Rezulteo
Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

Nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Jakie są najtrwalsze metody naprawy przebitych opon?

Po złapaniu gumy być może zechcesz oddać przebitą oponę do naprawy, zamiast od razu wymieniać ją na nową. Pamiętaj jednak, że nie zawsze jest to możliwe. Wszystko zależy od typu opony i rodzaju uszkodzenia. Dowiedz się, w jakich przypadkach oponę można naprawić i jak to robią specjaliści.
Jakie są najtrwalsze metody naprawy przebitych opon?

© www.istockphoto.com

Czy moja opona nadaje się do naprawy?

Aby ustalić, czy dana opona nadaje się do naprawy, należy ją dokładnie sprawdzić. Zwykłe oględziny z zewnątrz niestety nie wystarczą. Niektóre uszkodzenia wewnętrzne można wykryć dopiero po demontażu. Dlatego tylko specjalista może na 100% stwierdzić, czy naprawa opony będzie możliwa.

Dlatego właśnie w poniższych przypadkach możesz spotkać się z odmową przyjęcia opony do naprawy:

 • Na zewnątrz opony widać wyraźne ślady zużycia, fałdki, a nawet druty lub włókna tekstylne.
 • Uszkodzenie znajduje się w części barkowej lub na ścianie bocznej opony, a nie w strefie mającej styczność z nawierzchnią.
 • Pęknięcie ma ponad 6 mm długości.
 • Uszkodzenie powstało w wyniku uderzenia lub kontaktu z ostrym przedmiotem.
 • Uszkodzona jest część służąca do mocowania na feldze.
 • Wnętrze opony wygląda nieprawidłowo (plamy i odparzenia lub obecność proszku gumowego).
 • Opona była naprawiana przy użyciu koła zapasowego w sprayu.
 • Opona była już wcześniej dwukrotnie naprawiana.
 • Chodzi o oponę typu runflat.

Jak trwale naprawić przebitą oponę?

Aby trwale naprawić przebitą oponę, należy zwrócić się do specjalisty. Tylko doświadczony wulkanizator może prawidłowo ocenić uszkodzenia opony i zaproponować ewentualny sposób naprawy.

Popularne sposoby naprawy opon: 

 • Naprawa opony przy użyciu grzybków: najbardziej rozpowszechniona metoda, doceniana przez specjalistów za swoją niezawodność. Po dokładnym zbadaniu opony wulkanizator wsuwa od wewnątrz łatkę w kształcie grzybka, która ma za zadanie uszczelnić otwór.
 • Naprawa opony przy użyciu sznura wulkanizacyjnego: równie popularne, ale nie zawsze zalecane rozwiązanie. W tym przypadku oponę naprawia się od zewnątrz.
 • Naprawa opony przez wulkanizację na gorąco przy użyciu specjalnych łatek. Mimo doskonałych rezultatów, metoda ta jest rzadko stosowana z uwagi na wysokie koszty oraz konieczność posiadania specjalistycznego sprzętu.

Znajdź warsztat wulkanizacyjny

Porada rezulteo:

Warto wiedzieć: osoba dokonująca naprawy ponosi pełną odpowiedzialność za jej efekty. Przyjmuje również na siebie obowiązek gwarancyjny.

Jak doraźnie naprawić oponę po przebiciu?

Zanim zgłosisz się z problemem do specjalisty, masz do dyspozycji dwa doraźne sposoby naprawy: koło zapasowe w sprayu lub zestaw naprawczy. Pomyśl zawczasu o odpowiednim wyposażeniu pojazdu!

Dowiedz się więcej o doraźnych sposobach naprawy przebitych opon.

Czy ta informacja była pomocna?

Więcej na ten temat

Podobne tematy

Przebita opona

Przebita lub uszkodzona opona

Co robić w przypadku przebicia opony? W tym dziale dowiesz się wszystkiego o kole zapasowym i jego konserwacji, poznasz różne sposoby naprawy przebitych opon (zestaw naprawczy itd.) oraz środki ostrożności, jakie należy zachować podczas jazdy z naprawianą oponą. Dowiesz się również, jak rozpoznać uszkodzenia opon: nadmierne zużycie, wybrzuszenia, pęknięcia itp. Wszystko to dla własnego bezpieczeństwa!