Opony alpejskie, nordyckie, kolcowane, łańcuchy śniegowe, łańcuchy tekstylne itd. – mnogość dostępnego na rynku zimowego wyposażenia pojazdów przyprawia o zawrót głowy. W które z oferowanych produktów warto zainwestować? Poniżej zamieszczamy zestawienie różnych typów opon zimowych i dodatkowego wyposażenia wraz z krótkimi opisami zastosowań.

Przez Opublikowano dnia: 10 czerwca, 2021Kategorie: Sezony474 słowa2.4 minut na przeczytanie
Opony alpejskie, nordyckie, kolcowane, łańcuchy śniegowe, łańcuchy tekstylne - co wybrać?
© fr.fotolia.com

Które opony zimowe wybrać?

Gdy tylko temperatura zacznie zbliżać się do 0°C, zapomnij o oponach letnich – tylko opony zimowe zapewniają odpowiednią przyczepność i trakcję, a co za tym idzie – optymalny poziom bezpieczeństwa. Ale które opony zimowe wybrać? Wszystko zależy od warunków pogodowych, w których będziesz jeździć.

Opony alpejskie, czyli uniwersalne ogumienie zimowe

Największą popularnością cieszą się opony alpejskie, zwane również śniegowymi. Całkiem dobrze sprawdzają się przy wszystkich zjawiskach pogodowych, jakie mogą towarzyszyć spadkom temperatury poniżej 7°C, a więc na śniegu, lodzie, w deszczu, a także na suchej, ale zimnej nawierzchni.

Przejrzyj nasz wybór opon zimowych

Opony nordyckie, czyli rozwiązanie opracowane z myślą o najtrudniejszych warunkach zimowych

Jak sama nazwa wskazuje, opony nordyckie przeznaczone są do użytku w regionach, w których ujemne temperatury mogą utrzymywać się przez wiele tygodni, a więc przede wszystkim w krajach skandynawskich i na obszarach górskich.

Przejrzyj nasz wybór opon nordyckich

Opony z kolcami lub z możliwością dodania kolców – najlepsze na oblodzenia

Opony zimowe, alpejskie lub nordyckie mogą być wyposażone w metalowe kolce, które zapewniają jeszcze lepszą przyczepność na lodzie i śniegu. Opony kolcowane są stosowane głównie w krajach skandynawskich i na obszarach górskich, gdzie zimy bywają szczególnie dotkliwe.

Przejrzyj nasz wybór opon kolcowanych

Opony całoroczne, czyli rozwiązanie kompromisowe na łagodne zimy

Opony całoroczne to rozwiązanie kompromisowe między oponami letnimi i zimowymi, które pozwala uniknąć konieczności sezonowej wymiany ogumienia – zalecane wyłącznie w regionach, w których typowo zimowe zjawiska pogodowe występują sporadycznie.

Przejrzyj nasz wybór opon całorocznych

Czy warto inwestować w dodatkowe wyposażenie, a jeżeli tak, to jakie?

Na zaśnieżonych trasach, a w szczególności na odcinkach pod górę, może przydać się dodatkowy sprzęt poprawiający trakcję i przyczepność opon. Chodzi oczywiście o łańcuchy śniegowe i tekstylne.

Warto o nich pomyśleć, ponieważ mogą okazać się szczególnie pomocne np. w razie nagłego załamania pogody lub podczas wypadu na narty.

Łańcuchy śniegowe

Przy wyborze spośród wielu dostępnych na rynku typów łańcuchów śniegowych należy wziąć pod uwagę markę i model auta, rozmiar opon oraz przewidywaną częstotliwość ich użytkowania. Łańcuchy zakłada się na koła napędowe. Obowiązek stosowania łańcuchów śniegowych sygnalizowany jest znakiem nakazu C-18.

Łańcuchy tekstylne

Łańcuchy tekstylne są dostępne w wielu odmianach, z czego niektóre można również stosować na odcinkach dróg ze znakiem C-18. Zakłada się je podobnie jak konwencjonalne łańcuchy śniegowe, z tym że zalecane są raczej do sporadycznego użytku, zwłaszcza w warunkach miejskich.

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł