Przygotowujesz się do dłuższej podróży samochodem? Zanim ruszysz w drogę, koniecznie sprawdź stan ogumienia – to jedyny element pojazdu mający bezpośrednią styczność z jezdnią. Oto lista najważniejszych rzeczy, jakie należy sprawdzić, aby uniknąć przykrych niespodzianek na trasie.

Przez Opublikowano dnia: 21 czerwca, 2021Kategorie: Pompowanie i system TPMS785 słowa4 minut na przeczytanie
ciśnienie-koła-opony-dłuższa-podróż
Copyright © fr.fotolia.com

Kontrola stanu ogumienia: trzy najważniejsze punty 

Stopień zużycia opon

Zacznij od kontroli stopnia zużycia opon. Przede wszystkim sprawdź, czy klocki bieżnika nadal wystają ponad wskaźnik zużycia. To malutki mostek o wysokości 1,6 mm znajdujący się w głównym rowku opony. Wskazuje on minimalną dopuszczalną przez prawo grubość bieżnika. Jeżeli wysokość klocków bieżnika zbliża się do wskaźnika zużycia, warto przed wyjazdem pomyśleć o wymianie opon.

Warto wiedzieć: niektórzy producenci, jak np. Nokian lub Continental umieszczają na oponach dwa wskaźniki zużycia – jeden sygnalizuje spadek wydajności na mokrej nawierzchni, a drugi – minimalną dopuszczalną grubość bieżnika.

Następnie upewnij się, czy boki opon nie są przecięte, pęknięte, rozerwane, wgniecione, wybrzuszone itp. Aby wykryć ewentualne uszkodzenia możesz przejechać ręką po powierzchni opony.

Porada rezulteo:

Regularnie zamieniaj miejscami przednie i tylne koła, aby zapewnić równomierne zużycie bieżnika.

Zasady rotacji kół

Ciśnienie w oponach

Zadbaj o prawidłowe napompowanie opon – zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie może doprowadzić do pęknięcia, przebicia lub przedwczesnego zużycia ogumienia. Statystyki mówią same za siebie – w czasie wakacji połowa kierowców jeździ ze zbyt słabo napompowanymi oponami!

Najlepiej sprawdzać ciśnienie na zimnych oponach, czyli zanim ruszysz w drogę. Jeżeli sprawdzasz rozgrzane opony, dodaj 0,3 bara do zalecanej wartości ciśnienia ze względu na zjawisko rozszerzania się powietrza.

Jeśli masz bardzo wyładowany samochód albo ciągniesz przyczepę, zastosuj się do zaleceń producenta zamieszczonych na drzwiach pojazdu, aby uniknąć zgniecenia opon.

Wszystko, co trzeba wiedzieć pompowaniu opon

Porada rezulteo:

Kilka zaleceń dotyczących przyczep bagażowych i kempingowych:

  • Przestrzegaj dopuszczalnej nośności i prędkości podanej przez producenta haka holowniczego.
  • Jeżeli przewidujesz duże obciążenie pojazdu, pomyśl o wzmacnianych oponach (reinforced).
  • Sprawdź, jakie ciśnienie zaleca producent pojazdu. Przykładowo:
    • W przypadku niezbyt wyładowanej przyczepy zalecane ciśnienie wynosi zwykle 2,5 bara dla opon standardowych oraz 3 bary dla opon wzmacnianych.
    • W przypadku mocno wyładowanej przyczepy należy dodać po 0,5 bara, co w rezultacie daje 3 bary dla opon standardowych oraz 3,5 bara dla opon wzmacnianych.
  • Opony w przyczepie należy wymieniać co najmniej raz na pięć sezonów. Przy dłuższym postoju opony mogą ulec deformacji. Jeżeli zauważysz niewielkie szczeliny w pobliżu felgi, jak najszybciej wymień opony.

Koło zapasowe

Każdy może kiedyś złapać gumę. Nawet jeśli nie zdarza się to zbyt często, warto być przygotowanym na taką ewentualność. Tak więc sprawdź, czy Twoje koło zapasowe wciąż nadaje się do użytku i czy posiadasz sprzęt potrzebny do wymiany.

Jeżeli Twój samochód wyposażony jest tylko w tzw. koło zapasowe w sprayu, przed wyjazdem koniecznie sprawdź jego datę ważności.

Czy ubezpieczenie Twojego samochodu lub opon obejmuje usługę pomocy drogowej? W takim przypadku nie zapomnij zapisać numeru telefonu awaryjnego.

Co jeszcze warto sprawdzić?

Poziom płynów

Zanim wyruszysz w drogę, sprawdź na zimno poziom oleju silnikowego, płynu chłodniczego i hamulcowego, płynu do spryskiwaczy oraz płynu do układu wspomagania kierownicy. W razie wątpliwości zajrzyj do karty pojazdu. Przy silnych upałach samochód bardziej się nagrzewa, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na poziom płynu chłodniczego.

Optyka 

Czyste reflektory i szyby zapewniają nawet o 30% lepsze oświetlenie! Sprawdź również, czy przednia szyba nie nosi śladów uszkodzona i skontroluj wszystkie światła i kierunkowskazy, aby lepiej widzieć i być dobrze widocznym na drodze.

Wycieraczki 

Sprawdź, czy wycieraczki są dostatecznie giętkie i dobrze czyszczą przednią i tylną szybę.

© rezulteo

Wyposażenie awaryjne 

Zgodnie z przepisami musisz wozić ze sobą alkomat. Najlepiej zaopatrzyć się w dwa takie urządzenia – jedno do sprawdzania poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu w razie potrzeby, drugie na wypadek kontroli wyposażenia pojazdu przez odpowiednie służby.

W skład obowiązkowego wyposażenia pojazdu wchodzi również kamizelka odblaskowa i trójkąt ostrzegawczy. Trzymaj je w łatwo dostępnym miejscu, aby nie musieć ich szukać, kiedy okażą się potrzebne.

Przyda się również latarka, np. w razie przebicia opony po zmierzchu.

Ostatnia wskazówka przed podróżą: sprawdź prognozę pogody i komunikaty dotyczące bezpieczeństwa drogowego. Latem gwałtowne burze i opady deszczu mogą negatywnie wpłynąć na przyczepność, wydłużając tym samym drogę hamowania i zwiększając ryzyko akwaplanacji. Zimą mogą zaskoczyć Cię niespodziewane opady śniegu i oblodzenia. Warto w takim przypadku zdjąć nogę z gazu albo po prostu zjechać na postój i chwilę odpocząć.

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł