Rezulteo
Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

Nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Dwa sposoby na zmianę rozmiaru opon bez narażania się na ryzyko mandatu

Nadchodzi moment zmiany opon i zastanawiasz się jakie opcje wchodzą w grę jeżeli chodzi o rozmiar? Opony w pewnych rozmiarach mogą być sporo tańsze. Ponadto może zdarzyć się, że opony w oryginalnym rozmiarze będą chwilowo niedostępne na rynku. Czasem właściciele aut zmieniają rozmiar opon, aby zyskać lepszą przyczepność na drodze lub po prostu poprawić wygląd samochodu. Jak zmienić rozmiar opon bez obaw o bezpieczeństwo i z poszanowaniem obowiązujących przepisów? Przeczytaj nasz poradnik, aby poznać wszystkie możliwe w tej sytuacji opcje.
Dwa sposoby na zmianę rozmiaru opon bez narażania się na ryzyko mandatu

© istockphoto.com

Wymiana opon: postaw na rozmiary homologowane przez producenta samochodu!

To zdecydowanie zalecane rozwiązanie, które pozwoli uniknąć wszelkich problemów. Producenci zwykle wskazują rozmiary opon pasujące do danego modelu auta. Takie ogumienie gwarantuje maksymalną wydajność i najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Homologowane rozmiary ogumienia można znaleźć po wewnętrznej stronie drzwi kierowcy, w dokumentacji technicznej pojazdu lub w dowodzie rejestracyjnym.

Znajdź homologowane rozmiary opon do Twojego auta

Wymiana opon: zamontuj zamienniki pod warunkiem spełnienia ściśle określonych wymagań!

Pomóc w tym mogą pewne obliczenia pozwalające określić rozmiary opon, które teoretycznie powinny pasować w miejsce oryginalnego ogumienia.

Są to złożone obliczenia, oparte na ściśle określonych kryteriach technicznych:

  • Zewnętrzna średnica koła powinna być zbliżona do oryginalnej (z tolerancją ±3%), aby uniknąć przekłamań prędkościomierza i zapewnić sprawne działanie systemów wspomagania (ABS, ESP) oraz zmiany biegów.
  • Indeksy nośności i prędkości nie mogą być niższe od parametrów oryginalnego ogumienia (chyba że zmieniasz opony letnie na zimowe, na których będziesz jeździć wolniej z powodu trudniejszych warunków atmosferycznych).

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz artykuł o zamiennikach…

Należy jednak mieć na uwadze, że są to obliczenia czysto teoretyczne, które w żadnym razie nie uwzględniają ograniczeń technicznych danego pojazdu. W związku z tym musisz przygotować się na przykre niespodzianki, np. takie, że opona nie zmieści się pod zawieszeniem lub będzie wystawać poza błotniki.

Porada rezulteo:

Aby uniknąć takich problemów, radzimy postawić na rozmiary homologowane przez producenta samochodu.

Takie rozwiązanie zapewnia:

  • pełną kompatybilność opon z konstrukcją pojazdu
  • maksymalną wydajność i najwyższy poziom bezpieczeństwa
  • całkowitą zgodność z przepisami, bez obaw o mandaty, problemy z zaliczeniem przeglądu technicznego czy odmowę wypłaty odszkodowania w razie wypadku.

Czy ta informacja była pomocna?

Więcej na ten temat

Podobne tematy

Muszę kupić nowe opony

Muszę kupić nowe opony

Przymierzasz się do zakupu opon? Czy znasz wszystkie możliwości zakupu opon w najlepszej cenie: w Internecie, w salonie samochodowym, u dealera itd. Poznaj zasady montażu i dostępne opcje: wymiana dwóch lub czterech opon, geometria, pompowanie azotem itd. Dobierz odpowiedni rodzaj opon do swojego samochodu (terenowy, osobowy, sportowy itd.) i zakładanego sposobu użytkowania: opony letnie, zimowe, całoroczne, runflat itd.

Sprawdzanie zużycia opon przed przeglądem technicznym

Zaliczam przegląd techniczny

Zbliża się termin przeglądu technicznego pojazdu? W tym dziale poznasz wszystkie kryteria brane pod uwagę przy kontroli stanu opon: dopuszczalny stopień zużycia, przepisowe wymiary, montaż różnych opon na przedniej i tylnej osi itd. Poza tym nauczysz się rozpoznawać uszkodzenia i objawy zużycia, przez które auto może nie zaliczyć przeglądu i które zwyczajnie zagrażają Twojemu bezpieczeństwu, jak np. dziury, pęknięcia, wybrzuszenia itp.

Rozmiary i zamienniki opon

Jeżeli planujesz zmienić rozmiar stosowanych opon, dowiedz się więcej o dostępnych rozmiarach i dopuszczalnych zamiennikach. Nie lekceważ obowiązujących przepisów!
Planuję zmienić rozmiar opon

Planuję zmienić rozmiar opon

Myślisz o zmianie rozmiaru stosowanych opon, ale boisz się problemów z przeglądem technicznym, policją i ubezpieczeniem? Nie wiesz, jak wybrać odpowiedni zamiennik? W tym dziale dowiesz się, jak czytać oznaczenia zamieszczone z boku opon, co oznaczają wskaźniki nośności i prędkości oraz jak dobrać właściwy zamiennik. Wyjaśnimy także, w jaki sposób rozmiar opon przekłada się na zużycie paliwa, przyczepność do drogi, komfort jazdy itp.