Porównaj opony i znajdź je w najlepszej cenie!

Czy można jeździć na oponach o różnym stopniu zużycia?

Pękła Ci opona i zastanawiasz się, czy można wymienić tylko jedną? Masz dwie wytarte opony i nie wiesz, czy trzeba wymienić cały komplet? To naprawdę istotne pytania, ponieważ równomierne zużycie ogumienia ma decydujący wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Przeczytaj nasze wskazówki dotyczące wymiany opon, aby dowiedzieć się, jak utrzymać optymalną sprawność pojazdu.
montaż-opon-o-różnym-stopniu-zużycia

© fr.fotolia.com

Jeżeli posiadasz samochód z napędem na jedną oś (przednią lub tylną)

Zalecenia dotyczące wymiany pojedynczej opony i pary opon:

  • Możesz wymienić tylko jedną oponę na identyczną (ten sam producent, model, rozmiar, indeks nośności i prędkości), pod warunkiem, że różnica w stopniu zużycia ogumienia na tej samej osi nie będzie przekraczać 5 mm.
  • Jeżeli planujesz wymienić dwie opony, w miarę możliwości postaraj się o takie same jak na drugiej osi (ten sam producent, model, rozmiar, indeks nośności i prędkości). Zapewni to znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa niż dwie pary różnych opon.

Ponadto nowe opony zawsze montuj na tylnej osi, aby zapewnić lepszą przyczepność samochodu, zwłaszcza na mokrej nawierzchni. Jazda z nowymi oponami na przedniej osi i zużytymi na tylnej grozi utratą kontroli nad samochodem.

Jeżeli posiadasz samochód z napędem na 4 koła

Wszystkie opony koniecznie muszą być zużyte w jednakowym stopniu. Po wymianie tylko dwóch opon koła na przedniej i tylnej osi miałyby różne średnice, a więc obracałyby się też z różną prędkością, co mogłoby w efekcie doprowadzić do szybszego zużycia elementów układu napędowego.

4 wskazówki pozwalające uzyskać maksymalny poziom bezpieczeństwa

  • W miarę możliwości staraj się unikać wymiany pojedynczych opon – zawsze lepiej wymieniać je parami, a najlepiej wszystkie naraz
  • Zawsze wybieraj opony o rozmiarach zgodnych z zaleceniami producenta samochodu
  • Nowe opony zawsze montuj na tylnej osi
  • Staraj się unikać znacznych różnic w stopniu zużycia opon na przedniej i tylnej osi (np. nowe opony z przodu, a zużyte z tyłu)

Czy ta informacja była pomocna?

Podobne tematy

Sprawdzanie zużycia opon przed przeglądem technicznym

Zaliczam przegląd techniczny

Zbliża się termin przeglądu technicznego pojazdu? W tym dziale poznasz wszystkie kryteria brane pod uwagę przy kontroli stanu opon: dopuszczalny stopień zużycia, przepisowe wymiary, montaż różnych opon na przedniej i tylnej osi itd. Poza tym nauczysz się rozpoznawać uszkodzenia i objawy zużycia, przez które auto może nie zaliczyć przeglądu i które zwyczajnie zagrażają Twojemu bezpieczeństwu, jak np. dziury, pęknięcia, wybrzuszenia itp.

Stopień zużycia opon

TPMS – system kontroli ciśnienia w oponach

Kontynuując nawigację na stronie akceptujesz, że będziemy wykorzystywać pliki Cookies do udoskonalania doświadczeń użytkownika oraz statystyk. Więcej informacji na temat naszej polityki prywatności znajdziesz w regulaminie.