Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Systemy TPMS niedługo obowiązkowe w SUV-ach i lekkich pojazdach użytkowych

Rada Unii Europejskiej zaproponowała przepisy rozszerzające obowiązek stosowania systemów monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS) na lekkie pojazdy użytkowe i SUV-y.

TPMS już niedługo na liście obowiązkowego wyposażenia SUV-ów i lekkich pojazdów użytkowych

TPMS i inne systemy bezpieczeństwa już niedługo na liście obowiązkowego wyposażenia SUV-ów i lekkich pojazdów użytkowych. © Adobe

Rozszerzenie obowiązku na SUV-y i lekkie pojazdy użytkowe

Od 1 listopada 2014 roku wszystkie nowe samochody osobowe muszą być wyposażone w system monitorowania ciśnienia w oponach zwany w skrócie TPMS (od angielskiej nazwy Tyre Pressure Monitoring System). Do tej pory nie dotyczyło to jednak SUV-ów, ale ten stan rzeczy wkrótce się zmieni. Rada Unii Europejskiej ogłosiła właśnie przepisy zmuszające producentów do wyposażenia nowych pojazdów w tę i inne technologie. TPMS to system, który na bieżąco informuje kierowcę o stopniu napompowania opon. W razie wykrycia nieprawidłowości, na desce rozdzielczej pojazdu wyświetlane jest ostrzeżenie, dzięki któremu kierowca wie, że powinien jak najszybciej zatrzymać auto i sprawdzić ciśnienie, co pozwoli ograniczyć ryzyko wypadku drogowego.

Inne obowiązkowe zabezpieczenia

Obowiązkowe wyposażenie SUV-ów i lekkich pojazdów użytkowych w systemy TPMS nie jest jedyną nowością proponowaną przez Radę UE. W projekcie rozporządzenia znalazły się również zapisy wprowadzające obowiązek wyposażenia tych aut w szereg rozwiązań wymaganych do tej pory tylko w nowych samochodach osobowych. Oprócz wspomnianego systemu TPMS chodzi m.in o inteligentnego asystenta prędkości, alkomat blokujący rozruch pojazdu, funkcję ostrzegania o zmęczeniu oraz sygnał zatrzymania awaryjnego.

Rada UE proponuje także kilka nowości do samochodów osobowych i lekkich pojazdów użytkowych, m.in. rejestrowanie danych o prędkości i zadziałaniu systemów bezpieczeństwa przed, w trakcie i po wypadku, a także powiększenie stref ochronnych dla pieszych i rowerzystów. Projekt rozporządzenia będzie teraz przedmiotem debaty w Parlamencie Europejskim, który zadecyduje o jego ostatecznym kształcie.

 

Nasze artykuły o czujnikach ciśnienia TPMS

CZYTAJ TAKŻE

Eagle F1 SuperSport: ultra sportowe opony Goodyear

Goodyear zaprezentował nową gamę opon Ultra Ultra High Performance (UUHP). Semi-slicki Eagle F1 SuperSport powstały z inspiracji najbardziej spektakularnymi osiągnięciami w sportach motorowych, aby zapewnić kierowcom jeszcze lepszą wydajność.

Kalendarz Pirelli 2019: Laetitia Casta i Gigi Hadid w krainie marzeń

Pirelli zaprezentował przyszłoroczne wydanie swojego słynnego kalendarza na uroczystej gali w Mediolanie. 46. odsłona przygotowana przez fotografika Alberta Watsona nosi tytuł „Dreaming” i skupia się na ukazaniu sfery marzeń.

Hexonic i Aeroflow: dwa modele inteligentnych opon przyszłości od firmy Hankook

Na tegorocznych targach motoryzacyjnych w niemieckim Essen Hankook zaprezentował dwa prototypowe modele opon opracowane w ramach projektu Design Innovation. Opony „Aeroflow” i „Hexonic” to nowatorskie podejście do mobilności i technologii jutra, która znajdzie zastosowanie zarówno w samochodach miejskich, jak i autach wyścigowych.

Skąd pochodzą producenci? Południowokoreańskie marki opon

Z jakiego kraju pochodzą opony Hankook? Gdzie produkuje się opony Nexen oraz Kumho? Poznaj najważniejsze koreańskie marki opon i dowiedz się więcej o producentach ogumienia z Korei Południowej.