Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Jak dostosować ciśnienie w oponach zimą?

Na pewno wiesz, że powietrze rozszerza się pod wpływem ciepła i kurczy pod wpływem zimna. Temperatura otoczenia wpływa zatem na ciśnienie w oponach. A powszechnie wiadomo, że niedopompowane opony stanowią niebezpieczeństwo. Dowiedz się, jak prawidłowo dostosować ciśnienie, aby bezpiecznie jeździć w warunkach zimowych.
Pomiar ciśnienia w oponach

Dostosowanie ciśnienia w oponach do niższych temperatur. © rezulteo

Jak wyregulować ciśnienie w oponach na zimę?

Niższe temperatury automatycznie powodują spadek ciśnienia w oponach. Aby to wyrównać, należy dodać 0,2 bara do zalecanej wartości ciśnienia.

Jak to zrobić?

  • Najpierw sprawdź ciśnienie zalecane przez producenta pojazdu. Zazwyczaj jest ono podane w instrukcji obsługi samochodu, a w niektórych modelach pojazdów również po wewnętrznej stronie drzwi kierowcy lub pod klapką wlewu paliwa. Można je również znaleźć w naszym zestawieniu pojazdów.
  • Dodaj 0,2 bara do zalecanej wartości ciśnienia.
  • Opony zawsze pompuj „na zimno”, tzn. po co najmniej 2-godzinnym postoju lub zanim przejedziesz 3 km (z niską prędkością).

Jak często należy sprawdzać ciśnienie w oponach?

Pamiętaj o sprawdzaniu ciśnienia w oponach co najmniej raz w miesiącu i przed każdą dłuższą podróżą.

Jazda z nieodpowiednim ciśnieniem grozi szybszym zużyciem bieżnika, a nawet pęknięciem opony. Do tego należy liczyć się z gorszą przyczepnością i większym zużyciem paliwa. Tak więc regularna kontrola ciśnienia to czysty zysk!

Porada Rezulteo:

Nie zapomnij sprawdzić ciśnienia w kole zapasowym.

Czy ta informacja była pomocna?

Więcej na ten temat

Podobne tematy

Zmiana opon na zimowe

Zima za pasem

Już czas pomyśleć o oponach zimowych! Kiedy właściwie trzeba je założyć? Kiedy najlepiej je kupić i jak dobrać odpowiednie wyposażenie pojazdu? Czy potrzebny mi będzie łańcuch śniegowy? Co sądzić o łańcuchach tekstylnych? W tym dziale znajdziesz odpowiedź na te i wiele innych pytań! Ale to nie wszystko. Dowiesz się również najważniejszych rzeczy o konserwacji opon zimowych i regulacji ciśnienia w zależności od temperatury celem zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa.

Wypad na narty

Wypad na narty

Wybierasz się na urlop w góry? Aby bezpiecznie jeździć zimą, zwłaszcza na dłuższych trasach, zadbaj o właściwe wyposażenie: opony zimowe, łańcuchy śniegowe itd. Dowiedz się, jak wyregulować ciśnienie w oponach w zależności od panującej temperatury, kiedy i jak zakładać łańcuchy, a także jak dostosować sposób prowadzenia pojazdu. Zanim ruszysz w drogę, dla własnego bezpieczeństwa koniecznie pamiętaj, aby sprawdzić ciśnienie i stopień zużycia opon.

Z mojej opony uszło powietrze

Z mojej opony uszło powietrze

Słabo napompowana opona zagraża Twojemu bezpieczeństwu! Naucz się rozpoznawać alarmy czujnika ciśnienia i wykrywać ewentualne nieszczelności. Poznaj różne metody naprawy opon. W tym dziale znajdziesz wszystkie istotne wskazówki dotyczące utrzymania prawidłowego ciśnienia w oponach.

Pompowanie opon

Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w oponach