Porównaj opony i znajdź je w najlepszej cenie!

Wybrzuszenia na oponie – uwaga niebezpieczeństwo!

Zauważyłeś wybrzuszenia na boku opony? Lepiej zachowaj czujność! Dowiedz się, jak rozpoznawać groźne deformacje ogumienia i co zrobić, aby uniknąć „wystrzelenia” opony, które może skończyć się poważnym wypadkiem.
opony-bliźniacze

Copyright © All Rights Reserved

W jaki sposób powstają wybrzuszenia na oponach?

Ściśnięcie opony między felgą i krawężnikiem, gwałtowny przejazd po dziurze w asfalcie, niedostrzeżona w porę przeszkoda na jezdni, długotrwała jazda z niedostatecznym ciśnieniem – to tylko kilka możliwych przyczyn uszkodzenia struktury opony, które może skończyć się jej niespodziewanym „wystrzeleniem”.

uderzenie-oponą-o-krawężnik

Copyright © TNPF

W wyniku uderzenia włókna tekstylne wzmacniające oponę od wewnątrz mogą ulec zerwaniu, skutkiem czego na bocznej ścianie pojawi się wybrzuszenie. Z początku pewnie nawet nie zauważysz spadku ciśnienia, ale to nie potrwa długo. Dalsza jazda w tej sytuacji grozi przedwczesnym zużyciem opony, które nieuchronnie doprowadzi do jej „wystrzelenia”.

przykładowe-wybrzuszenie-na-boku-opony

Copyright © TNPF

Inaczej niż w przypadku przebicia, takiej usterki nie da się naprawić. Nie ma innego wyboru – trzeba jak najszybciej wymienić oponę!

Czy wklęśnięcie opony jest równie niebezpieczne?

Zagłębienia w bocznej ścianie opony to zwykle niegroźne usterki powierzchniowe, które nie wymagają naprawy i nie obniżają parametrów użytkowych ogumienia. Widoczne są dopiero po napompowaniu opony, a ich przyczyną są łączenia drutów osnowy. W każdym razie nie stanowią powodu do obaw.

Tego typu deformacje powstają zazwyczaj na tzw. oponach radialnych, zwłaszcza o większych rozmiarach, z racji sposobu ułożenia metalowych warstw wzmacniających konstrukcję wewnętrzną.

Nie ryzykuj! W razie jakichkolwiek wątpliwości co do stanu ogumienia udaj się po profesjonalną radę do najbliższego warsztatu samochodowego.

Chcę znaleźć fachowca w mojej okolicy

Czy ta informacja była pomocna?

Podobne tematy

Sprawdzanie zużycia opon przed przeglądem technicznym

Zaliczam przegląd techniczny

Zbliża się termin przeglądu technicznego pojazdu? W tym dziale poznasz wszystkie kryteria brane pod uwagę przy kontroli stanu opon: dopuszczalny stopień zużycia, przepisowe wymiary, montaż różnych opon na przedniej i tylnej osi itd. Poza tym nauczysz się rozpoznawać uszkodzenia i objawy zużycia, przez które auto może nie zaliczyć przeglądu i które zwyczajnie zagrażają Twojemu bezpieczeństwu, jak np. dziury, pęknięcia, wybrzuszenia itp.

Przebita opona

Przebita lub uszkodzona opona

Co robić w przypadku przebicia opony? W tym dziale dowiesz się wszystkiego o kole zapasowym i jego konserwacji, poznasz różne sposoby naprawy przebitych opon (zestaw naprawczy itd.) oraz środki ostrożności, jakie należy zachować podczas jazdy z naprawianą oponą. Dowiesz się również, jak rozpoznać uszkodzenia opon: nadmierne zużycie, wybrzuszenia, pęknięcia itp. Wszystko to dla własnego bezpieczeństwa!

Czy już pora wymienić opony?

Czy już pora wymienić opony?

Kiedy wymienić opony na nowe? To często zadawane pytanie. Dowiedz się, jak mierzyć stopień zużycia opon i po czym poznać nadmierne zużycie lub uszkodzenia eksploatacyjne. Sprawdź, czy Twoje opony są zgodne z przepisami kodeksu drogowego, dowiedz się, kiedy zostały wyprodukowane, czy wymienić dwie, czy wszystkie cztery opony, a także jak wykryć ewentualne nieszczelności na podstawie wskazań czujnika ciśnienia. Słowem: kompletny poradnik przydatny w każdej sytuacji!

Uszkodzenia opon

Jak rozpoznać uszkodzenia opon (dziury, pęknięcia, wybrzuszenia itp.) i uniknąć przedwczesnego zużycia

Kontynuując nawigację na stronie akceptujesz, że będziemy wykorzystywać pliki Cookies do udoskonalania doświadczeń użytkownika oraz statystyk. Więcej informacji na temat naszej polityki prywatności znajdziesz w regulaminie.