

Po modelu Goodyear Oxygene, który oczyszcza powietrze atmosferyczne podczas jazdy, nadeszła pora na Goodyear Aero, czyli opony bez powietrza. Szprychy kół mają być wystarczająco mocne, aby utrzymać ciężar pojazdu i umożliwić poruszanie się po drogach w tradycyjny sposób. Natomiast po odchyleniu kół szprychy będą pełnić rolę śmigieł umożliwiających poderwanie pojazdu do lotu. Według zapewnień Goodyeara opony Aero zamontowane w odpowiednio wydajnych maszynach dosłownie przeniosą transport miejski na wyższy poziom.

Koła będą obracać się na łożyskach magnetycznych, aby wyeliminować tarcie.

 

Prototypowe opony Goodyear Aero na targach motoryzacyjnych 2019 w Genewie

© Goodyear

Inteligentne ogumienie przewidujące usterki

Nowe opony Goodyeara będą również obdarzone inteligencją. Wbudowany układ sztucznej inteligencji będzie odbierał i przetwarzał informacje z czujników w oponach i zarządzał komunikacją z innymi pojazdami oraz infrastrukturą. Dzięki analizie zgromadzonych danych układ ten będzie mógł przygotować zalecany schemat działania pojazdu (w trybie lotu i jazdy), a nawet wykrywać i rozwiązywać potencjalne problemy z ogumieniem, zanim jeszcze do nich dojdzie.

Profil opony Goodyear Aero zaprezentowanej na targach motoryzacyjnych 2019 w Genewie

© Goodyear

Inspiracja dla transportu przyszłości

Mimo że Aero to jak na razie tylko futurystyczna koncepcja, inżynierowie z Goodyeara już prowadzą badania nad niektórymi z proponowanych rozwiązań technologicznych, które być może zastosowane zostaną w nowych produktach tej marki. – Koncepcje Goodyeara to nasz oryginalny wkład w dyskusję nad rozwojem ogumienia i technologii transportowych, które ukształtują nowy ekosystem mobilności – mówi Chris Helsel, dyrektor ds. technologii w Goodyear, potwierdzając po raz kolejny zaangażowanie jego firmy w debatę na temat przyszłości transportu.

CZYTAJ TAKŻE

Pirelli Track Adrenaline – aplikacja pozwalająca wycisnąć maksimum z opon P Zero

Na 89. międzynarodowych targach motoryzacyjnych w Genewie Pirelli zaprezentował nowe rozwiązanie do komunikacji z oponami: Track Adrenaline.

Show Pirelli P Zero w Genewie

Na międzynarodowych targach motoryzacyjnych w Genewie Pirelli zapowiedział ciekawe dodatki do swojej serii sportowej P Zero, między innymi specjalne oznakowanie „Elect” oraz ogumienie „Color Edition”, które będzie fabrycznie montowane w niektórych autach.

Goodyear Golden Sahara II – prototyp autonomicznego samochodu z lat 50 z przezroczystymi oponami

Amerykański producent ogumienia Goodyear zaprezentował prototyp samochodu z lat 50, do którego opracował przezroczyste opony. Odnaleziony po latach Golden Sahara II można podziwiać na międzynarodowych targach motoryzacyjnych w Genewie.

Hankook wyposaży nowego Forda Focusa Active w opony letnie Ventus Prime 3

Południowokoreański producent ogumienia Hankook zapowiedział, że wyposaży nowego Forda Focusa Active w opony letnie ze swojej oferty – Ventus Prime 3.