Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Czy do auta 4x4 też potrzebuję opon zimowych?

Zastanawiasz się, czy jest sens kupować opony zimowe do samochodu terenowego? Auta terenowe zapewniają wysoki komfort jazdy w różnych warunkach. Ale co ze śniegiem i śliskimi drogami w zimie?
Zimowe opony 4x4

Aby śmiało stawić czoła zimie, najlepiej zaopatrzyć się w komplet odpowiednich opon! © www.istockphoto.com

Uwaga na ryzyko poślizgu, zwłaszcza na stromych zjazdach!

W warunkach zimowych najistotniejsza jest przyczepność. Niezależnie od tego, czy droga jest pokryta śniegiem, lodem, czy po prostu mokra, opony muszą zapewniać na tyle dobrą przyczepność, aby nie doszło do poślizgu podczas hamowania lub pokonywania zakrętów.

Jest to szczególnie ważne na zjazdach, gdzie auta terenowe nie radzą sobie lepiej od samochodów z napędem na dwa koła. Wręcz przeciwnie, pojazdy terenowe bywają dużo cięższe, a co za tym idzie trudniejsze w prowadzeniu podczas hamowania czy pokonywania zakrętów.

Dlatego tak ważne jest wyposażenie terenówki w dobre opony zimowe. Tylko one bowiem zapewniają optymalną przyczepność na mokrej, zaśnieżonej lub oblodzonej nawierzchni. Wykonane są z mieszanki gumowej zaprojektowanej pod kątem najlepszej skuteczności w temperaturach poniżej 7°C.

Opony zimowe do aut z napędem na cztery koła

Większość renomowanych producentów oferuje opony zimowe zaprojektowane specjalnie dla pojazdów terenowych, odznaczające się wysokimi osiągami w zakresie hamowania, trakcji i odporności na zjawisko akwaplanacji.  

Opony takie są najlepszym rozwiązaniem na zimę dzięki następującym cechom:

  • Materiały odporne na niskie temperatury
  • Bieżnik kierunkowy, często asymetryczny
  • Głębokie rowki z licznymi krawędziami
  • Duża liczba lameli
  • Szerokie żłobienia wzdłużne

2 czy 4 opony zimowe?

Ze względów oszczędnościowych kuszący może wydawać się zakup tylko dwóch opon zimowych. Uwaga – to bardzo ryzykowne rozwiązanie! Samochód z dwiema oponami zimowymi i dwiema letnimi może zachowywać się w sposób nieprzewidywalny i łatwo wpadać w poślizgi na zakrętach. Sprawdź na filmie:

W zależności od położenia opon zimowych (przednia lub tylna oś) samochód staje się pod- lub nadsterowny. Z tej właśnie przyczyny, a także celem ochrony układu napędowego, w pojazdach terenowych zawsze należy montować komplet ogumienia zimowego.

Czy ta informacja była pomocna?

Więcej na ten temat

Podobne tematy

Zmiana opon na zimowe

Zima za pasem

Już czas pomyśleć o oponach zimowych! Kiedy właściwie trzeba je założyć? Kiedy najlepiej je kupić i jak dobrać odpowiednie wyposażenie pojazdu? Czy potrzebny mi będzie łańcuch śniegowy? Co sądzić o łańcuchach tekstylnych? W tym dziale znajdziesz odpowiedź na te i wiele innych pytań! Ale to nie wszystko. Dowiesz się również najważniejszych rzeczy o konserwacji opon zimowych i regulacji ciśnienia w zależności od temperatury celem zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa.

Dobieranie właściwych opon 4x4

Opony zimowe 4x4 do jazdy po śniegu i błoci

Opony zimowe – ciśnienie i konserwacja

Nasze porady dotyczące konserwacji i regulacji ciśnienia w oponach zimowych