Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Goodyear Aero – prototypowe opony do samochodów latających i autonomicznych

Goodyear nie przestaje zaskakiwać gości międzynarodowych targów motoryzacyjnych w Genewie. W 2016 roku amerykański producent zaprezentował opony kuliste, w zeszłym roku – ogumienie na bazie włókien roślinnych, a na tegorocznych targach pokazuje innowacyjny prototyp opon do autonomicznych samochodów przyszłości.

Targi motoryzacyjne 2019 w Genewie – prototypowe opony Goodyear Aero przeznaczone do latających i autonomicznych samochodów przyszłości

Na targach motoryzacyjnych w Genewie Goodyear zaprezentował Aero, czyli nowy prototyp opon do latających samochodów! © Goodyear

Opony bez powietrza, które pozwolą latać w przestworzach

Po modelu Goodyear Oxygene, który oczyszcza powietrze atmosferyczne podczas jazdy, nadeszła pora na Goodyear Aero, czyli opony bez powietrza. Szprychy kół mają być wystarczająco mocne, aby utrzymać ciężar pojazdu i umożliwić poruszanie się po drogach w tradycyjny sposób. Natomiast po odchyleniu kół szprychy będą pełnić rolę śmigieł umożliwiających poderwanie pojazdu do lotu. Według zapewnień Goodyeara opony Aero zamontowane w odpowiednio wydajnych maszynach dosłownie przeniosą transport miejski na wyższy poziom.

Koła będą obracać się na łożyskach magnetycznych, aby wyeliminować tarcie.

 

Prototypowe opony Goodyear Aero na targach motoryzacyjnych 2019 w Genewie

© Goodyear

Inteligentne ogumienie przewidujące usterki

Nowe opony Goodyeara będą również obdarzone inteligencją. Wbudowany układ sztucznej inteligencji będzie odbierał i przetwarzał informacje z czujników w oponach i zarządzał komunikacją z innymi pojazdami oraz infrastrukturą. Dzięki analizie zgromadzonych danych układ ten będzie mógł przygotować zalecany schemat działania pojazdu (w trybie lotu i jazdy), a nawet wykrywać i rozwiązywać potencjalne problemy z ogumieniem, zanim jeszcze do nich dojdzie.

Profil opony Goodyear Aero zaprezentowanej na targach motoryzacyjnych 2019 w Genewie

© Goodyear

Inspiracja dla transportu przyszłości

Mimo że Aero to jak na razie tylko futurystyczna koncepcja, inżynierowie z Goodyeara już prowadzą badania nad niektórymi z proponowanych rozwiązań technologicznych, które być może zastosowane zostaną w nowych produktach tej marki. – Koncepcje Goodyeara to nasz oryginalny wkład w dyskusję nad rozwojem ogumienia i technologii transportowych, które ukształtują nowy ekosystem mobilności – mówi Chris Helsel, dyrektor ds. technologii w Goodyear, potwierdzając po raz kolejny zaangażowanie jego firmy w debatę na temat przyszłości transportu.

CZYTAJ TAKŻE

Opony Bridgestone na oryginalnym wyposażeniu BMW X5 serii 3 i 8

Japoński producent ogumienia Bridgestone ogłosił nawiązanie współpracy z BMW w zakresie dostawy opon do nowych modeli X5 serii 3 i 8.

Bridgestone opracuje opony do jazdy po Księżycu

Bridgestone zapowiedział swój udział w misji kosmicznej planowanej przez Japońską Agencję Aerokosmiczną. Cel: opracowanie opon przystosowanych do jazdy po Księżycu.

Nokian Tyres wyposaży pierwszy na świecie pojazd autonomiczny całkowicie odporny na warunki pogodowe

Fiński producent ogumienia Nokian Tyres właśnie ogłosił podpisanie umowy na wyposażenie nowego autobusu autonomicznego, który będzie mógł poruszać się w każdych, nawet najbardziej niesprzyjających, warunkach pogodowych.

Pirelli Track Adrenaline – aplikacja pozwalająca wycisnąć maksimum z opon P Zero

Na 89. międzynarodowych targach motoryzacyjnych w Genewie Pirelli zaprezentował nowe rozwiązanie do komunikacji z oponami: Track Adrenaline.