Rezulteo
Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

Nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Jak radzić sobie ze zużyciem opon, aby uniknąć uszkodzenia napędu na 4 koła?

Czy wiesz, że stan ogumienia ma istotny wpływ na mechanikę auta terenowego? Stosowanie nieodpowiednich opon oraz brak dbałości o ich równomierne zużycie to częste przyczyny poważnych uszkodzeń układu napędowego w tego typu samochodach. Sprawdź, jakich błędów należy się wystrzegać, aby uniknąć problemów technicznych.
Jak radzić sobie z zużyciem opon, aby uniknąć uszkodzenia napędu na 4 koła?

© istockphoto.com

Napęd 4x4 a kwestia ogumienia

Podstawową zaletą napędów 4x4 (4WD i AWD) jest możliwość niezależnego przenoszenia mocy z silnika na poszczególne koła. Dzięki temu, jeżeli jedno z kół zacznie buksować, pozostałe mogą dalej się kręcić, wykluczając tym samym ryzyko unieruchomienia pojazdu na niesprzyjającym podłożu.

W tym celu samochody terenowe wyposażone są w specjalne podzespoły napędowe, jak np. mechanizm różnicowy czy sprzęgło wiskotyczne. Elementy te zapewniają stabilną jazdę przy krótkotrwałych różnicach w prędkości obrotowej kół. Niemniej jednak ciągłe obciążenie ww. podzespołów grozi przedwczesnym zużyciem i nieodwracalnym uszkodzeniem niektórych mechanizmów.

Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku niejednakowych średnic opon spowodowanych ich nierównomiernym zużyciem, przez co koła obracają się z nieco innymi prędkościami. O ile układ napędowy jest w stanie sprawnie działać przy nieznacznej różnicy w zużyciu opon na przedniej i tylnej osi, o tyle przy większych rozbieżnościach może dojść do uszkodzenia bardziej wrażliwych podzespołów.

2 zasady, jakich należy przestrzegać, aby uchronić układ przeniesienia napędu przed uszkodzeniem

Aby uniknąć uszkodzenia podzespołów układu napędowego w aucie terenowym, wystarczy stosować się do poniższych zasad:

1. Zawsze używaj 4 identycznych opon – ten sam producent, model, rozmiar, indeks nośności i prędkości.

2. Staraj się utrzymywać jednakowy poziom zużycia wszystkich 4 opon i wymieniaj wszystkie opony naraz.

Znajdź fachowca od rotacji opon

Aby zapewnić bardziej równomierne zużycie opon, warto regularnie zamieniać je miejscami zgodnie z zasadami rotacji dla samochodów z napędem na cztery koła.

Czy ta informacja była pomocna?