Przepisy dotyczące opon zimowych i letnich: przestrzegaj obowiązującego prawa i postanowień kodeksu drogowego

Przepisy dotyczące opon

Wszystko, co trzeba wiedzieć o przepisach dotyczących ogumienia: gdzie i kiedy obowiązkowo należy stosować opony zimowe, jak dobrać odpowiedni rozmiar opon, jakich zamienników można użyć zgodnie z obowiązującym prawem, co zrobić, aby bez problemu zaliczyć przegląd techniczny czy uniknąć mandatu. W tym dziale znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat krajowych i europejskich przepisów dotyczących ogumienia: wymagania dla opon śniegowych, kodeks drogowy, oznakowanie itp.

W jakich krajach należy obowiązkowo stosować opony zimowe?

W których krajach europejskich należy obowiązkowo stosować opony zimowe?

Wybierasz się na narty do Niemiec, Austrii lub Szwajcarii albo planujesz zimową wycieczkę w inne regiony? Pamiętaj, że w każdym kraju obowiązują inne przepisy dotyczące stosowania opon zimowych, łańcuchów śniegowych i opon z kolcami. Zanim ruszysz w drogę, dowiedz się więcej na ten temat, aby uniknąć mandatu! Zapoznaj się z naszym zestawieniem uregulowań prawnych obowiązujących w poszczególnych krajach Europy.

utqg-oznaczenia-na-boku-opony

Czy przy wyborze opon można polegać na oznaczeniach UTQG?

Być może zdarzyło Ci się już spotkać oznaczenia UTQG (Uniform Tire Quality Grade – Jednorodna Klasyfikacja Jakości Opon). Są obowiązkowe tylko w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Umieszczone z boku opony oznaczenia określają wydajność ogumienia w trzech kategoriach: odporność bieżnika na zużycie (treadwear), trakcja i temperatura. Czy mogą one być pomocne przy wyborze opon? Jak je interpretować i na ile można im ufać?

Czy można stosować różne opony?

Czy można stosować różne opony?

Zamontowanie dwóch różnych opon, czy to na tej samej osi, czy parami na przedniej i tylnej, może w istotny sposób wpłyną...

Cztery najważniejsze rzeczy, jakie trzeba wiedzieć o przepisach w sprawie opon

Cztery najważniejsze rzeczy, jakie trzeba wiedzieć o przepisach dotyczących opon

Co jako kierowca musisz wiedzieć, aby nieświadomie nie złamać kodeksu drogowego i innych obowiązujących przepisów? Przepisy dotyczące użytkowania opon sformułowano w różnych ustawach i rozporządzeniach. Poniżej cztery najważniejsze rzeczy, jakie trzeba sprawdzić, aby mieć pewność, że stosowane ogumienie jest zgodne z obowiązującymi przepisami.

Przegląd techniczny a opony: trzy rzeczy, które należy sprawdzić, aby uniknąć konieczności ponownej kontroli pojazdu

Opony: trzy rzeczy, które warto sprawdzić przed przeglądem technicznym

Przygotowujesz się do przeglądu technicznego? Przeczytaj o trzech najważniejszych rzeczach, które warto sprawdzić, aby uniknąć konieczności ponownej kontroli pojazdu.