Dwie korzyści płynące ze stosowania opon zimowych o mniejszym rozmiarze niż letnie

Musisz kupić nowe opony zimowe i zastanawiasz się, jakie opcje wchodzą w grę, jeżeli chodzi o rozmiar? Mniejsze opony często bywają tańsze. Co jednak z wydajnością, zwłaszcza podczas jazdy na śniegu? Co na ten temat mówią przepisy?
Dwie korzyści płynące ze stosowania opon zimowych o mniejszym rozmiarze niż letnie

© rezulteo

Mniejsze opony – tańsze i bardziej wydajne na śniegu

Stosowanie opon zimowych o mniejszym rozmiarze niż letnie przynosi dwie znaczące korzyści – oszczędność pieniędzy oraz lepszą wydajność w niektórych okolicznościach.

Na pewno nie umknęło Twej uwadze, że mniejsze opony często bywają tańsze. To jednak nie wszystko, ponieważ przy grubej pokrywie śnieżnej na drodze sprawdzają się one znacznie lepiej od większego ogumienia.

Dzieje się tak dlatego, że szerokie opony napotykają większy opór podczas jazdy w głębokim śniegu. Natomiast węższe opony z wyższymi bokami, ale o mniejszej średnicy o wiele łatwiej pokonują śnieg i zapewniają lepszą trakcję w trudnych warunkach zimowych. Dodatkową zaletą jest wyraźnie mniejszy hałas toczenia.

Węższe opony mają jednak również pewne wady. Wśród nich należy przede wszystkim wymienić krótszą żywotność, która wynika z zastosowania mniejszej ilości gumy. Ponadto węższe opony charakteryzują się nieco słabszą przyczepnością na suchej nawierzchni.

Dwie korzyści płynące ze stosowania opon zimowych o mniejszym rozmiarze niż letnie

© rezulteo

Zmiany rozmiaru opon w świetle obowiązujących przepisów

Prawo dopuszcza możliwość wyposażenia pojazdu w opony zimowe o rozmiarze mniejszym od oryginalnego ogumienia. Nie znaczy to jednak, że można zamontować opony o dowolnej wielkości. Przy wyborze rozmiaru ogumienia należy kierować się przede wszystkim homologacją producenta samochodu. Prawidłowo dobrane opony są gwarancją bezpiecznej i wydajnej jazdy.

Homologowane rozmiary ogumienia można znaleźć w karcie pojazdu, po wewnętrznej stronie drzwi kierowcy, a w niektórych krajach również w dowodzie rejestracyjnym. Możesz także skorzystać z naszej wyszukiwarki.

Indeks prędkości opon zimowych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami opony zimowe mogą mieć niższy indeks prędkości od letnich. Z racji trudnych warunków na drodze (śnieg, deszcz, oblodzenia itp.) zimą jeździ się zwykle nieco wolniej niż latem. Ponadto niższy indeks prędkości przekłada się na lepszą wydajność ogumienia na zaśnieżonej nawierzchni.

Nie zapomnij też o obowiązku przyklejenia specjalnej naklejki ostrzegawczej w miejscu dobrze widocznym dla kierowcy. Naklejka powinna wskazywać maksymalną prędkość, z jaką można jeździć na aktualnie zamontowanych oponach zimowych.

maksymalna prędkość

© Fotolia

Szukając opon na rezulteo, możesz spotkać się z propozycją produktu o innym indeksie nośności i prędkości niż indeks opon będących w wyposażeniu Twojego samochodu. Jest to możliwe pod warunkiem przestrzegania kilku zasad.

Znajdź opony zimowe

Czy ta informacja była pomocna?

Podobne tematy

Muszę kupić nowe opony

Muszę kupić nowe opony

Przymierzasz się do zakupu opon? Czy znasz wszystkie możliwości zakupu opon w najlepszej cenie: w Internecie, w salonie samochodowym, u dealera itd. Poznaj zasady montażu i dostępne opcje: wymiana dwóch lub czterech opon, geometria, pompowanie azotem itd. Dobierz odpowiedni rodzaj opon do swojego samochodu (terenowy, osobowy, sportowy itd.) i zakładanego sposobu użytkowania: opony letnie, zimowe, całoroczne, runflat itd.

Sprawdzanie zużycia opon przed przeglądem technicznym

Zaliczam przegląd techniczny

Zbliża się termin przeglądu technicznego pojazdu? W tym dziale poznasz wszystkie kryteria brane pod uwagę przy kontroli stanu opon: dopuszczalny stopień zużycia, przepisowe wymiary, montaż różnych opon na przedniej i tylnej osi itd. Poza tym nauczysz się rozpoznawać uszkodzenia i objawy zużycia, przez które auto może nie zaliczyć przeglądu i które zwyczajnie zagrażają Twojemu bezpieczeństwu, jak np. dziury, pęknięcia, wybrzuszenia itp.

Rozmiary i zamienniki opon

Jeżeli planujesz zmienić rozmiar stosowanych opon, dowiedz się więcej o dostępnych rozmiarach i dopuszczalnych zamiennikach. Nie lekceważ obowiązujących przepisów!
Planuję zmienić rozmiar opon

Planuję zmienić rozmiar opon

Myślisz o zmianie rozmiaru stosowanych opon, ale boisz się problemów z przeglądem technicznym, policją i ubezpieczeniem? Nie wiesz, jak wybrać odpowiedni zamiennik? W tym dziale dowiesz się, jak czytać oznaczenia zamieszczone z boku opon, co oznaczają wskaźniki nośności i prędkości oraz jak dobrać właściwy zamiennik. Wyjaśnimy także, w jaki sposób rozmiar opon przekłada się na zużycie paliwa, przyczepność do drogi, komfort jazdy itp.

Najważniejsze informacje o oponach zimowych

Opony zimowe to podstawa bezpiecznej jazdy w warunkach zimowych