Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Z jakich krajów pochodzą producenci opon? Amerykańskie marki opon

W jakim kraju powstała grupa Goodyear? Skąd pochodzą marki Uniroyal, BFGoodrich czy Cooper Tires? Przedstawiamy ciąg dalszy naszej serii o producentach opon. Tym razem o markach amerykańskich!

Amerykańskie marki opon

Czy znasz marki i producentów opon pochodzących ze Stanów Zjednoczonych? © rezulteo

Goodyear

W 1898 roku Goodyear otworzył swoją pierwszą fabrykę w amerykańskim mieście Akron w stanie Ohio. Marka początkowo występowała pod nazwą… Dunlop i produkowała opony do rowerów i wozów. Na skutek samochodowego „boomu” przedsiębiorstwo szybko zmieniło nazwę na Goodyear i stało się firmą międzynarodową. W 1999 roku Goodyear wykupił nawet prawa do marki Dunlop w Europie i Ameryce Północnej, stając się tym samym jednym z najpotężniejszych producentów opon.

Firestone

Firma Firestone powstała w 1900 roku w „światowej stolicy kauczuku” – mieście Akron w stanie Ohio. Po restrukturyzacji przeprowadzonej w latach 80. firma przeniosła się do Chicago i została przejęta przez Bridgestone.

Cooper Tires

Cooper Tires to także amerykański producent opon. Firma Cooper Tires, założona w 1914 r. w amerykańskim mieście Akron w stanie Ohio, na swoją obecną nazwę czekała aż do 1946 roku. Producent przeniósł wówczas swoją siedzibę do Findlay w stanie Ohio. Grupa Cooper jest obecnie właścicielem różnych submarek opon, takich jak brytyjski Avon Tyres. Marka Cooper Tires działa obecnie w kilkunastu krajach na całym świecie.

BFGoodrich

Twórcą marki BFGoodrich, która szybko zyskała uznanie na całym świecie, był doktor Benjamin Franklin Goodrich (B.F.G). A gdzie mieściła się pierwsza fabryka? Oczywiście w Akron w Ohio! BFGoodrich, specjalista w dziedzinie opon 4x4 i wyścigów samochodowych, w 1990 roku dołączył do Grupy Michelin.

Uniroyal

Uniroyal lub „United States Rubber Company” to – jak sama nazwa wskazuje – amerykańska firma produkująca opony, założona w 1892 roku w Naugatuck w stanie Connecticut. Po trwającej kilka lat fuzji z marką BFGoodrich i przeniesieniu się do dawnej siedziby firmy... w Akron w stanie Ohio, w 1990 roku Uniroyal dołączył do Grupy Michelin. Europejski oddział marki należy z kolei do grupy Continental.

General Tire

Nie trudno się domyślić, że marka General Tire także narodziła się w Akron, stolicy amerykańskiego  przemysłu gumowego. A stało się to  w 1915 roku. Firma rozszerzyła swoją działalność w latach 40. a oddział zajmujący się oponami został przejęty przez Continental w 1987 roku.

Inne marki pochodzące z USA

Inne amerykańskie marki opon to: Dean Tires, Mastercraft Tires, Definity Tires, Roadmaster Tires, Mickey Thompson Tires and Wheels, Dayton Tires, Kelly Tires.

CZYTAJ TAKŻE

Jak Nokian Tyres i europejscy kierowcy wyobrażają sobie opony przyszłości?

Fiński producent ogumienia Nokian Tyres przeprowadził internetowy sondaż, w którym kierowcy z pięciu krajów Europy odpowiadali, jak wyobrażają sobie opony przyszłości.

Skąd pochodzą producenci? Tajlandzkie marki opon

Jakie opony produkuje się w Tajlandii? Czy warto je kupować? Zanim podejmiesz decyzję, przeczytaj nasz artykuł, w którym opisujemy najbardziej znane tajlandzkie marki opon.

Bridgestone dostarczy oryginalne ogumienie do SUV-a elektrycznego Audi e-tron

Audi nawiązał z Bridgestone współpracę w zakresie wyposażenia nowego, całkowicie elektrycznego SUV-a e-tron w komplet opon letnich i zimowych.

Kumho zapewni oryginalne wyposażenie do Mercedesa klasy G

Południowokoreański producent Kumho Tyre ogłosił, że będzie dostarczać ogumienie do najnowszej generacji Mercedesa-Benza klasy G.