Porównaj opony i znajdź je w najlepszej cenie!

Trzy zasady, jakich należy przestrzegać przy zmianie rozmiaru opon

Homologowane opony nie spełniają Twoich oczekiwań? Niezależnie od tego, czy chodzi o przyczepność, cenę, wygląd, czy inne kwestie, masz do wyboru wiele możliwości. Dowiedz się, jak określić rozmiary opon, które możesz zamontować w swoim samochodzie bez obaw o bezpieczeństwo i z poszanowaniem obowiązujących przepisów.
Tabela zamienników opon

© Adobe

Jak obliczyć rozmiar opon pasujących do mojego auta?

Poniższa tabela pozwala określić dozwolone zamienniki opon na podstawie rozmiarów oryginalnego ogumienia.

Sporządzono ją na podstawie teoretycznych wyliczeń odpowiedników wymiarowych przy uwzględnieniu następujących kryteriów:

 • Zewnętrzna średnica koła powinna być zbliżona do oryginalnej, aby uniknąć przekłamań prędkościomierza i zapewnić sprawne działanie systemów wspomagania (ABS, ESP). Dopuszcza się ±3% rozbieżności między nominalną średnicą felgi a teoretyczną zewnętrzną średnicą oryginalnego ogumienia, zgodnie z poniższym schematem.
  Trzy zasady, jakich należy przestrzegać przy zmianie rozmiaru opon

  © rezulteo

 • Indeks nośności musi być wyższy lub taki sam jak w oryginalnych oponach.
 • Indeks prędkości również musi być wyższy lub taki sam jak w oryginalnych oponach, chyba że zmieniasz opony letnie na zimowe, na których będziesz jeździć wolniej z powodu trudniejszych warunków atmosferycznych.
 • W obu przypadkach trzeba sprawdzić, czy indeksy są zgodne z osiągami samochodu.

Należy również mieć na uwadze, że są to obliczenia czysto teoretyczne, które w żadnym razie nie uwzględniają ograniczeń technicznych danego pojazdu. Tak więc może się na przykład zdarzyć, że teoretycznie pasująca opona po prostu nie zmieści się pod zawieszeniem pojazdu.

Jeżeli chcesz zmienić oryginalne opony:

 • Sprawdź zgodność wybranego rozmiaru opon z konstrukcją pojazdu
 • Pamiętaj o zapewnieniu wolnej przestrzeni w nadkolach (podczas postoju i jazdy)
 • Zapewnij odpowiednio dużo miejsca na zaciski hamulcowe
 • Sprawdź zarysy montażowe kół.

Znajdź homologowane rozmiary opon do Twojego auta

Czym grozi montaż opon o niewłaściwym rozmiarze?

Montaż opon o niewłaściwym rozmiarze może niekorzystnie wpłynąć na zachowanie auta na drodze, a w efekcie zagrozić Twojemu bezpieczeństwu.

1. Z technicznego punktu widzenia niewłaściwy dobór rozmiaru opon może spowodować następujące problemy: 

 • przekłamania prędkościomierza
 • nieprawidłowe działanie systemu ABS lub ESP
 • kłopoty ze sprzęgłem itp.

2. Jazda z nieodpowiednim ogumieniem może skończyć się mandatem w razie zatrzymania auta do rutynowej kontroli.

3. Auto z niewymiarowymi oponami na pewno nie przejdzie przeglądu technicznego.

4. W razie wypadku w czasie jazdy na oponach o niewłaściwym rozmiarze ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do wyboru odpowiedniego rozmiaru ogumienia, najlepiej stosuj rozmiary homologowane przez producenta samochodu lub zgłoś się po poradę do specjalisty. 

Czy ta informacja była pomocna?

Podobne tematy

Muszę kupić nowe opony

Muszę kupić nowe opony

Przymierzasz się do zakupu opon? Czy znasz wszystkie możliwości zakupu opon w najlepszej cenie: w Internecie, w salonie samochodowym, u dealera itd. Poznaj zasady montażu i dostępne opcje: wymiana dwóch lub czterech opon, geometria, pompowanie azotem itd. Dobierz odpowiedni rodzaj opon do swojego samochodu (terenowy, osobowy, sportowy itd.) i zakładanego sposobu użytkowania: opony letnie, zimowe, całoroczne, runflat itd.

Sprawdzanie zużycia opon przed przeglądem technicznym

Zaliczam przegląd techniczny

Zbliża się termin przeglądu technicznego pojazdu? W tym dziale poznasz wszystkie kryteria brane pod uwagę przy kontroli stanu opon: dopuszczalny stopień zużycia, przepisowe wymiary, montaż różnych opon na przedniej i tylnej osi itd. Poza tym nauczysz się rozpoznawać uszkodzenia i objawy zużycia, przez które auto może nie zaliczyć przeglądu i które zwyczajnie zagrażają Twojemu bezpieczeństwu, jak np. dziury, pęknięcia, wybrzuszenia itp.

Rozmiary i zamienniki opon

Jeżeli planujesz zmienić rozmiar stosowanych opon, dowiedz się więcej o dostępnych rozmiarach i dopuszczalnych zamiennikach. Nie lekceważ obowiązujących przepisów!
Planuję zmienić rozmiar opon

Planuję zmienić rozmiar opon

Myślisz o zmianie rozmiaru stosowanych opon, ale boisz się problemów z przeglądem technicznym, policją i ubezpieczeniem? Nie wiesz, jak wybrać odpowiedni zamiennik? W tym dziale dowiesz się, jak czytać oznaczenia zamieszczone z boku opon, co oznaczają wskaźniki nośności i prędkości oraz jak dobrać właściwy zamiennik. Wyjaśnimy także, w jaki sposób rozmiar opon przekłada się na zużycie paliwa, przyczepność do drogi, komfort jazdy itp.

Kontynuując nawigację na stronie akceptujesz, że będziemy wykorzystywać pliki Cookies do udoskonalania doświadczeń użytkownika oraz statystyk. Więcej informacji na temat naszej polityki prywatności znajdziesz w regulaminie.

;