Rezulteo
Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

Nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

2 czy 4 opony zimowe?

Zima za pasem, zatem przymierzasz się do wymiany opon, aby lepiej przygotować swój samochód do trudnych warunków pogodowych jak śnieg, mróz czy oblodzenie. Zastanawiasz się czy naprawdę trzeba założyć 4 opony zimowe... A może wystarczą tylko 2 z przodu, a na tylnej osi można zostawić opony letnie? Przeczytaj nasze porady, aby dowiedzieć się, jak zapewnić maksymalną przyczepność i sterowność samochodu w warunkach zimowych.
2-czy-4-opony-zimowe

© Adobe Stock

4 opony zimowe dla maksimum bezpieczeństwa

Opony zimowe to gwarancja dobrej przyczepności w temperaturach poniżej 7°C. Specjalnie zaprojektowana mieszanka gumowa i bieżnik zapewniają duży komfort jazdy po śniegu, lodzie i śliskiej nawierzchni.

Montując komplet opon zimowych, masz pewność, że wszystkie 4 koła będą zachowywać się identycznie. Wszystkie opony będą harmonijnie współpracować, zapewniając najlepszą trakcję i przyczepność. Niezależnie od tego, czy Twój samochód ma napęd na przednie, tylne, czy wszystkie koła, tylko 4 opony zimowe zagwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa w chłodniejszych miesiącach.

Jakie zagrożenia wiążą się z montażem tylko 2 opon zimowych?

Ze względów oszczędnościowych kuszący może wydawać się montaż opon zimowych tylko na kołach napędowych. Przecież łańcuchy śniegowe zakłada się tylko na jednej osi.

Uwaga!

  • Montując tylko 2 opony zimowe, zaburzasz równowagę między przednimi i tylnymi kołami samochodu. W konsekwencji narażasz się na poważne ryzyko utraty przyczepności na zjazdach i zakrętach oraz przy hamowaniu, zwłaszcza na zaśnieżonej lub oblodzonej nawierzchni.
  • Opony zimowe na przedniej osi pozwalają zachować odpowiednią trakcję i sterowność samochodu. Zamontowane na tylnej osi zapewniają natomiast bardzo dobrą przyczepność na zakrętach.
  • Montując opony zimowe tylko na przednich kołach w samochodzie z napędem na przednią oś, stracisz kontrolę nad tyłem pojazdu, co może skończyć się niebezpiecznym bączkiem przy gwałtowniejszych manewrach. Natomiast jeżeli zamontujesz opony zimowe tylko na tylnych kołach w samochodzie z napędem na tylną oś, utracisz kontrolę nad przednią częścią pojazdu, przez co stanie się on nadsterowny. Z kolei montaż opon zimowych tylko na przednich kołach może spowodować podsterowność. Tak, czy inaczej, stracisz kontrolę nad jedną z osi.

Chcesz kupić 4 opony zimowe?            Znajdź je na rezulteo

Czy ta informacja była pomocna?

Więcej na ten temat

Podobne tematy

Muszę kupić nowe opony

Muszę kupić nowe opony

Przymierzasz się do zakupu opon? Czy znasz wszystkie możliwości zakupu opon w najlepszej cenie: w Internecie, w salonie samochodowym, u dealera itd. Poznaj zasady montażu i dostępne opcje: wymiana dwóch lub czterech opon, geometria, pompowanie azotem itd. Dobierz odpowiedni rodzaj opon do swojego samochodu (terenowy, osobowy, sportowy itd.) i zakładanego sposobu użytkowania: opony letnie, zimowe, całoroczne, runflat itd.

Jak dobrać opony?

Informacje na etykietach ułatwiają porównywanie opon i umożliwiają dokonanie najlepszego wyboru

Najważniejsze informacje o oponach zimowych

Opony zimowe to podstawa bezpiecznej jazdy w warunkach zimowych