Przygotuj swój samochód na zimę śledząc nasze wskazówki! Zimny silnik, kapryśny akumulator, ogumienie zimowe – dowiedz się, jak uniknąć problemów z rozruchem i przygotować pojazd do bezpieczniejszej jazdy.

Przez Opublikowano dnia: 21 czerwca, 2021Kategorie: Mój samochód1223 słowa6.3 minut na przeczytanie
Przygotowanie samochodu do zimy – porady w sprawie opon zimowych i konserwacji pojazdu
© Arek Socha / Pixabay

W okresie zimowym warto szczególnie zadbać o samochódOdpowiednie przygotowanie auta zapewni bezawaryjną pracę i pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w komplet opon zimowychTutaj znajdziesz garść wskazówek, które zaoszczędzą Ci nieprzewidzianych wydatków i pozwolą bezpiecznie jeździć po śniegu.

Jak przygotować samochód na zimę, aby uniknąć awarii mechanicznych

Zimą samochód wymaga więcej energii do poprawnego funkcjonowania. Temperatury poniżej zera, lód i śnieg wystawiają na ciężką próbę silnik, akumulator oraz układy mechaniczne pojazdu. W ramach przygotowań warto więc skontrolować stan tych elementów i oczywiście sprawdzić wskaźnik zużycia świeżo zamontowanych opon zimowych.

© Karolina Grabowska / Pixabay

rezulteo radzi, jak prawidłowo przygotować samochód na nadejście zimy: zanim usiądziesz za kółkiem, by ruszyć w trasę, dokładnie sprawdź wyposażenie i poszczególne elementy mające wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Nie zapomnij o regularnych przeglądach, aby uniknąć przykrych niespodzianek!

12 wskazówek ułatwiających dbanie o samochód zimą

1. Unikaj parkowania na mrozie

Jeżeli tylko masz taką możliwość – korzystaj z garażu, a przynajmniej staraj się parkować w osłoniętym miejscu. W okresie zimowym to podstawa. W ten sposób unikniesz konieczności skrobania szyb zaraz po wyjściu z domu, ale przede wszystkim uchronisz auto przed uszkodzeniem z powodu zimna.

Jeżeli nie masz garażu, a chcesz sobie zaoszczędzić pracy, możesz zabezpieczyć samochód pokrowcem, a przednią szybę zasłonić tekturą Ten prosty trik pozwoli uniknąć konieczności skrobania szyb zmarzniętymi dłońmi.

Dodatkowo możesz zabezpieczyć silnik specjalną osłoną, wyjąć akumulator i zabrać go na noc do mieszkania, a także wrzucić bieg, aby zapobiec przymarznięciu tarcz hamulcowych.

2. Kup rękawiczki i skrobaczkę

Nad ranem i pod wieczór przednia szyba może pokrywać się szronem. Dlatego właśnie zawsze warto mieć pod ręką skrobaczkę oraz rękawiczki dla ochrony rąk przed mrozem. Zanim przystąpisz do skrobania szyb, włącz ogrzewanie, aby szybciej pozbyć się szronu.

Porada eksperta od konserwacji pojazdów: w żadnym wypadku nie używaj ciepłej wody! Może to wywołać szok termiczny, co grozi pęknięciem szkła lub pogłębieniem wcześniej powstałych defektów.

3. Woź ze sobą kable rozruchowe

Kilkuletni akumulator może być szczególnie wrażliwy na duże mrozy. W takim przypadku niezbędne do uruchomienia silnika będą kable rozruchowe. Dlatego warto zawsze mieć je pod ręką. Odpowiednie przygotowanie samochodu na zimę wymaga przewidzenia wszelkich trudności wynikających z niskiej temperatury.

4. Zadbaj o widoczność

Zimą zmrok zapada bardzo wcześnie. Pogoda także nie rozpieszcza kierowców, którzy często borykają się z opadami deszczu i śniegu, mgłą i oblodzeniami. Dlatego w ramach przygotowań samochodu do zimy warto skontrolować stan techniczny świateł. Koniecznie sprawdź poprawność działania żarówek we wszystkich światłach pozycyjnych, drogowych i kierunkowskazach!

To jeszcze nie wszystko, co możesz zrobić dla poprawy bezpieczeństwa. rezulteo radzi co najmniej raz do roku dokładnie umyć wycieraczki ciepłą wodą z dodatkiem octu.

5. Wymień płyn do spryskiwaczy

Przednia szyba zimą brudzi się zdecydowanie szybciej. Co chwila pojawiają się na niej zacieki oraz ślady kurzu, soli czy błota. Dlatego często sprawdzaj poziom płynu do spryskiwaczy, aby uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie podróży. Zimą stosuj płyn odporny na zamarzanie w temperaturze do -30°C.

