Zbliża się pora zmiany opon letnich na zimowe lub odwrotnie. Co jednak zrobić z zestawem, który nie będzie użytkowany przez kilka najbliższych miesięcy? Poznaj różne sposoby przechowywania opon i dowiedz się, jak uniknąć ewentualnych uszkodzeń.

Przez Opublikowano dnia: 10 czerwca, 2021Kategorie: Sezony461 słowa2.5 minut na przeczytanie
Przechowywanie opon
© fr.fotolia.com

Co złego może się stać z oponami w trakcie przechowywania?

Opony starzeją się nawet wtedy, gdy nie są używane. Nieprawidłowe przechowywanie może znacząco skrócić żywotność ogumienia.

Mieszanka gumowa jest podatna na działanie wilgoci, światła, warunków atmosferycznych i temperatury otoczenia. Pod wpływem tych czynników może się stopniowo utleniać, skutkiem czego na powierzchni gumy tworzą się groźne pęknięcia.

Ponadto nieprawidłowo przechowywane opony mogą odkształcić się do tego stopnia, że już nie będzie można ich zamontować w samochodzie.

Jak prawidłowo przechowywać opony?

Aby uniknąć uszkodzeń opon w trakcie przechowywania, wystarczy stosować się do czterech poniższych zasad:

1. Przy demontażu zaznacz położenie opon w samochodzie

Aby wydłużyć żywotność opon, warto regularnie zamieniać je miejscami. Jest to zalecane, ponieważ bieżniki ścierają się nierównomiernie, np. w samochodach z napędem na przednią oś opony na przednich kołach będą zużywać się nieco szybciej.

Dlatego przy demontażu warto zaznaczyć położenie poszczególnych opon, aby potem odpowiednio zamienić je miejscami. Można np. napisać kredą „PP” na boku prawej przedniej opony, „LP” – na boku lewej przedniej opony itd.

Poznaj zasady rotacji kół

2. Wyczyść zdemontowane opony

Przed długotrwałym przechowywaniem opony należy przeczyścić – usunąć grudki ziemi, kamyczki i inne nieczystości nagromadzone w rowkach bieżnika, a następnie wytrzeć do sucha, aby zapobiec ewentualnej korozji mieszanki gumowej.

3. Znajdź odpowiednie miejsce do przechowywania

Aby uniknąć uszkodzenia gumy, opony należy przechowywać w zamkniętym, suchym i wentylowanym pomieszczeniu o umiarkowanej temperaturze (10-25°C), z dala od bezpośredniego światła słonecznego i innych niekorzystnych czynników atmosferycznych oraz wszelkich substancji chemicznych (rozpuszczalniki, węglowodory, olej itp.). Jeszcze lepsze efekty zapewnią specjalne pokrowce ochronne lub zwykłe, nieprzezroczyste worki foliowe, z których przed zamknięciem należy odessać powietrze.

W żadnym razie nie trzymaj opon na wolnym powietrzu, nawet pod zadaszeniem, ponieważ grozi to powierzchniowym stwardnieniem gumy, a w efekcie jej pękaniem pod wpływem zanieczyszczeń atmosferycznych, ozonu, promieni UV lub silnych wahań temperatury i wilgotności.

Unikaj również przechowywania opon w pobliżu źródeł ciepła i urządzeń elektrycznych wytwarzających ozon (prostownik do akumulatora, spawarka itp.).

4. Prawidłowo ułóż opony na czas przechowywania

Sposób ułożenia zależy od tego, czy przechowujesz całe koła razem z felgami, czy same opony.

  • Przechowywanie opon z felgami

Nie stawiaj pionowo – podwieś lub ułóż płasko jedna na drugiej

Przechowywanie opon z felgami
© rezulteo
  • Przechowywanie opon bez felg

Nie podwieszaj, ani nie układaj jedna na drugiej – ustaw pionowo i lekko przekręcaj raz na miesiąc, aby zmienić punkt styczności z podłożem.

Przechowywanie opon bez felg
© rezulteo

 

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł