Porównaj opony i znajdź je w najlepszej cenie!

Jak radzić sobie ze zużyciem opon, aby uniknąć uszkodzenia napędu na 4 koła?

Czy wiesz, że stan ogumienia ma istotny wpływ na mechanikę auta terenowego? Stosowanie nieodpowiednich opon oraz brak dbałości o ich równomierne zużycie to częste przyczyny poważnych uszkodzeń układu napędowego w tego typu samochodach. Sprawdź, jakich błędów należy się wystrzegać, aby uniknąć problemów technicznych.
Jak radzić sobie z zużyciem opon, aby uniknąć uszkodzenia napędu na 4 koła?

© istockphoto.com

Napęd 4x4 a kwestia ogumienia

Podstawową zaletą napędów 4x4 (4WD i AWD) jest możliwość niezależnego przenoszenia mocy z silnika na poszczególne koła. Dzięki temu, jeżeli jedno z kół zacznie buksować, pozostałe mogą dalej się kręcić, wykluczając tym samym ryzyko unieruchomienia pojazdu na niesprzyjającym podłożu.

W tym celu samochody terenowe wyposażone są w specjalne podzespoły napędowe, jak np. mechanizm różnicowy czy sprzęgło wiskotyczne. Elementy te zapewniają stabilną jazdę przy krótkotrwałych różnicach w prędkości obrotowej kół. Niemniej jednak ciągłe obciążenie ww. podzespołów grozi przedwczesnym zużyciem i nieodwracalnym uszkodzeniem niektórych mechanizmów.

Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku niejednakowych średnic opon spowodowanych ich nierównomiernym zużyciem, przez co koła obracają się z nieco innymi prędkościami. O ile układ napędowy jest w stanie sprawnie działać przy nieznacznej różnicy w zużyciu opon na przedniej i tylnej osi, o tyle przy większych rozbieżnościach może dojść do uszkodzenia bardziej wrażliwych podzespołów.

2 zasady, jakich należy przestrzegać, aby uchronić układ przeniesienia napędu przed uszkodzeniem

Aby uniknąć uszkodzenia podzespołów układu napędowego w aucie terenowym, wystarczy stosować się do poniższych zasad:

1. Zawsze używaj 4 identycznych opon – ten sam producent, model, rozmiar, indeks nośności i prędkości.

2. Staraj się utrzymywać jednakowy poziom zużycia wszystkich 4 opon i wymieniaj wszystkie opony naraz.

Znajdź fachowca od rotacji opon

Aby zapewnić bardziej równomierne zużycie opon, warto regularnie zamieniać je miejscami zgodnie z zasadami rotacji dla samochodów z napędem na cztery koła.

Czy ta informacja była pomocna?

Kontynuując nawigację na stronie akceptujesz, że będziemy wykorzystywać pliki Cookies do udoskonalania doświadczeń użytkownika oraz statystyk. Więcej informacji na temat naszej polityki prywatności znajdziesz w regulaminie.

;