Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Czym różnią się opony zimowe od letnich?

Jakie opony najlepiej pasują do Twojego samochodu, sposobu jego użytkowania i aktualnych warunków pogodowych? Czy koniecznie trzeba zmieniać ogumienie co sezon, czy można jeździć na oponach zimowych latem i odwrotnie? Poznaj zalety i wady poszczególnych rodzajów ogumienia i dowiedz się, czym się od siebie różnią.
Opony zimowe i letnie – poznaj różnice

Opony zimowe przeznaczone są do użytku w innych warunkach niż letnie © rezulteo

Dlaczego opony zimowe lepiej sprawdzają się zimą od opon letnich?

Stosowane opony powinny umożliwiać zachowanie kontroli nad pojazdem we wszystkich niesprzyjających warunkach drogowych, jak śnieg, oblodzenia, zmarznięta, mokra i śliska nawierzchnia. Opony zimowe są specjalnie zaprojektowane z myślą o takich właśnie warunkach:

  • Ich mieszanka gumowa jest przystosowana do pracy w ujemnych temperaturach: dzięki dodatkowi krzemionki zachowuje elastyczność na mrozie, zapewniając tym samym optymalną przyczepność.
  • Głębokie rowki bieżnika umożliwiają szybkie i sprawne odprowadzanie wody i śniegu.
  • Liczne lamele pomagają utrzymać dobrą przyczepność i trakcję.

Opony letnie z kolei są zoptymalizowane pod kątem dodatnich temperatur. Zimą ich guma twardnieje, przez co spada przyczepność, skuteczność hamowania i zdolność przenoszenia napędu. Ponadto bieżnik z mniejszą liczbą rowków i lameli znacznie gorzej radzi sobie na śniegu.

Dowody w liczbach:

  • Na zimnej i mokrej nawierzchni droga hamowania opon letnich może być do 2 razy dłuższa niż w przypadku opon zimowych.
  • Na śniegu lub lodzie może ona być nawet 8 razy dłuższa.
porównanie-drogi-hamowania-opon-zimowych-i-letnich-na-mokrej-nawierzchni

© rezulteo

Wniosek: nie używaj opon letnich zimą. Tylko opony zimowe zapewniają optymalną przyczepność i trakcję oraz krótszą drogę hamowania i mniejsze ryzyko poślizgu lub akwaplanacji.

Dlaczego opony letnie lepiej sprawdzają się latem od opon zimowych?

Z drugiej strony, opony letnie mają wyraźną przewagę nad zimowymi w cieplejszym sezonie. Ich mieszanka gumowa jest przystosowana do pracy w temperaturach powyżej 7°C, sztywny bieżnik dobrze trzyma się suchej drogi, a odpowiednio zaprojektowane rowki dobrze odprowadzają wodę podczas jazdy na mokrej nawierzchni.

Co zrobić, jeśli na wiosnę okaże się, że moje opony zimowe są zbyt zużyte, aby przetrwać kolejną zimę? Czy można zostawić je na lato i zużyć do końca? Zasadniczo nie ma zakazu stosowania opon zimowych latem – obowiązujące przepisy wymagają jedynie, aby głębokość rowków bieżnika była większa niż 1,6 mm.

Trzeba jednak pamiętać, że opony zimowe są mniej bezpieczne w wysokich temperaturach. Mają dłuższą drogę hamowania na suchej nawierzchni, a ryzyko akwaplanacji na mokrej drodze jest większe. Dlatego jeżeli zdecydujesz się zostawić opony zimowe na lato, aby zużyć je do końca, odpowiednio dostosuj styl jazdy i ogranicz prędkość, mając na uwadze słabszą wydajność ogumienia.

Ile warte są opony całoroczne latem i zimą?

Największą zaletą opon całorocznych jest brak konieczności sezonowej wymiany ogumienia. Z kolei do największych wad należy zaliczyć słabszą wydajność – opony całoroczne wypadają średnio w testach sprawności w każdych warunkach pogodowych, dlatego zalecane są głównie do użytku w regionach o łagodnych zimach. Opony całoroczne rozwiązanie kompromisowe między ogumieniem letnim i zimowym. Nigdy nie będą tak dobre na suchej nawierzchni jak opony letnie, ani tak wydajne na śniegu i lodzie jak opony zimowe.  

Według testów przeprowadzonych przez TCS (Touring Club Suisse) opony całoroczne:

  • mają dłuższą drogę hamowania latem na suchej nawierzchni w porównaniu do opon letnich.
  • mają dłuższą drogę hamowania zimą na mokrej lub zaśnieżonej nawierzchni w porównaniu do opon zimowych.

Podsumowując, zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i z przyczyn finansowych, lepiej zmieniać opony co sezon niż stosować ogumienie całoroczne. Tak więc sezonowa wymiana ogumienia to czysty zysk!

Czy ta informacja była pomocna?

Więcej na ten temat

Podobne tematy

Zmiana opon na letnie

Wiosna tuż, tuż

Już niedługo pora zmienić opony na letnie. Kiedy należy je zamontować? Kiedy kupić, aby wydać jak najmniej i jak wybrać opony najlepiej dopasowane do moich potrzeb? Gdzie przechowywać opony zimowe? W tym dziale odpowiemy na wszystkie te pytania!

Najważniejsze informacje o oponach zimowych

Opony zimowe to podstawa bezpiecznej jazdy w warunkach zimowych

Jakie opony wybrać?

Dobór rodzaju opon w zależności od pojazdu i sposobu jego użytkowania: opony 4x4, opony ekologiczne, opony do kampera, opony do przyczepy, opony do samochodów zabytkowych itd