Musisz kupić nowe opony zimowe i zastanawiasz się, jakie opcje wchodzą w grę, jeżeli chodzi o rozmiar? Mniejsze opony często bywają tańsze. Co jednak z wydajnością, zwłaszcza podczas jazdy na śniegu? Co na ten temat mówią przepisy?

Przez Opublikowano dnia: 10 czerwca, 2021Kategorie: Sezony406 słowa2.2 minut na przeczytanie
Opony zimowe o mniejszym rozmiarze niż letnie
© rezulteo

Mniejsze opony – tańsze i bardziej wydajne na śniegu

Stosowanie opon zimowych o mniejszym rozmiarze niż letnie przynosi dwie znaczące korzyści – oszczędność pieniędzy oraz lepszą wydajność w niektórych okolicznościach.

Na pewno nie umknęło Twej uwadze, że mniejsze opony często bywają tańsze. To jednak nie wszystko, ponieważ przy grubej pokrywie śnieżnej na drodze sprawdzają się one znacznie lepiej od większego ogumienia.

Dzieje się tak dlatego, że szerokie opony napotykają większy opór podczas jazdy w głębokim śniegu. Natomiast węższe opony z wyższymi bokami, ale o mniejszej średnicy o wiele łatwiej pokonują śnieg i zapewniają lepszą trakcję w trudnych warunkach zimowych. Dodatkową zaletą jest wyraźnie mniejszy hałas toczenia.

Węższe opony mają jednak również pewne wady. Wśród nich należy przede wszystkim wymienić krótszą żywotność, która wynika z zastosowania mniejszej ilości gumy. Ponadto węższe opony charakteryzują się nieco słabszą przyczepnością na suchej nawierzchni.

Opony zimowe o mniejszym rozmiarze niż letnie
© rezulteo

Zmiany rozmiaru opon w świetle obowiązujących przepisów

Prawo dopuszcza możliwość wyposażenia pojazdu w opony zimowe o rozmiarze mniejszym od oryginalnego ogumienia. Nie znaczy to jednak, że można zamontować opony o dowolnej wielkości. Przy wyborze rozmiaru ogumienia należy kierować się przede wszystkim homologacją producenta samochodu. Prawidłowo dobrane opony są gwarancją bezpiecznej i wydajnej jazdy.

Homologowane rozmiary ogumienia można znaleźć w karcie pojazdu, po wewnętrznej stronie drzwi kierowcy, a w niektórych krajach również w dowodzie rejestracyjnym. Możesz także skorzystać z naszej wyszukiwarki.

Indeks prędkości opon zimowych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami opony zimowe mogą mieć niższy indeks prędkości od letnich. Z racji trudnych warunków na drodze (śnieg, deszcz, oblodzenia itp.) zimą jeździ się zwykle nieco wolniej niż latem. Ponadto niższy indeks prędkości przekłada się na lepszą wydajność ogumienia na zaśnieżonej nawierzchni.

Nie zapomnij też o obowiązku przyklejenia specjalnej naklejki ostrzegawczej w miejscu dobrze widocznym dla kierowcy. Naklejka powinna wskazywać maksymalną prędkość, z jaką można jeździć na aktualnie zamontowanych oponach zimowych.

Opony zimowe o mniejszym rozmiarze niz letnie
© Fotolia

Szukając opon na rezulteo, możesz spotkać się z propozycją produktu o innym indeksie nośności i prędkości niż indeks opon będących w wyposażeniu Twojego samochodu. Jest to możliwe pod warunkiem przestrzegania kilku zasad.

Znajdź opony zimowe

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł