Montujesz w swoim aucie opony typu runflat, aby w razie przebicia nie musieć zmieniać koła na środku drogi? Technologia runflat ma niezaprzeczalne zalety – przede wszystkim nie trzeba od razu wymieniać przebitej opony. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ten temat, m.in.: jaki dystans możesz pokonać z dziurawą oponą, jak dostosować styl jazdy w takim przypadku oraz czy można naprawiać uszkodzone opony runflat.

Przez Opublikowano dnia: 21 czerwca, 2021Kategorie: Zużycie i przebicie396 słowa2 minut na przeczytanie
Jazda z przebitą oponą typu runflat
© pixabay.com

Jak jeździć z przebitą oponą runflat?

Technologia runflat umożliwia pokonanie pewnej odległości po przebiciu opony. Dzięki specjalnej konstrukcji opony takie mniej odkształcają się mimo braku powietrza, co pomaga utrzymać kontrolę nad pojazdem. Według producentów można w ten sposób bezpiecznie przejechać do 80 km z maksymalną prędkością 80 km/h.

Należy jednak podjąć pewne środki ostrożności:

  • Kiedy tylko system monitorowania ciśnienia (TPMS) zasygnalizuje przebicie opony, od razu zacznij rozglądać się za najbliższym warsztatem, w którym będzie można ją wymienić.
  • Staraj się jeździć płynnie i powoli, ponieważ przebita opona nie zapewnia optymalnej przyczepności na zakrętach. Tym niemniej, skuteczność hamowania i odporność na akwaplanację pozostają prawie niezmienione.

Czy można naprawić oponę typu runflat?

Ponieważ opony runflat są nieco droższe od standardowego ogumienia, być może w razie uszkodzenia zechcesz je naprawić, zamiast od razu kupować nowe. Niestety, ze względów bezpieczeństwa większość producentów stanowczo odradza naprawę opon typu runflat, co w praktyce oznacza, że przebitą oponę należy wymienić na nową.  

Możesz oczywiście wymienić opony na zwykłe, oczywiście od razu na wszystkich czterech kołach. W takim przypadku radzimy skontaktować się z dealerem w sprawie ewentualnych przeciwwskazań wynikających np. ze specyfiki układu jezdnego. Warto też pomyśleć o wyposażeniu auta w koło zapasowe. Pamiętaj, że stosowanie opon runflat w połączeniu ze zwykłymi może bardzo niekorzystnie odbić się na zachowaniu pojazdu. Jeżeli nie masz innego wyjścia i po prostu musisz zamontować jedną standardową oponę w miejsce uszkodzonej opony typu runflat, zachowaj szczególną ostrożność i nie jedź dalej, niż to absolutnie konieczne.

Można jednak stosować opony runflat różnych marek, pod warunkiem zamontowania ich parami na tej samej osi i po wcześniejszym upewnieniu się, czy system TPMS działa prawidłowo w tej konfiguracji.

Porada rezulteo:

Trzy najważniejsze zasady postępowania przy wymianie przebitej opony runflat:

  • Upewnij się, czy nowa opona jest tego samego typu co oryginalna, a jej wymiary są zgodne z homologowanymi przez producenta pojazdu.
  • W miarę możliwości na jednej osi zamontuj opony o podobnym stopniu zużycia.
  • Przed montażem nowej opony sprawdź, czy felga nie uległa uszkodzeniu lub odkształceniu wskutek przebicia koła.

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł