Porównaj opony i znajdź je w najlepszej cenie!

Jak wybrać odpowiedni rozmiar opon posługując się dowodem rejestracyjnym samochodu?

Stoisz przed decyzją o zakupie nowych opon ale nie wiesz jaki rozmiar wybrać ? Nic prostszego! Skorzystaj z usług rezulteo podając kilka kluczowych danych pochodzących z dowodu rejestracyjnego Twojego samochodu! Podpowiadamy jak i gdzie szukać tych informacji.
dowod-rejestracyjny-zakup-opon

© rezulteo

Marka i model samochodu w dowodzie rejestracyjnym

Te informacje kryją się pod kodem D.1 i D.3.

Data pierwszej rejestracji samochodu

Informacje te znajdziesz pod literką B. Aby pomoc Ci w wyborze opon, potrzebujemy danych dotyczących jedynie roku pierwszej rejestracji pojazdu.

Jaki rodzaj paliwa do Twojego samochodu? 

Dane dotyczące rodzaju paliwa koniecznego do uruchomienia samochodu znajdują się pod kodem P.3, ale informacje te można również znaleźć przy otworze wlewu paliwa.

Oto lista najpowszechniejszych rodzajów paliw z przypisanymi do nich kodami :

 • P – benzyna
 • D – olej napędowy
 • M – mieszanka (paliwo-olej)
 • LPG – gaz płynny (propan-butan)
 • CNG – gaz ziemny sprężony (metan)
 • H – wodór
 • LNG – gaz ziemny skroplony (metan)
 • BD – biodiesel
 • E85 – etanol
 • EE – energia elektryczna
 • 999 – inne

Gdzie szukać parametrów silnika?

Pojemność silnika 

Informacja dotycząca pojemności silnika figuruje w dowodzie rejestracyjnym pod kodem P.1 i jest wyrażona w centymetrach sześciennych (cm3). Aby uzyskać interesujące nas dane w litrach, należy podzielić wskazaną liczbę przez 1000. Tak więc w przypadku wartości 1398 cm3, przypisanej do pozycji P.1, mamy do czynienia z pojemnością silnika równą 1,398 litra, co zaokrąglamy do 1,4 litra.

Maksymalna moc

Pozycję P.2 na liście danych zajmuje informacja o maksymalnej mocy silnika, wyrażonej w kilowatach (kW). Aby uzyskać poziom mocy silnika w koniach mechanicznych (KM), należy pomnożyć podaną w dowodzie wartość o 1,36. Samochód, którego silnik ma maksymalną moc równą 50 kW, posiada w przybliżeniu 70 KM (50 x 1,36 = 68). 

Tych pięć informacji wystarczy aby, za pomocą naszej wyszukiwarki, znaleźć najodpowiedniejszy rozmiar opon dla Twojego samochodu. Warto wiedzieć, że tylko właściwy dla danego pojazdu rozmiar opon zapewnia bezpieczną jazdę i wysokie osiągi.

Znajdź odpowiedni rozmiar opon dla Twojego samochodu!

Czy ta informacja była pomocna?

Podobne tematy

Jak dobrać opony?

Informacje na etykietach ułatwiają porównywanie opon i umożliwiają dokonanie najlepszego wyboru
Muszę kupić nowe opony

Muszę kupić nowe opony

Przymierzasz się do zakupu opon? Czy znasz wszystkie możliwości zakupu opon w najlepszej cenie: w Internecie, w salonie samochodowym, u dealera itd. Poznaj zasady montażu i dostępne opcje: wymiana dwóch lub czterech opon, geometria, pompowanie azotem itd. Dobierz odpowiedni rodzaj opon do swojego samochodu (terenowy, osobowy, sportowy itd.) i zakładanego sposobu użytkowania: opony letnie, zimowe, całoroczne, runflat itd.

Kontynuując nawigację na stronie akceptujesz, że będziemy wykorzystywać pliki Cookies do udoskonalania doświadczeń użytkownika oraz statystyk. Więcej informacji na temat naszej polityki prywatności znajdziesz w regulaminie.