W sprzedaży dostępne są trzy podstawowe typy łańcuchów śniegowych: łańcuchy drabinkowe, rombowe i szybkiego montażu. Zapoznaj się z poniższym zestawieniem, aby znaleźć typ najlepiej pasujący do Twoich potrzeb.

Przez Opublikowano dnia: 10 czerwca, 2021Kategorie: Sezony513 słowa2.6 minut na przeczytanie
Wszystko o łańcuchach śniegowych
Łańcuchy śniegowe – wybierz odpowiednie akcesoria do opon zimowych © All Rights Reserved

Typy łańcuchów śniegowych i ich właściwości

Na niektórych odcinkach dróg górskich i innych mocno zaśnieżonych trasach może obowiązywać nakaz stosowania specjalnego wyposażenia pojazdu. W Polsce taki obowiązek sygnalizowany jest znakiem nakazu C-18.

Typ Właściwości Zalety Wady
Łańcuchy drabinkowe Złożone z równoległych odcinków Przystępna cenaPrawidłowa trakcja na umiarkowanie zaśnieżonych drogach Brak odcinków wzdłużnych przekłada się na wydajniejsze hamowanie i lepszą zwrotnośćOgraniczona wydajność w głębokim śniegu
Łańcuchy rombowe Złożone z krzyżujących się odcinków Dobra przyczepność, trakcja i skuteczność hamowaniaPrzyzwoity komfort jazdy dzięki mniejszym drganiom Nieco wyższa cena
Łańcuchy szybkiego montażu Wyposażone w specjalny adapter ułatwiający montaż i prawidłowe ustawienie na kole Łatwy i szybki montaż Wyższa cenaNieco niższa wydajność niż w przypadku łańcuchów konwencjonalnych

Porada rezulteo:

Podobnie jak w przypadku łańcuchów tekstylnychrozmiar łańcuchów konwencjonalnych należy dobrać zależnie od wielkości kół. Uwaga: niektóre auta sportowe i luksusowe mają zbyt małe nadkola na standardowe łańcuchy i wymagają stosowania specjalnych modeli. W pewnych samochodach w ogóle nie da się założyć łańcuchów.

Systemy mocowania łańcuchów śniegowych

To jeszcze nie wszystko – łańcuchy różnią się między sobą także systemem mocowania. Najczęściej spotykane jest mocowanie z pierścieniem lub z linką. Zdecydowanie doradzamy to drugie rozwiązanie, ponieważ jest tańsze i bardziej praktyczne.

Mocowanie łańcuchów śniegowych z pierścieniem

Stalowy pierścień należy umieścić z tyłu opony i naciągnąć łańcuszkiem po zewnętrznej stronie.

Wada: Skomplikowany montaż, który wymaga wcześniejszego przećwiczenia.

Mocowanie łańcuchów śniegowych z linką

Linkę naciąga się po założeniu łańcucha. Dzięki przemyślanej ergonomii montaż przebiega sprawnie i szybko (zajmuje średnio 5 minut). To najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie dostępne na rynku.
Wada: Sprawny montaż wymaga wcześniejszego zapoznania się z systemem.

Porady rezulteo dotyczące prawidłowego stosowania łańcuchów śniegowych:

  • Łańcuchy należy zawsze montować na koła napędowe pojazdu. W przypadku pojazdów z napędem na 4 koła należy zapoznać się z instrukcjami podanymi w książce serwisowej.
  • Nie czekaj do pierwszej burzy śnieżnej i wypróbuj swoje łańcuchy wcześniej, aby sprawdzić, czy pasują na koła i zapoznać się ze sposobem ich zakładania.
  • Zimą zawsze miej łańcuchy w samochodzie. Warto też pomyśleć o rękawiczkach i latarce na wypadek konieczności montażu po zmroku.
  • Jedź powoli i ostrożnie: nie przekraczaj prędkości 50 km/h, aby utrzymać dobrą przyczepność i uniknąć uszkodzenia elementów pojazdu (amortyzatory, felgi, hamulce itp.).
  • Po jakimś czasie popraw naciąg łańcuchów
  • W żadnym wypadku nie używaj uszkodzonych łańcuchów

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł