Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Czy system monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS) jest obowiązkowy?

Od 1 listopada 2014 roku system monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS) stanowi obowiązkowe wyposażenie wszystkich nowych samochodów. Czym jest TPMS? Dlaczego jest obowiązkowy? W jakich pojazdach? Tu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania.
TPMS-obowiązkowo

Copyright © fr.fotolia.com

Czym jest TPMS?

TPMS (ang. Tire Pressure Monitoring System) to system monitorowania ciśnienia, który na bieżąco informuje o poziomie napompowania opon. Składa się on z urządzenia kontrolującego ciśnienie bezpośrednio (poprzez czujnik w oponie) lub pośrednio (na podstawie analizy prędkości obrotowej kół). W razie wykrycia problemu system wyświetla stosowne ostrzeżenie na desce rozdzielczej pojazdu.

Dlaczego wprowadzono obowiązek stosowania TPMS?

Zdecydowano się na ten krok w trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich. System TPMS ma za zadanie umożliwić wszystkim kierowcom utrzymanie prawidłowego ciśnienia w oponach. Według badań przeprowadzonych przez firmę Bridgestone niedostateczne ciśnienie w oponach powoduje ok. 153 000 wypadków rocznie na europejskich drogach i jest główną przyczyną 6% wypadków z ofiarami śmiertelnymi.

Poza tym jednym z celów wprowadzenia TPMS jest ograniczenie szkodliwego wpływu ruchu drogowego na środowisko. W istocie bowiem pojazdy z niedopompowanymi oponami każdego roku niepotrzebnie emitują do atmosfery kilka milionów ton CO2.

Czy trzeba zaopatrzyć się w TPMS?

Twój samochód został dopuszczony do ruchu przed 1 listopada 2014 roku:

Nie obejmują go przepisy dotyczące TPMS.

Twój samochód został dopuszczony do ruchu po 1 listopada 2014 roku:

Komisja Europejska ustanowiła obowiązek automatycznej kontroli ciśnienia we wszystkich nowych pojazdach kategorii M1 wprowadzanych do obrotu od dnia 1 listopada 2014 r. (art. 9 rozporządzenia (WE) nr 661/2009).

Kategoria M1 obejmuje wszystkie pojazdy mające nie więcej niż osiem miejsc siedzących poza miejscem siedzącym kierowcy. W związku z tym pojazdy użytkowe przeznaczone do przewozu towarów na dany moment nie podlegają przepisom w sprawie TPMS.

Czy ta informacja była pomocna?

Więcej na ten temat

Podobne tematy