Letnie burze, jesienne kaprysy pogody, zimowe wahania temperatur – deszcz może zaskoczyć kierowcę o każdej porze roku. Opanowanie pewnych odruchów za kółkiem pozwala bezpiecznie wyjść z niemal każdej ryzykownej sytuacji. Ale przede wszystkim należy zwrócić uwagę na stan ogumienia.

Przez Opublikowano dnia: 21 czerwca, 2021Kategorie: Jazda786 słowa4 minut na przeczytanie
Jazda w deszczu – dobry stan techniczny ogumienia gwarancją bezpieczeństwa
© Pixabay / jwvein 

O ile nie chodzi o daleką wycieczkę, raczej nie sprawdzamy prognozy pogody przed każdym skorzystaniem z samochodu. Dlatego specjaliści z rezulteo przygotowali dla czytelników kilka porad i wskazówek przydatnych w razie gwałtownego załamania pogody – jazdy w deszczu można się nauczyć! Poniżej wszystko, co musisz wiedzieć o oponach i kierowaniu autem, aby bezpiecznie jeździć na mokrej nawierzchni.

Jazda w deszczu – prawidłowe wyposażenie samochodu

Aby bezpiecznie jeździć w deszczu, musisz mieć pewność, że Twoje auto jest przygotowane na ewentualne załamanie pogody. Dlatego warto regularnie kontrolować stan techniczny samochodu:

●      sprawdź stan przednich i tylnych wycieraczek

●      sprawdź stopień zużycia opon – minimalna dopuszczalna głębokość rowków bieżnika wynosi 1,6 mm. Ze względów bezpieczeństwa przyjmij 3 mm dla opon letnich i całorocznych oraz 4 mm dla opon zimowych. Głębsze rowki sprawniej odprowadzają wodę spod kół, chroniąc tym samym przed poślizgiem na mokrej nawierzchni. Naucz się korzystać ze wskaźnika zużycia bieżnika. 

●      sprawdź stan ogumienia: zużycie powinno być równomierne na całym obwodzie, a żłobienia nie powinny wykazywać odkształceń.

●      sprawdź ciśnienie w oponach – niedopompowane ogumienie jest bardziej podatne na utratę przyczepności, co grozi akwaplanacją.

●      sprawdź poprawność działania świateł w samochodzie

Nie zapominaj o dostosowaniu prędkości

Ryzyko wypadku podczas opadów deszczu wzrasta dwukrotnie. Prowadząc samochód, najlepiej więc natężyć uwagę i zachować szczególną ostrożność. Jak uniknąć zagrożeń podczas jazdy w deszczu?

Przede wszystkim natychmiast zredukuj prędkość i zachowaj większą odległość od pojazdu jadącego przed Tobą. Pamiętaj, że gwałtowne hamowanie w niesprzyjających warunkach pogodowych może skończyć się tragicznie. Nawet z najlepszym ogumieniem samochód na mokrej drodze nigdy nie zatrzyma się tak szybko jak na suchej nawierzchni. Nie hamuj więc w ostatniej chwili i cały czas staraj się przewidywać możliwe trudności.

Porada eksperta: utrzymuj bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu, czyli taką, której pokonanie przy aktualnej prędkości zajmie nie mniej niż 4 sekundy.

Przy silnych opadach deszczu i ograniczonej widoczności wszyscy kierowcy powinni zwolnić do 50 km/h. Nie przyspieszaj zbyt gwałtownie.

Zbliżając się do zakrętu, delikatnie zwolnij, jeszcze zanim zaczniesz skręcać. Pozwoli to uniknąć zjawiska podsterowności, czyli znoszenia przodu auta na zewnątrz zakrętu. Na zakręcie utrzymuj umiarkowaną prędkość.

Skoncentruj się i trzymaj kierownicę obiema rękami, aby nie stracić kontroli nad pojazdem. Uważaj na ciężarówki i samochody jadące z naprzeciwka, które mogą zachlapać Ci przednią szybę, chwilowo ograniczając widoczność. Mijając pieszych i rowerzystów, zwolnij przed kałużami.

Warto wiedzieć: czujesz, że samochód zaczyna się ślizgać? W razie akwaplanacji zdejmij nogę z gazu, ale nie hamuj! Grozi to utratą przyczepności i jeszcze gorszymi problemami. Jeżeli zaczynasz tracić kontrolę nad pojazdem, zdejmij nogę z gazu i hamuj silnikiem aż do odzyskania przyczepności.

W niesprzyjających warunkach pogodowych najważniejsza jest wzmożona czujność i przewidywanie zagrożeń na drodze. Tak jak podczas jazdy po śniegu[1]  i lodzie, również w czasie opadów deszczu staraj się za wszelką cenę unikać gwałtownych manewrów kierownicą.

W razie utraty przyczepności najlepiej zwolnić, aby przywrócić kontakt z nawierzchnią. Pamiętaj, że przy niższych prędkościach jazdy opony pewniej przywierają do asfaltu, zapewniając tym samym lepszą trakcję.

Warto wiedzieć:  zwróć uwagę na ślady kół innych pojazdów. Wąskie ślady zdradzają trudności ze sprawnym odprowadzaniem wody, a to znak, że lepiej zredukować prędkość.

Dobre nawyki podczas jazdy w deszczu

Jak tylko zacznie padać, upewnij się, czy masz włączone światła mijania. To pozwoli innym użytkownikom drogi w porę dostrzec Twój samochód. Staraj się jednak nie włączać świateł przeciwmgielnych, ponieważ możesz chwilowo oślepić nimi kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka. 

Włącz wentylację lub klimatyzację, aby nie dopuścić do zaparowania szyb. Padający deszcz w wystarczającym stopniu ogranicza widoczność.

Podczas opadów deszczu zwiększa się ryzyko awarii samochodu – wilgoć może uszkodzić silnik lub obwody elektryczne. W takim przypadku lepiej nie otwierać maski, aby dodatkowo nie pogorszyć sprawy.Jeżeli silnik zgaśnie w trakcie przejazdu przez głęboką wodę, w żadnym wypadku nie próbuj go ponownie uruchomić – możesz w ten sposób spowodować jeszcze większe uszkodzenia.

 Tytułem podsumowania – jak bezpiecznie jeździć w deszczu:

●     zatrzymaj się, aby przeczekać największą ulewę

●      włącz ogrzewanie, aby nie dopuścić do zaparowania szyb

●      włącz światła mijania

●      zredukuj prędkość

●      zachowaj większą odległość od innych pojazdów

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł