Rezulteo
Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

Nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Akwaplanacja: jak prawidłowo reagować aby zapobiec wypadkom

Zjawisko akwaplanacji jest częstą przyczyną wypadków i jednym z większych zagrożeń dla użytkowników dróg. Niemniej jednak przestrzeganie kilku prostych zaleceń pozwala ograniczyć ryzyko jego wystąpienia. Z naszego poradnika dowiesz się jak utrzymać auto pod kontrolą.
Akwaplanacja – jak jeździć po mokrej nawierzchni

Akwaplanacja to groźne zjawisko występujące podczas opadów deszczu. Jak sobie z nim radzić? © fr.fotolia.com

Na czym polega zjawisko akwaplanacji?

Akwaplanacja (aquaplaning) to zjawisko występujące na mokrej drodze, zwłaszcza pokrytej kałużami. Polega ono na utracie przyczepności podczas jazdy po grubej warstwie wody, której bieżnik opony nie nadąża odprowadzać. Skutkuje to nagłą utratą kontroli nad pojazdem, który może wpaść w poślizg.

Warto wiedzieć: Zjawisko to może dotyczyć jednego lub kilku kół. Ryzyko aquaplaningu wzrasta tuż po pierwszych opadach deszczu, gdy z wodą mieszają się nagromadzone na drodze resztki oleju i paliw, przez co nawierzchnia robi się jeszcze bardziej śliska. Prędkość jazdy i stan ogumienia również nie pozostają bez wpływu na stopień ryzyka.

Trzy proste wskazówki pozwalające ograniczyć ryzyko akwaplanacji

Im bardziej wytarte opony, tym większe ryzyko akwaplanacji. Płytkie rowki bieżnika znacznie gorzej odprowadzają wodę spod kół.

Co najmniej raz w miesiącu sprawdzaj ciśnienie w oponach. Niedopompowane lub nadmiernie napompowane opony zwiększają ryzyko aquaplaningu.

  • Pamiętaj o dostosowaniu prędkości!

Gdy zauważysz, że droga staje się mokra, zdejmij nogę z gazu. Im szybciej jedziesz, tym więcej wody muszą odprowadzać opony. Jeżeli nie nadążą z jej odprowadzaniem, możesz wpaść w niekontrolowany poślizg.

  • Staraj się jeździć płynnie!

Unikaj gwałtownego przyspieszania, hamowania i skręcania, ponieważ takie manewry pogarszają przyczepność. 

Wzór bieżnika również wpływa na ryzyko akwaplanacji. Na przykład bieżniki ze wzorem w kształcie litery V oraz bieżniki asymetryczne z szerokimi żłobieniami w strefie barkowej zapewniają lepsze odprowadzanie wody na boki. Elastyczność mieszanki gumowej także ma duży wpływ na przyczepność opon.

Jak reagować w przypadku akwaplanacji?

Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, nie wpadaj w panikę! Stopniowo zmniejszaj prędkość, delikatnie zwalniając pedał gazu. Nie hamuj ani nie szarp kierownicą – to tylko pogorszy sprawę i może skończyć się niebezpiecznym bączkiem. Zachowaj spokój i zimną krew. Jeżeli ktoś za Tobą jedzie, ostrzeż go światłami o niebezpieczeństwie. Po przejechaniu mokrego odcinka samochód odzyska przyczepność.

A jeśli poszukujesz jeszcze lepszej ochrony podczas jazdy w deszczu, pamiętaj, że opracowano już technologie, które pozwalają znacznie ograniczyć ryzyko akwaplanacji, np. Anti Surf System firmy Michelin.

Jak uniknąć aquaplaningu?

© rezulteo

Czy ta informacja była pomocna?

Więcej na ten temat

Podobne tematy

Jazda w trudnych warunkach

Dostosowanie stylu jazdy

Sposób prowadzenia pojazdu należy dostosować do warunków panujących na drodze i ewentualnych zagrożeń. Jazda zimą, na zaśnieżonej lub mokrej nawierzchni, jazda z kołem zapasowym, z zamontowanymi łańcuchami śniegowymi lub tekstylnymi, stosowanie opon z kolcami itp. Naucz się oceniać ryzyko i dowiedz się, jak reagować za kierownicą, np. w razie akwaplanacji. W tym dziale wyjaśnimy również, jak działają układy wspomagania jazdy takie jak ABS, ESP czy ASR i jak interpretować zachowanie pojazdu w razie trudności na drodze.

Bezpieczna jazda

Porady i wskazówki na temat bezpiecznej jazdy w czasie deszczu