Porównaj opony i znajdź je w najlepszej cenie!

Dwie podstawowe zasady wyboru bezpiecznych zamienników opon

Zbliża się pora pierwszej wymiany opon w Twoim nowym samochodzie. Z pewnością zastanawiasz się, co teraz zrobić – kupić takie same opony, jak oryginalne, czy może wypróbować inny model ogumienia?

Dwie podstawowe zasady wyboru bezpiecznych zamienników opon

© Fotolia

Opony oryginalne

To opony fabrycznie montowane przez producenta samochodu według wskazań projektanta. Obydwaj wspólnie ustalają ostateczne parametry pojazdu:

 • Wielkość nadkola
 • Średnica felg
 • Zachowanie na drodze
 • Hamowanie
 • Masa itd.

Bywają opony specjalnie opracowane według specyfikacji konkretnego projektanta, która ściśle określa wymaganą budowę wewnętrzną, indeks nośności i prędkości oraz inne parametry, które można odczytać na bocznej ścianie opony.

Mimo oczywistych zalet takiej współpracy, powstałe w rezultacie opony nie zawsze spełniają oczekiwania kierowcy i mogą zupełnie nie pasować do sposobu użytkowania pojazdu.

Projektanci samochodów nie uwzględniają bowiem warunków ani stylu jazdy konkretnego użytkownika, ale kierują się własną hierarchią kryteriów uporządkowanych według typu pojazdu:

 • Zachowanie na drodze
 • Hałas toczenia
 • Hamowanie na suchej nawierzchni
 • Hamowanie na mokrej nawierzchni
 • Trwałość

Warto wiedzieć

Wcale nie musisz kupować takich samych opon, jakie fabrycznie zamontował producent Twojego samochodu. Radzimy jednak zawsze stosować się do wskazań producenta dotyczących rozmiaru i oznaczeń ogumienia, zwłaszcza w przypadku opon specjalnie zaprojektowanych do danego modelu samochodu. Jest to o tyle ważne, że podczas przeglądów technicznych pracownicy stacji kontroli pojazdów sprawdzają zgodność zamontowanych opon.

Dwie podstawowe zasady doboru zamienników opon

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że masz pełne prawo do wymiany oryginalnie zamontowanych opon na inne, o takim samym rozmiarze i parametrach (indeks nośności i prędkości).

W tym celu musisz się zapoznać z tzw. rynkiem zamienników. Są to po prostu opony, które nie powstały w wyniku ścisłej współpracy projektanta pojazdu z producentem.

Mimo to jednak, mogą okazać się znacznie lepsze od oryginalnego wyposażenia, np. dzięki wyższym parametrom lub zastosowaniu nowych technologii.

Aby prawidłowo dobrać zamiennik opon, należy kierować się dwiema prostymi zasadami:

 1. Zastanów się, jakie kryteria są najważniejsze z punktu widzenia Twojego stylu jazdy i warunków, w których najczęściej prowadzisz auto: oszczędność paliwa, trwałość, hamowanie na mokrej nawierzchni itd.
 2. Weź pod uwagę zalecenia niektórych producentów (Porsche, Mercedes, BMW itd.) dotyczące konkretnych modeli samochodów. Aby dowiedzieć się więcej, zajrzyj do naszego przewodnika po oznaczeniach producentów.
Masz do wyboru dwie możliwości

© rezulteo

Czy ta informacja była pomocna?

Podobne tematy

Muszę kupić nowe opony

Muszę kupić nowe opony

Przymierzasz się do zakupu opon? Czy znasz wszystkie możliwości zakupu opon w najlepszej cenie: w Internecie, w salonie samochodowym, u dealera itd. Poznaj zasady montażu i dostępne opcje: wymiana dwóch lub czterech opon, geometria, pompowanie azotem itd. Dobierz odpowiedni rodzaj opon do swojego samochodu (terenowy, osobowy, sportowy itd.) i zakładanego sposobu użytkowania: opony letnie, zimowe, całoroczne, runflat itd.

Jak dobrać opony?

Informacje na etykietach ułatwiają porównywanie opon i umożliwiają dokonanie najlepszego wyboru

Kontynuując nawigację na stronie akceptujesz, że będziemy wykorzystywać pliki Cookies do udoskonalania doświadczeń użytkownika oraz statystyk. Więcej informacji na temat naszej polityki prywatności znajdziesz w regulaminie.