Masz napięty budżet i rozważasz zakup używanych opon, które kuszą niższymi cenami? Aby mieć pewność, że robisz dobry interes, dowiedz się jak ocenić stan używanego ogumienia i wykryć ewentualne usterki.

Przez Opublikowano dnia: 18 czerwca, 2021Kategorie: Cena532 słowa2.7 minut na przeczytanie

Masz napięty budżet i rozważasz zakup używanych opon, które kuszą niższymi cenami? Aby mieć pewność, że robisz dobry interes, dowiedz się jak ocenić stan używanego ogumienia i wykryć ewentualne usterki.

Czy warto kupować używane opony?
Nie podejmuj pochopnych decyzji zakupowych – dowiedz się, czym to grozi © fr.fotolia.com

Czym może grozić stosowanie opon używanych?

W Internecie, ale nie tylko, często można się natknąć na oferty sprzedaży ogumienia używanego. Skąd jednak wiedzieć ile naprawdę warte są oferowane produkty? Przede wszystkim, nie wiadomo co działo się z tymi oponami w przeszłości: czy nie podlegały nadmiernym obciążeniom, czy były prawidłowo konserwowane i przechowywane itp.? Wszystko to wpływa na poziom bezpieczeństwa, ale nie tylko. Stosując wadliwe opony, narażasz się na problemy z zaliczeniem przeglądu technicznego, a nawet mandat przy rutynowej kontroli pojazdu przez drogówkę.

Przy ocenie jakości opon używanych warto wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • wiek, gdyż opony starzeją się, nawet gdy nie są użytkowane – z biegiem czasu guma twardnieje i może utracić znaczną część swoich właściwości w ciągu zaledwie 5 lat
  • utrzymanie, gdyż opony nieprawidłowo napompowane lub zamontowane na kołach o źle wyregulowanej geometrii narażone są na nierównomierne zużycie
  • sposób przechowywania, gdyż mieszanka gumowa jest wrażliwa na wilgoć, zmiany temperatury, bezpośrednie działanie promieni słonecznych, chemikaliów itp.
  • sposób użytkowania, gdyż w wyniku uderzeń opony mogą ulec uszkodzeniom zewnętrznym (wgniecenia, wybrzuszenia, pęknięcia), a także wewnętrznym, które są niewidoczne gołym okiem

Ponieważ niezwykle trudno jest prawidłowo ocenić wszystkie te czynniki, zakup opon używanych zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem.

Porada rezulteo

Zanim zdecydujesz się na zakup używanego ogumieniasprawdź ceny nowych opon w naszej porównywarce. Jeżeli różnica w cenie okaże się niewielka, warto poświęcić te kilka dodatkowych złotówek dla własnego bezpieczeństwa i spokoju.

Jak ocenić zużycie opon, aby ograniczyć ryzyko?

Jeżeli mimo tych ostrzeżeń zdecydujesz się na zakup opon używanych, weź pod uwagę trzy poniższe zalecenia, aby uniknąć złego wyboru:

  1. Zamiast kupować od osoby prywatnej, udaj się do specjalisty, który jest w stanie zapewnić prawidłowe przechowywanie opon i udzieli gwarancji na stan ogumienia.
  2. Pamiętaj o obowiązujących przepisach: 
    – Opony, które chcesz kupić, muszą mieć wymiary homologowane do Twojego pojazdu oraz indeksy nośności i prędkości zalecane przez producenta.
    – Musisz zamontować identyczne opony na tej samej osi (ten sam producent, model, rozmiar, indeks nośności i prędkości).
  3. Przed zakupem opon koniecznie sprawdź stan ich zużycia: 
    – Zmierz głębokość głównych rowków bieżnika w kilku miejscach na obwodzie opony; pamiętaj, że gdy grubość bieżnika spadnie do 1,6 mm, będzie trzeba wymienić ogumienie.
    – Przesuń dłonią po powierzchni opony, aby wykryć ewentualne oznaki nieprawidłowego zużycia: wgniecenia, wybrzuszenia, pęknięcia, odkształcenia, mocniejsze wytarcie bieżnika w strefie środkowej lub po bokach itp.
    – Odczytaj datę produkcji z oznaczenia DOT na bocznej ścianie opony.

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł