Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Nokian Tyres stawia na bardziej ekologiczne opony

Fiński producent ogumienia Nokian Tyres dokłada wszelkich starań, aby podnieść ekologiczną wartość swoich opon. Nowe rozwiązania pozwolą w samej tylko Europie zaoszczędzić setki hektolitrów paliwa.

Nokian opony ekologiczne

© Nokian Tyres

Gigantyczna oszczędność energii

Nokian Tyres pragnie przekonać kierowców, że wybór ekologicznego ogumienia przekłada się na realne oszczędności na paliwie. W przeciągu 5 lat fiński producent obniżył opór toczenia swoich opon o około 8%, ograniczając tym samym zużycie paliwa, a co za tym idzie – również emisję CO2 do atmosfery. – Redukcja oporu toczenia o 8% to tak, jakby na naszych drogach ubyło 65 000 kopcących samochodów – tłumaczy obrazowo Teppo Huovila, wiceprezes ds. jakości i zrównoważonego rozwoju w Nokian Tyres. Niższy opór toczenia jest równie istotny w przypadku aut elektrycznych, ponieważ pozwala pokonać dłuższy dystans na jednym ładowaniu akumulatorów.

Nokian Tyres dowodzi, że gdyby wszyscy kierowcy samochodów osobowych w krajach półwyspu skandynawskiego zaczęli stosować opony o niskich oporach toczenia, jak np. Nokian Hakkapeliitta R3, oszczędności byłyby ogromne: ok. 300 mln litrów mniej spalonego paliwa i 710 000 ton mniej CO2 wyemitowanego do atmosfery. Taka radykalna zmiana przyzwyczajeń z pewnością pomogłaby osiągnąć unijny cel na 2020 rok, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o 20% w stosunku do poziomu z 1990 r. Dlatego właśnie Finowie promują eko opony. – Nasi inżynierowie ciężko pracują nad tym, aby w każdej kolejnej generacji opon zredukować opór toczenia bez uszczerbku dla bezpieczeństwa – podkreśla wiceprezes Huovila. Nokian Tyres chwali się, że już ponad 90% oferowanych przez niego modeli otrzymało ocenę A, B lub C w kategorii opór toczenia na etykiecie europejskiej. Warto docenić te wysiłki, ponieważ nie tylko pomagają chronić środowisko, ale także przekładają się na realne oszczędności.

Równolegle Nokian podejmuje szereg inicjatyw ekologicznych i społecznych. Sto procent odpadów generowanych w fińskiej fabryce poddawanych jest recyklingowi, a 47% energii wykorzystywanej do produkcji pochodzi ze źródeł odnawialnych. Ponadto firma dołączyła do Globalnej platformy na rzecz zrównoważonej gospodarki kauczukiem naturalnym (GPSNR), której celem jest poprawa poszanowania praw człowieka, zapobieganie zawłaszczaniu ziemi, ochrona różnorodności biologicznej i zasobów wodnych, poprawa wydajności oraz zwiększenie przejrzystości i identyfikowalności łańcucha dostaw.

CZYTAJ TAKŻE

Sukces firmy Continental w segmencie oryginalnego wyposażenia

Wiodący europejscy producenci samochodów coraz chętniej sięgają po opony Continental.

Już milion razy skorzystano z usługi SnapSkan udostępnionej przez firmę Nokian

Opracowana przez Nokian Tyres cyfrowa usługa badania stanu ogumienia SnapSkan w maju tego roku obsłużyła milionowego użytkownika. Wyniki badań przeprowadzonych w Finlandii pokazują, że 10% kierowców w tym kraju jeździ na niebezpiecznie zużytych oponach.

Enliten – technologia Bridgestone dla bardziej ekologicznych opon

Japoński producent ogumienia Bridgestone zaprezentował najnowszą technologię „Enliten”, która umożliwi produkcję opon bardziej przyjaznych dla środowiska. Technologia ta pozwala zmniejszyć zużycie paliwa, emisję CO2 i opór toczenia nawet o 20%.


Pirelli we współpracy z Pumą stworzą buty inspirowane oponami

Włoski producent ogumienia Pirelli zaprezentował nowy model obuwia stworzony we współpracy z Pumą. Czerpiące ze stylistyki opon sportowych buty o nazwie Replicat-X dopełnią kolekcję luksusowych produktów z serii Pirelli Design.