6. Regularnie kontroluj poziom innych płynów

Aby zapewnić prawidłową pracę silników, na bieżąco kontroluj poziom płynu chłodniczego i oleju silnikowego. Zimą konieczne jest stosowanie specjalnych dodatków zapobiegających zamarznięciu płynu chłodniczego, który chroni silnik przed przegrzaniem. Dobierz olej silnikowy o wskaźniku lepkości odpowiednim do pracy w niższych temperaturach.

7. Zmień opony na zimowe

Zwłaszcza w regionach, gdzie temperatura często spada poniżej zera, odpowiednie wyposażenie auta to kwestia zdrowia i życia uczestników ruchu. Ogumienie zimowe zapewnia skuteczniejsze hamowanie oraz lepszą przyczepność na zimnym i śliskim podłożu, a co za tym idzie wyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Planujesz wypad w góry? Koniecznie zapoznaj się z obowiązującymi przepisami w sprawie opon zimowych.

Pamiętaj też o innym osprzęcie ułatwiającym jazdę w górach lub po zaśnieżonej nawierzchni. Chodzi tu przede wszystkim o tradycyjne łańcuchy śniegowe oraz łańcuchy tekstylne, których stosowanie na niektórych odcinkach może być obowiązkowe (znak C-18).

8. Sprawdź zużycie opon zimowych 

Opony zimowe mają zapewniać maksymalne bezpieczeństwo w niesprzyjających warunkach pogodowych. Jest to możliwe tylko przy odpowiedniej grubości bieżnika, dlatego warto regularnie sprawdzać wskaźnik zużycia.

9. Zadbaj o ogrzewanie i klimatyzację

Jazda bez sprawnego ogrzewania to naprawdę nic przyjemnego, zwłaszcza gdy na zewnątrz mróz i śnieg. Warto więc zawczasu upewnić się, czy ogrzewanie w samochodzie działa prawidłowo.

Ma to istotny wpływ na poziom bezpieczeństwa, ponieważ ogrzewane szyby nie zachodzą szronem, zapewniając tym samym lepszą widoczność.

Co dwa tygodnie warto też na 15 minut uruchomić klimatyzację. Po co? Aby nie dopuścić do rozszczelnienia układu, z którego przecież korzystać będziesz za kilka miesięcy. Dzięki temu zimno nie uszkodzi grzałki i silnika.

10. Dobrze przygotuj się na dalekie trasy

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na weekendowy wypad na narty, czy na ferie w górach, pamiętaj o prawidłowym przygotowaniu pojazdu na zimę. Weź pod uwagę wszelkie możliwe niedogodności, a zwłaszcza niskie temperatury. Zanim ruszysz w drogę, koniecznie zapoznaj się z prognozą pogody i sprawdź warunki panujące na danej trasie.

11. Dostosuj styl jazdy do panujących warunków

Oprócz rzeczy tak oczywistych jak ogumienie zimowe i bieżąca konserwacja, warto też pomyśleć o dostosowaniu stylu prowadzenia auta do aktualnych warunków drogowych. Pogoda o tej porze roku bywa skrajnie nieprzewidywalna. Staraj się więc jeździć ostrożnie i nie podejmować niepotrzebnego ryzyka.

W razie opadów deszczu lub marznącego śniegu utrzymuj dwukrotnie dłuższy dystans od poprzedzającego pojazdu. Dzięki temu unikniesz gwałtownych manewrów. W miarę możliwości stosuj hamowanie silnikiem, czyli redukuj bieg i stopniowo wciskaj hamulec. Wielu producentów ogumienia, w tym między innymi Michelin, publikuje na swoich stronach zasady bezpiecznej jazdy zimą.

12. Przygotuj się na mróz

Ostatnia, ale wcale nie najmniej istotna sprawa w ramach przygotowań do zimy, to odpowiednie wyposażenie pojazdu na wypadek przymusowego postoju w korku na autostradzie, podczas gęstej zamieci lub co gorsza w razie awarii.

Zawsze miej pod ręką:

–       koce

–       jedzenie i picie

–       zestaw awaryjny (kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy)

–       naładowany telefon i ładowarkę samochodową

–       latarkę

Dbanie o samochód to także wyraz troski o komfort i bezpieczeństwo podróżnych.

© rezulteo

Opony zimowe jako nieodzowny element wyposażenia

Wciąż jeszcze nie jest za późno na zamontowanie kompletu opon zimowych. Właściciele aut zamieszkujący zimniejsze regiony wyraźnie odczują korzyści płynące z takiej zmiany – lepsza wydajność, poprawa komfortu jazdy, wyższy poziom bezpieczeństwa! rezulteo ułatwi Ci wybór najlepszego ogumienia na zimę.

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł