Masz dziurę w oponie runflat i właśnie zastanawiasz się, czy można ją naprawić zamiast od razu kupować nową? Przeczytaj o możliwościach naprawy opon typu runflat i dowiedz się, co na ten temat mówią producenci ogumienia.

Przez Opublikowano dnia: 21 czerwca, 2021Kategorie: Zużycie i przebicie256 słowa1.3 minut na przeczytanie
Czy można naprawić oponę typu runflat
© www.istockphoto.com

Czy można naprawić przebitą oponę runflat?

Dzięki specjalnemu wzmocnieniu opony typu runflat umożliwiają bezpieczne pokonanie pewnej odległości po przebiciu bez obaw o to, że opona się rozerwie lub wyskoczy z felgi. Na przebitej oponie runflat można przejechać nawet 80 km z maksymalną prędkością 80 km/h, co w większości przypadków pozwoli dotrzeć do najbliższego warsztatu.

W tym czasie jednak pozbawiona powietrza opona podlega silnym naprężeniom, które mogą uszkodzić jej wewnętrzną strukturę. Uszkodzenia takie są zwykle na tyle poważne, że dyskwalifikują oponę do dalszej naprawy.

Ze względów bezpieczeństwa większość producentów ogumienia stanowczo odradza naprawianie opon typu runflat. Tego samego zdania są nasi eksperci: w razie przebicia zdecydowanie lepiej wymienić oponę runflat na nową, zamiast ja naprawiać. Należy również pamiętać, że opony runflat wymagają montażu w specjalistycznym warsztacie ze względu na szczególne właściwości techniczne oraz konieczność podłączenia do systemu TPMS pojazdu.

Wyjątki od reguły

Niektórzy producenci mają jednak inne zdanie na temat możliwości naprawy opon typu runflat. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj zastosowanej technologii runflat oraz rozległość uszkodzeń wewnętrznej struktury opony. Prawidłowo może to ocenić tylko doświadczony specjalista.

Ostatecznie jednak większość producentów, m.in. Pirelli czy Continental, radzi nie ryzykować i zawsze wymieniać uszkodzone opony runflat na nowe.

Skorzystaj z naszej porównywarki, aby znaleźć nowe opony runflat w najlepszej cenie

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł