Rezulteo
Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

Nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Ciśnienie w kołach, czyli kiedy i jak pompować opony

Z pewnością nie umknęło Twojej uwadze, że ciśnienie w oponach stopniowo spada w miarę eksploatacji. Nie ma w tym nic dziwnego – powietrze powoli ucieka z opon, ponieważ guma nie jest stuprocentowo szczelna. Dlatego właśnie warto regularnie kontrolować ciśnienie. Właściwe pompowanie nie tylko podnosi poziom bezpieczeństwa na drodze, ale pozwala również uniknąć przedwczesnego zużycia opon i poprawić ich wydajność energetyczną. Pamiętaj, że nieprawidłowy poziom ciśnienia jest najczęstszą przyczyną uszkodzenia opon. Dowiedz się, jak prawidłowo dbać o ciśnienie w kołach, kiedy pompować opony i do jakiej wartości.
Regularne kontrole ciśnienia w oponach

Dla własnego bezpieczeństwa pamiętaj o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w oponach. © www.istockphoto.com

Czym grozi jazda ze źle napompowanymi oponami?

Nieprawidłowy poziom ciśnienia w oponach może poważnie zagrażać Twojemu bezpieczeństwu, a także narazić Cię na wymierne straty finansowe:

  • Szybsze zużycie opon
  • Dłuższa droga hamowania
  • Gorsze trzymanie się drogi i mniejsza kontrola nad pojazdem
  • Większe ryzyko akwaplanacji
  • Większe zużycie paliwa

Zbyt mocno napompowane opony wybrzuszają się, co ogranicza ich powierzchnię styku z podłożem, a w konsekwencji obniża przyczepność i zdolność amortyzowania nierówności. W takim przypadku bieżnik zużywa się znacznie szybciej w strefie środkowej.

Z kolei przy zbyt niskim ciśnieniu boczne ściany opony narażone są na duże obciążenia, co prowadzi do przegrzewania się gumy i może spowodować groźne w skutkach rozerwanie opony i utratę kontroli nad pojazdem. Zanim jednak do tego dojdzie, z pewnością zorientujesz się, że Twoje auto więcej pali i dużo gorzej trzyma się drogi, zwłaszcza na mokrej nawierzchni.

Do jakiego ciśnienia należy pompować opony?

Zalecane wartości ciśnienia znajdziesz w instrukcji obsługi samochodu, a w niektórych modelach pojazdów również po wewnętrznej stronie drzwi kierowcy lub pod klapką wlewu paliwa.

Pompowanie opon

© rezulteo

Niekiedy producenci zalecają inne ciśnienie dla przednich i tylnych kół. Najważniejsze, aby opony na tej samej osi były nadmuchane jednakowo.

W niektórych przypadkach należy zastosować nieco wyższe ciśnienie, np.:

  • Jeśli ciągniesz przyczepę, dopompuj tylne koła o 0,5 do 0,8 bara.
  • Zimą dopompuj wszystkie opony o 0,2 bara powyżej zalecanej wartości, aby wyrównać spadek ciśnienia spowodowany niższą temperaturą.

Kiedy należy sprawdzać ciśnienie w oponach?

Kontroluj ciśnienie przynajmniej raz w miesiącu i przed każdą dalszą podróżą. Możesz w tym celu wykorzystać urządzenia dostępne na stacjach benzynowych albo własny sprzęt (manometr, sprężarka, pompka nożna).

Nieregularne zużycie bieżnika lub wyraźnie odczuwalne drgania podczas jazdy mogą świadczyć o nieprawidłowym napompowaniu opon – w takim przypadku warto częściej kontrolować ciśnienie.

Porada Rezulteo:

Nie zapomnij o sprawdzeniu ciśnienia w kole zapasowym!

Jak prawidłowo pompować opony?

Ciśnienie zawsze należy kontrolować na zimno, czyli przed przejechaniem 3 km (z niską prędkością) lub po co najmniej 2-godzinnym postoju. Jeżeli musisz dopompować opony na ciepło, dodaj 0,3 bara do zalecanej wartości ciśnienia. Nie mierz ciśnienia podczas upałów ani po dłuższym postoju auta w pełnym słońcu.

Aby sprawdzić ciśnienie, odkręć zaślepkę wentyla, przyłóż do niego końcówkę urządzenia i odczytaj wartość na wskaźniku. Następnie możesz wyregulować ciśnienie przy użyciu przycisków „+” i „–”.

Nie zapomnij o ponownym założeniu zaślepek na wentyle.

Porada Rezulteo:

W żadnym wypadku nie spuszczaj powietrza z ciepłych opon – rozszerzalność temperaturowa gazu to naturalne zjawisko, które wpływa na wzrost ciśnienia. Aby zapewnić precyzyjny pomiar ciśnienia, poczekaj, aż opony ostygną.

Czy ta informacja była pomocna?

Więcej na ten temat

Podobne tematy

Z mojej opony uszło powietrze

Z mojej opony uszło powietrze

Słabo napompowana opona zagraża Twojemu bezpieczeństwu! Naucz się rozpoznawać alarmy czujnika ciśnienia i wykrywać ewentualne nieszczelności. Poznaj różne metody naprawy opon. W tym dziale znajdziesz wszystkie istotne wskazówki dotyczące utrzymania prawidłowego ciśnienia w oponach.

Pompowanie opon

Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w oponach