Z pewnością nie umknęło Twojej uwadze, że ciśnienie w oponach stopniowo spada w miarę eksploatacji. Nie ma w tym nic dziwnego – powietrze powoli ucieka z opon, ponieważ guma nie jest stuprocentowo szczelna. Dlatego właśnie warto regularnie kontrolować ich ciśnienie. Właściwe pompowanie nie tylko podnosi poziom bezpieczeństwa na drodze, ale pozwala również uniknąć przedwczesnego zużycia opon i poprawić ich wydajność energetyczną. Pamiętaj, że nieprawidłowy poziom ciśnienia jest najczęstszą przyczyną uszkodzenia opon. Dowiedz się, jak prawidłowo dbać o ciśnienie w kołach, kiedy pompować opony i do jakiej wartości.

Przez Opublikowano dnia: 21 czerwca, 2021Kategorie: Pompowanie i system TPMS529 słowa2.8 minut na przeczytanie
Regularne kontrole ciśnienia w oponach
Dla własnego bezpieczeństwa pamiętaj o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w oponach. © www.istockphoto.com

Czym grozi jazda na źle napompowanych oponach?

Nieprawidłowy poziom ciśnienia w oponach może poważnie zagrażać Twojemu bezpieczeństwu, a także narazić Cię na wymierne straty finansowe:

  • Szybsze zużycie opon
  • Dłuższa droga hamowania
  • Gorsze trzymanie się drogi i mniejsza kontrola nad pojazdem
  • Większe ryzyko akwaplanacji
  • Większe zużycie paliwa

Zbyt mocno napompowane opony wybrzuszają się, co ogranicza ich powierzchnię styku z podłożem, a w konsekwencji obniża przyczepność i zdolność amortyzowania nierówności. W takim przypadku bieżnik zużywa się znacznie szybciej w strefie środkowej.

Z kolei przy zbyt niskim ciśnieniu w oponach boczne ściany narażone są na duże obciążenia, co prowadzi do przegrzewania się gumy i może spowodować groźne w skutkach rozerwanie opony i utratę kontroli nad pojazdem. Zanim jednak do tego dojdzie, z pewnością zorientujesz się, że Twoje auto więcej pali i dużo gorzej trzyma się drogi, zwłaszcza na mokrej nawierzchni.

Do jakiego ciśnienia należy pompować opony?

Zalecane wartości ciśnienia opon znajdziesz w instrukcji obsługi samochodu, a w niektórych modelach pojazdów również po wewnętrznej stronie drzwi kierowcy lub pod klapką wlewu paliwa.

© rezulteo

Niekiedy producenci zalecają inne ciśnienie dla przednich i tylnych kół. Najważniejsze, aby opony na tej samej osi były nadmuchane jednakowo.

W niektórych przypadkach należy zastosować nieco wyższe ciśnienie, np.:

Kiedy należy sprawdzać ciśnienie w oponach?

Kontroluj ciśnienie opon przynajmniej raz w miesiącu i przed każdą dalszą podróżą. Możesz w tym celu wykorzystać urządzenia dostępne na stacjach benzynowych albo własny sprzęt (manometrsprężarkapompka nożna).

Nieregularne zużycie bieżnika lub wyraźnie odczuwalne drgania podczas jazdy mogą świadczyć o nieprawidłowym napompowaniu opon – w takim przypadku warto częściej kontrolować ciśnienie.

Porada Rezulteo:

Nie zapomnij o sprawdzeniu ciśnienia w kole zapasowym!

Jak prawidłowo pompować opony?

Ciśnienie zawsze należy kontrolować na zimno, czyli przed przejechaniem 3 km (z niską prędkością) lub po co najmniej 2-godzinnym postoju. Jeżeli musisz dopompować opony na ciepło, dodaj 0,3 bara do zalecanej wartości ciśnienia. Nie mierz ciśnienia podczas upałów ani po dłuższym postoju auta w pełnym słońcu.

© rezulteo 

Aby sprawdzić ciśnienie w oponie, odkręć zaślepkę wentyla, przyłóż do niego końcówkę urządzenia i odczytaj wartość na wskaźniku. Następnie możesz wyregulować ciśnienie przy użyciu przycisków „+” i „–”.

Nie zapomnij o ponownym założeniu zaślepek na wentyle.

Porada Rezulteo:

W żadnym wypadku nie spuszczaj powietrza z ciepłych opon – rozszerzalność temperaturowa gazu to naturalne zjawisko, które wpływa na wzrost ciśnienia. Aby zapewnić precyzyjny pomiar ciśnienia, poczekaj, aż opony ostygną.

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł