Na pewno wiesz, że powietrze rozszerza się pod wpływem ciepła i kurczy pod wpływem zimna. Temperatura otoczenia wpływa zatem na ciśnienie w oponach. A powszechnie wiadomo, że niedopompowane opony stanowią niebezpieczeństwo. Dowiedz się, jak prawidłowo dostosować ciśnienie, aby bezpiecznie jeździć w warunkach zimowych.
Niższe temperatury automatycznie powodują spadek ciśnienia w oponach. Aby to wyrównać, należy dodać 0,2 bara do zalecanej wartości ciśnienia.
Jak to zrobić?
Najpierw sprawdź ciśnienie opon zalecane przez producenta pojazdu. Zazwyczaj jest ono podane w instrukcji obsługi samochodu, a w niektórych modelach pojazdów również po wewnętrznej stronie drzwi kierowcy lub pod klapką wlewu paliwa. Można je również znaleźć w naszym zestawieniu pojazdów.
Dodaj 0,2 bara do zalecanej wartości ciśnienia.
Opony zawsze pompuj „na zimno”, tzn. po co najmniej 2-godzinnym postoju lub zanim przejedziesz 3 km (z niską prędkością).
Jazda z nieodpowiednim ciśnieniem grozi szybszym zużyciem bieżnika, a nawet pęknięciem opony. Do tego należy liczyć się z gorszą przyczepnością i większym zużyciem paliwa. Tak więc regularna kontrola ciśnienia to czysty zysk!
Porada rezulteo:
Nie zapomnij sprawdzić ciśnienia w kole zapasowym!
Słabo napompowana opona zagraża Twojemu bezpieczeństwu! Naucz się rozpoznawać alarmy czujnika ciśnienia i wykrywać ewentualne nieszczelności. Poznaj różne metody naprawy opon. W tym dziale znajdziesz wszystkie istotne wskazówki dotyczące utrzymania prawidłowego ciśnienia w oponach.
Kontynuując nawigację na stronie akceptujesz, że będziemy wykorzystywać pliki Cookies do udoskonalania doświadczeń użytkownika oraz statystyk. Więcej informacji na temat naszej polityki prywatności znajdziesz w regulaminie.