Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Systemy TPMS niedługo obowiązkowe w SUV-ach i lekkich pojazdach użytkowych

Rada Unii Europejskiej zaproponowała przepisy rozszerzające obowiązek stosowania systemów monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS) na lekkie pojazdy użytkowe i SUV-y.

TPMS już niedługo na liście obowiązkowego wyposażenia SUV-ów i lekkich pojazdów użytkowych

TPMS i inne systemy bezpieczeństwa już niedługo na liście obowiązkowego wyposażenia SUV-ów i lekkich pojazdów użytkowych. © Adobe

Rozszerzenie obowiązku na SUV-y i lekkie pojazdy użytkowe

Od 1 listopada 2014 roku wszystkie nowe samochody osobowe muszą być wyposażone w system monitorowania ciśnienia w oponach zwany w skrócie TPMS (od angielskiej nazwy Tyre Pressure Monitoring System). Do tej pory nie dotyczyło to jednak SUV-ów, ale ten stan rzeczy wkrótce się zmieni. Rada Unii Europejskiej ogłosiła właśnie przepisy zmuszające producentów do wyposażenia nowych pojazdów w tę i inne technologie. TPMS to system, który na bieżąco informuje kierowcę o stopniu napompowania opon. W razie wykrycia nieprawidłowości, na desce rozdzielczej pojazdu wyświetlane jest ostrzeżenie, dzięki któremu kierowca wie, że powinien jak najszybciej zatrzymać auto i sprawdzić ciśnienie, co pozwoli ograniczyć ryzyko wypadku drogowego.

Inne obowiązkowe zabezpieczenia

Obowiązkowe wyposażenie SUV-ów i lekkich pojazdów użytkowych w systemy TPMS nie jest jedyną nowością proponowaną przez Radę UE. W projekcie rozporządzenia znalazły się również zapisy wprowadzające obowiązek wyposażenia tych aut w szereg rozwiązań wymaganych do tej pory tylko w nowych samochodach osobowych. Oprócz wspomnianego systemu TPMS chodzi m.in o inteligentnego asystenta prędkości, alkomat blokujący rozruch pojazdu, funkcję ostrzegania o zmęczeniu oraz sygnał zatrzymania awaryjnego.

Rada UE proponuje także kilka nowości do samochodów osobowych i lekkich pojazdów użytkowych, m.in. rejestrowanie danych o prędkości i zadziałaniu systemów bezpieczeństwa przed, w trakcie i po wypadku, a także powiększenie stref ochronnych dla pieszych i rowerzystów. Projekt rozporządzenia będzie teraz przedmiotem debaty w Parlamencie Europejskim, który zadecyduje o jego ostatecznym kształcie.

 

Nasze artykuły o czujnikach ciśnienia TPMS

CZYTAJ TAKŻE

Michelin Uptis – opony odporne na przebicie w naszych samochodach już od 2024 roku?

Podczas ostatniego szczytu zrównoważonej mobilności Movin’On Michelin i General Motors zaprezentowali prototyp bezpowietrznych opon do samochodów osobowych. Innowacyjne ogumienie pod nazwą Uptis ma wejść do sprzedaży w 2024 roku.

Co drugi francuski kierowca jeździ na zużytych lub niedopompowanych oponach – alarmuje Auto Plus

Dziennikarze czasopisma Auto Plus udali się w teren i przebadali opony w 200 francuskich samochodach w mieście, na wsi i na autostradach. W ponad połowie aut stwierdzono poważne usterki ogumienia.

Opony Bridgestone na oryginalnym wyposażeniu BMW X5 serii 3 i 8

Japoński producent ogumienia Bridgestone ogłosił nawiązanie współpracy z BMW w zakresie dostawy opon do nowych modeli X5 serii 3 i 8.

Bridgestone opracuje opony do jazdy po Księżycu

Bridgestone zapowiedział swój udział w misji kosmicznej planowanej przez Japońską Agencję Aerokosmiczną. Cel: opracowanie opon przystosowanych do jazdy po Księżycu.