Porównaj opony i znajdź je w najlepszej cenie!

Cztery najważniejsze rzeczy, jakie trzeba wiedzieć o przepisach dotyczących opon

Co jako kierowca musisz wiedzieć, aby nieświadomie nie złamać kodeksu drogowego i innych obowiązujących przepisów? Przepisy dotyczące użytkowania opon sformułowano w różnych ustawach i rozporządzeniach. Poniżej cztery najważniejsze rzeczy, jakie trzeba sprawdzić, aby mieć pewność, że stosowane ogumienie jest zgodne z obowiązującymi przepisami.
Cztery najważniejsze rzeczy, jakie trzeba wiedzieć o przepisach w sprawie opon

Czy Twoje opony są zgodne z przepisami? © rezulteo

Przepisowe oznaczenia opon

Rozmiar opon

Dla każdego pojazdu przewidziano odpowiednie rozmiary ogumienia. Masz pełną dowolność wyboru modelu i marki, ale zawsze musisz upewnić się, czy rozmiar opon jest zgodny z zaleceniami producenta Twojego samochodu.

Indeksy nośności i prędkości  

Przy wymianie pamiętaj o tym, że indeksy nośności i prędkości nowych opon nie mogą być niższe od parametrów oryginalnego ogumienia. Wyjątek dotyczy opon zimowych, w przypadku których prawo dopuszcza mniejsze indeksy prędkości, ale minimalny indeks prędkości to Q. Przy korzystaniu z tej opcji należy umieścić na desce rozdzielczej naklejkę, która będzie przypominać kierowcy o ograniczonej prędkości.  

Inne oznaczenia opon

Pozostałe przepisowe oznaczenia opon zawierają informacje dotyczące budowy i konstrukcji opony, wskazują markę i kategorię użytkową (M+S, 3PMSF itp.) oraz ewentualnie zastosowane rozwiązania specjalne (RunFlat, Tubeless itp.).

Montaż opon na osi

Na tej samej osi należy bezwzględnie zamontować dwie jednakowe opony: tej samej marki, modelu i o takim samym rozmiarze. Jedyny wyjątek w tym zakresie dotyczy koła zapasowego. Prawo dopuszcza jednak stosowanie różnych opon (marka i model) na przedniej i tylnej osi.

„W trosce o Twoje bezpieczeństwo na drodze zalecamy stosowanie czterech jednakowych opon o podobnym stopniu zużycia.”

Zużycie i uszkodzenia ogumienia 

Zużycie opon 

W głównych rowkach bieżnika znajdują się wskaźniki zużycia opon. Sygnalizują one minimalną głębokość 1,6 mm, po przekroczeniu której należy bezwzględnie wymienić opony, gdyż zbyt płytkie rowki nie zapewniają wystarczająco sprawnego odprowadzania wody. Wzór bieżnika opon musi być wyraźnie widoczny na całej szerokości – nawet miejscowe wytarcia kwalifikują oponę do wymiany.

Należy ponadto upewnić się, czy różnica głębokości głównych rowków opon na tej samej osi nie przekracza 5 mm.

Uszkodzenia eksploatacyjne i mechaniczne opon 

Opony nie mogą mieć żadnych głębokich uszkodzeń. Jeżeli widać osnowę (metalowe druty), opony nie nadają się do dalszego użytku – należy jak najszybciej wymienić je na nowe.

„Radzimy nie zwlekać z wymianą opon do momentu, w którym bieżnik zrówna się ze wskaźnikiem zużycia, zwłaszcza jeżeli często jeździsz w deszczu i po mokrych drogach. Ponadto, w razie stwierdzenia nierównomiernego zużycia ogumienia, należy bezwzględnie udać się na kontrolę geometrii pojazdu.”

Opony zimowe

Oznaczenia opon zimowych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami opony zimowe muszą posiadać oznaczenie M+S. Symbol 3PMSF wprawdzie nie jest wymagany w Europie, ale tylko on gwarantuje optymalną wydajność ogumienia w warunkach zimowych.

Opony z kolcami

W Polsce opony kolcowane mogą być wykorzystywane w pojazdach biorących udział w rajdach i wyścigach zimowych za zgodą zarządcy drogi, a więc m.in. zarządu województwa, zarządu powiatu bądź wójta (burmistrza, prezydenta miasta), w zależności od kategorii drogi, na której odbywa impreza. Obowiązek uzyskania zgody spoczywa na organizatorze wydarzenia.

Czy ta informacja była pomocna?

Podobne tematy

Sprawdzanie zużycia opon przed przeglądem technicznym

Zaliczam przegląd techniczny

Zbliża się termin przeglądu technicznego pojazdu? W tym dziale poznasz wszystkie kryteria brane pod uwagę przy kontroli stanu opon: dopuszczalny stopień zużycia, przepisowe wymiary, montaż różnych opon na przedniej i tylnej osi itd. Poza tym nauczysz się rozpoznawać uszkodzenia i objawy zużycia, przez które auto może nie zaliczyć przeglądu i które zwyczajnie zagrażają Twojemu bezpieczeństwu, jak np. dziury, pęknięcia, wybrzuszenia itp.

Czy już pora wymienić opony?

Czy już pora wymienić opony?

Kiedy wymienić opony na nowe? To często zadawane pytanie. Dowiedz się, jak mierzyć stopień zużycia opon i po czym poznać nadmierne zużycie lub uszkodzenia eksploatacyjne. Sprawdź, czy Twoje opony są zgodne z przepisami kodeksu drogowego, dowiedz się, kiedy zostały wyprodukowane, czy wymienić dwie, czy wszystkie cztery opony, a także jak wykryć ewentualne nieszczelności na podstawie wskazań czujnika ciśnienia. Słowem: kompletny poradnik przydatny w każdej sytuacji!

Przepisy dotyczące opon

Przepisy dotyczące opon zimowych i letnich: przestrzegaj obowiązującego prawa i postanowień kodeksu drogowego