Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Jak Nokian Tyres i europejscy kierowcy wyobrażają sobie opony przyszłości?

Fiński producent ogumienia Nokian Tyres przeprowadził internetowy sondaż, w którym kierowcy z pięciu krajów Europy odpowiadali, jak wyobrażają sobie opony przyszłości.

Nokian przepowiada przyszłość opon na podstawie oczekiwań europejskich kierowców

Firma Nokian przeprowadziła wśród kierowców sondaż, aby dowiedzieć się, jakie opony produkować w przyszłości. © Nokian

Internetowy sondaż w pięciu krajach Europy

Niemcy, Włochy, Francja, Czechy i Polska. To właśnie w tych pięciu krajach firma Nokian Tyres prowadziła swój internetowy sondaż. W okresie od grudnia 2018 do stycznia 2019 r. 4100 kierowców z ww. krajów odpowiedziało, czego oczekuje od swoich przyszłych opon.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

44% respondentów życzyłoby sobie bardziej niezawodnych opon, a 34% chciałoby, żeby ogumienie mogło samoczynnie dostosowywać się do różnych warunków drogowych przy użyciu zaawansowanej technologii. To oczekiwania, które Nokian chce już wkrótce spełnić dzięki zastosowaniu koncepcji internetu rzeczy w odniesieniu do opon. – Czujniki umieszczone w oponach mogą mierzyć stopień zużycia bieżnika i ostrzegać kierowcę o konieczności wymiany ogumienia – wyjaśnia Teemu Soini, kierownik ds. nowych technologii w Nokian Tyres. – Mogą również zasugerować kierowcy, aby przełożył opony z tylnej osi na przednią i odwrotnie celem wyrównania stopnia zużycia bieżnika, co pozwoli przejechać więcej kilometrów na tym samym komplecie. Wpisuje się to w oczekiwania 25% respondentów, którzy mają nadzieję, że w przyszłości opony będą zużywać się wolniej niż obecnie.

Odpowiednie rozwiązania technologiczne już istnieją i są stosowane przez niektórych producentów, ale do ich upowszechnienia jeszcze daleka droga. – Obecnie istnieje bardzo niewiele zastosowań dla inteligentnych opon nowej generacji. Ale to na pewno się zmieni w ciągu najbliższych pięciu lat – ocenia Teemu Soini.

CZYTAJ TAKŻE

Pirelli Track Adrenaline – aplikacja pozwalająca wycisnąć maksimum z opon P Zero

Na 89. międzynarodowych targach motoryzacyjnych w Genewie Pirelli zaprezentował nowe rozwiązanie do komunikacji z oponami: Track Adrenaline.

Show Pirelli P Zero w Genewie

Na międzynarodowych targach motoryzacyjnych w Genewie Pirelli zapowiedział ciekawe dodatki do swojej serii sportowej P Zero, między innymi specjalne oznakowanie „Elect” oraz ogumienie „Color Edition”, które będzie fabrycznie montowane w niektórych autach.

Goodyear Golden Sahara II – prototyp autonomicznego samochodu z lat 50 z przezroczystymi oponami

Amerykański producent ogumienia Goodyear zaprezentował prototyp samochodu z lat 50, do którego opracował przezroczyste opony. Odnaleziony po latach Golden Sahara II można podziwiać na międzynarodowych targach motoryzacyjnych w Genewie.

Goodyear Aero – prototypowe opony do samochodów latających i autonomicznych

Goodyear nie przestaje zaskakiwać gości międzynarodowych targów motoryzacyjnych w Genewie. W 2016 roku amerykański producent zaprezentował opony kuliste, w zeszłym roku – ogumienie na bazie włókien roślinnych, a na tegorocznych targach pokazuje innowacyjny prototyp opon do autonomicznych samochodów przyszłości.