Porównaj opony i znajdź je w najlepszej cenie!

Jakie opony 4x4 wybrać do samochodu terenowego?

Posiadasz samochód terenowy i zastanawiasz się na tym jakie opony 4x4 wybrać? Istnieją różne rodzaje opon do różnych zastosowań. Poznaj kategorie opon 4x4 i dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy ich zakładaniu.
samochodu-terenowego

Jakie opony 4x4 najlepiej będą pasować do mojego samochodu terenowego? - Copyright © www.istockphoto.com

Jaki samochód terenowy posiadam?

Aby wybrać odpowiednie opony 4x4, najpierw musisz sprawdzić typ swojego samochodu. Pojazdy terenowe można podzielić na dwie główne kategorie:

Samochody 4X4 z możliwością odłączenia napędu jednej osi:

Z możliwością odłączenia napędu jednej osi-land-rover-discovery

Copyright © rezulteo

W samochodach 4WD (Four-Wheel Drive) i SUV (Sport Utility Vehicle) możliwe jest przenoszenie napędu na 2 lub 4 koła, zależnie od trybu jazdy. W warunkach drogowych 4WD napędza tylko 2 tylne koła, natomiast w trudnym terenie można dodatkowo włączyć napęd 2 kół przednich. SUV-y przeznaczone są głównie do jazdy po utwardzonej nawierzchni, ale mogą również poruszać się po bezdrożach, a także holować inne pojazdy. Z wyjątkiem niektórych podstawowych wersji, większość pojazdów dostępnych na rynku wyposażona jest w 4 koła napędowe.

Samochody 4X4 ze stałym napędem na wszystkie koła:

Z permanentnym napędem na wszystkie koła-jeep-wrangler-rubicon

Copyright © rezulteo

Skrót AWD (All-Wheel Drive) oznacza samochody, w których wszystkie koła napędzane są w każdych warunkach. Tak jak na przykład w Audi Quattro.

Jakich opon 4x4 potrzebuję?

Wyróżniamy 3 kategorie opon 4x4. Ogumienie należy dobierać zgodnie z rodzajem samochodu i przeważającym sposobem jego użytkowania (jazda po drogach, w terenie lub mieszana).

Uniwersalne opony 4x4

bfgoodrich-all-terrain-t-a-ko2-opona-4x4-uniwersalna

Copyright © BFGoodrich

Opony z oznaczeniem A/T (All Terrain) to uniwersalne opony 4x4, nadające się zarówno do jazdy po drogach, jak i w terenie. Dobrze zachowują się na suchej i mokrej nawierzchni i zapewniają całkiem niezłą trakcję na niestabilnym lub kamienistym podłożu. Cechy charakterystyczne:

 • agresywny bieżnik z dużą liczbą nacięć
 • wzmocnione boki odporne na działanie niesprzyjających czynników zewnętrznych (uderzenia o kamienie itp.)

Terenowe opony 4x4

bfgoodrich-mud-terrain-t-a-km2-opona-4x4-off-road

Copyright © BFGoodrich

Opony z oznaczeniem M/T (Mud Terrain) to opony terenowe (off-road) do jazdy po stromych trasach i naprawdę wymagających podłożach. Muszą one zapewniać dobrą trakcję w każdych warunkach terenowych i odznaczać się dużą wytrzymałością. Z tego powodu producenci stosują następujące rozwiązania:

 • szerokie klocki bieżnika
 • bardzo dużo nacięć (do 50% powierzchni bieżnika)
 • duża głębokość rowków (od 13 do 17 mm)
 • wzmocnione boki

Wadą takich opon jest ograniczona wydajność na utwardzonej nawierzchni. Z uwagi na dużą głębokość rowków opony takie gorzej trzymają się drogi i hałasują znacznie bardziej od zwykłego ogumienia stosowanego w samochodach osobowych.

Drogowe opony 4x4

bfgoodrich-urban-terrain-t-a-opona-4x4-drogowa

Copyright © BFGoodrich

Opony z oznaczeniem H/T (Highway Terrain) do samochodów terenowych i SUV-ów przeznaczone są głównie do użytku na jezdni (ulice, drogi, autostrady). W przeciwieństwie do opon uniwersalnych i terenowych, opony 4x4 do SUV-ów zachowują się podobnie do standardowego ogumienia pod względem trzymania się drogi, przyczepności, hamowania, trwałości i komfortu jazdy, głównie dzięki poniższym cechom:

 • stosunkowo płytki bieżnik
 • elastyczne boki
 • niski opór toczenia

Jeżeli zamierzasz jeździć po śniegu lub bezdrożach, poszukaj opon z oznaczeniem M+S, które wskazuje przydatność do użytku w błotnistym terenie (M=Mud) oraz w czasie opadów śniegu (S=Snow).

2 błędy, jakich należy unikać, aby zapewnić prawidłowe działanie auta terenowego

Opony 4x4 mają to do siebie, że należy je wymieniać jednocześnie. Specyfika układu przeniesienia napędu wymaga stosowania opon o takiej samej średnicy (lub stopniu zużycia), ponieważ w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia podzespołów mechanicznych, np. mechanizmu różnicowego, co oznaczałoby kosztowne naprawy. 

Dlatego, aby uchronić układ przeniesienia napędu przed uszkodzeniem, zawsze przestrzegaj dwóch poniższych zasad:

 • Załóż 4 identyczne opony 4x4, to znaczy tej samej marki, z takim samym bieżnikiem, tego samego rozmiaru, o takim samym indeksie nośności i prędkości i takiej samej kategorii użytkowej.
 • Staraj się utrzymywać jednakowy poziom zużycia wszystkich 4 opon – możesz np. zamienić je miejscami przy każdej wymianie opon letnich na zimowe i odwrotnie lub 3 razy w ciągu całego okresu użytkowania ogumienia.

Znajdź odpowiednie opony 4x4 dzięki opcji wyszukiwania według pojazdu

Czy ta informacja była pomocna?

Podobne tematy

Jak dobrać opony?

Informacje na etykietach ułatwiają porównywanie opon i umożliwiają dokonanie najlepszego wyboru
Muszę kupić nowe opony

Muszę kupić nowe opony

Przymierzasz się do zakupu opon? Czy znasz wszystkie możliwości zakupu opon w najlepszej cenie: w Internecie, w salonie samochodowym, u dealera itd. Poznaj zasady montażu i dostępne opcje: wymiana dwóch lub czterech opon, geometria, pompowanie azotem itd. Dobierz odpowiedni rodzaj opon do swojego samochodu (terenowy, osobowy, sportowy itd.) i zakładanego sposobu użytkowania: opony letnie, zimowe, całoroczne, runflat itd.

Dobieranie właściwych opon 4x4

Opony zimowe 4x4 do jazdy po śniegu i błoci

Jakie opony wybrać?

Dobór rodzaju opon w zależności od pojazdu i sposobu jego użytkowania: opony 4x4, opony ekologiczne, opony do kampera, opony do przyczepy, opony do samochodów zabytkowych itd

Kontynuując nawigację na stronie akceptujesz, że będziemy wykorzystywać pliki Cookies do udoskonalania doświadczeń użytkownika oraz statystyk. Więcej informacji na temat naszej polityki prywatności znajdziesz w regulaminie.